Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.

 

Sinan Aygün Kızılay Esnafının Sorunlarını Dinledi
16.10.2003  

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Kızılay'da bir süre önce başlayan beton ve cam bariyer uygulamasının Kızılay esnafını nasıl etkilediğine ilişkin işyeri sahiplerinin sorunlarını dinledi.
Aygün'ün Kızılay'da Büyük Çarşı, Ant Çarşısı, Soysal ve Gama işhanlarındaki işyerlerini ziyareti sırasında, metro ve Kızılay esnafı arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı.
Metronun üstünde işyeri bulunan esnaf, Kızılay'ın yaya trafiğine kapatılması nedeniyle işlerinde yüzde 30-35'lere varan oranlarda azalma meydana geldiğini öne sürerek, bu uygulamaya bir an önce son verilmesini istediler.
Aygün, Gama İş Merkezi'ne gelişinde pankart ve üzerlerinde değişik sloganlar yazılı dövizler taşıyan bir grup metro esnafının protestosuyla karşılaştı. Daha sonra metro girişinde toplanan esnafın sloganlar eşliğinde alkışlı protestoları yükseldi.
Bu arada metro esnafı ile Kızılay esnafı arasında sözlü sataşmaların yaşanması gerginliğe neden oldu.
Uyarılar üzerine pankart ve dövizlerin indirilmesinin ardından metroya inen ATO Başkanı Aygün, metro esnafına seslendi ve onların sorunlarını dinledi.
Aygün, burada yaptığı konuşmada, esnafın kimsenin adamı olmadığını belirterek, tüm esnafın ATO'nun üyesi olduğunu iki esnaf arasında bir ayırım yapmadığını kaydetti. Aygün'nün ''aranızda ayırımcılık yaparsam hem makamıma hem kendime ihanet etmiş olurum'' demesi metro esnafı tarafından alkışlandı.
Kendisini eleştiren pankartlar açılmasına rağmen metro esnafının yanına geldiğini ve hiç kimseye kırgın olmadığını belirten Aygün'ün bu sözleri, metro esnafı tarafından alkışlarla karşılandı. Aygün konuşmasını tamamladıktan sonra da metro esnafı tarafından yeniden alkışlandı. Aygün, Cuma günü de Metro esnafını ziyaret edeceğini ve onlarla birlikte yemek yiyeceğini bildirdi.
Daha sonra Gama iş merkezindeki esnafı ziyaret eden Aygün burada yaptığı konuşmada, Kızılay esnafının beton ve cam bariyer uygulaması ile ikiye bölündüğünü belirterek, bu durumu eleştirdi. Aygün, ''Ben oda başkanı olduğum sürece buna müsaade etmeyeceğim'' dedi.
Aygün, bu sorunun bariyerlerin kalkması ve halkın istediği yerden yürüyerek çözümlenebileceğini bildirdi.
Bu arada Aygün'e beton ve cam bariyer uygulamasına karşı olan esnaf tarafından çok sayıda imzalı dilekçe verildi.
Aygün, Gama İş Merkezi'nde esnafla

 

 

 

 

İHD'den Kızılay'daki Bariyerlere Protesto
16.10.2003  

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi'ne üye bir grup, tekerlekli sandalyeye oturtulan yaşlı vatandaşı, tüm denemelerine rağmen Kızılay Meydanı'nda yolun karşısına geçiremedi.
Kızılay İş Merkezi önünde toplanarak, ''Kent merkezi yayaların merkezidir'', ''Kent yaşamının sahipleri yayalardır'' yazılı dövizleri taşıyan dernek üyelerine, çevredeki vatandaşlarda destek verdi.
İHD Ankara Şube Başkanı Ender Büyükçulha, burada yaptığı basın açıklamasında, 3 Ekim'de başlayan uygulamayla, yıllardır özgürce yürüdükleri yollarda cam ve beton bariyerler engellenip, ne yapmalarını megafonlarla söyleyen resmi görevlilerle karşılaştıklarını söyledi.
Nedeni ne olursa olsun Kızılay'da yaşanan ''akıl ve hukuk dışı çirkinliğin'' yayaların hak ve özgürlüğünün inkarı anlamına geldiğini savunan Büyükçulha, idarecilerin aldıkları kararlarda kent nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan yayaların menfaatlerini düşünmesi gerektiğini kaydetti. Büyükçulha, ''Kızılay'da gerçekleştirilen düzenlemeyi, temel insan hak ve özgürlüklerine yönelik keyfi ve hukuk dışı bir saldırı olarak değerlendiriyor ve derhal son verilmesini istiyoruz'' diye konuştu.
Açıklamanın ardından, İHD üyelerinin yanlarında getirdikleri tekerlekli sandalyeye yaşlı bir vatandaş oturtularak yolun karşısına geçirilmeye çalışıldı. Grubun bu denemesinde karşılaştığı ilk engel yol kenarına konulan beton bariyerler oldu.
Daha sonra metroya inmek için aradıkları asansörü bulamayan İHD'liler, bu kez yürüyen merdivenlerin başına gitti. Ancak tekerlekli sandalye, tüm çabalara rağmen yürüyen merdivenle aşağıya indirilemedi.
Bu denemeleri izleyen yaşlı bir vatandaş, ''Kızılay'ı kelepçeleyip zincirleyerek açık hava cezaevi haline getirmek istiyorlar. Ben anayasal hakkımı kullanıp, karşıya yürüyerek geçmek istiyorum'' diye konuştu.
SES Ankara Şube Başkanı ve Fizik Tedavi Uzmanı Erkan Sümer de dünyanın hiçbir kent merkezinde bu türden bir uygulamanın görülmeyeceğini dile getirerek, ''Bu uygulama insan sağlığı ve psikolojisini olumsuz etkiliyor'' dedi.
Denemelerinde başarısız olan grup, daha sonra tekerlekli sandalyeleriyle birlikte meydandan uzaklaştı.  

 

Gökçek:  "Oylamadan olumlu sonuç çıkmazsa inat etmem"
23.10.2003  

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılay'daki yeni yaya trafiği düzenlemesi konusunda cumartesi günü yapılacak halkoyunda kullanılmak üzere Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Tufan Algan'dan seçim boyası istedi.
Melih Gökçek, Algan ile görüşmesinin ardından YSK'dan ayrılırken A.A muhabirinin sorularını yanıtladı.
Gökçek, Algan'a, cumartesi günü Kızılay'da yeni yaya trafik düzenlemesine yönelik yapacakları halkoylamasında kullanmak üzere seçim boyası istemlerini içeren bir dilekçe verdiğini kaydetti.
Algan'ın bu talebe yönelik cevabının sorulması üzerine Gökçek, resmi bir talepte bulunduğunu belirterek, ''Sanırım müsbet olacak'' dedi.
Gökçek, seçim boyasını, 'mükerrer oy kullanıldı' spekülasyonlarını önlemek amacıyla istediklerini ifade ederek, büyükşehir ve metropol ilçe belediye meclis üyelerinin kurulacak 100 sandık başında görev alacaklarını söyledi. Oy kullanan vatandaşların parmaklarının boyanacağını vurgulayan Gökçek, böylece mükerrer oy kullanımının önüne geçileceğini belirtti.
Genel katılımı sağlamak için bir çalışmalarının olup olmayacağı yönündeki soruyu yanıtlarken Gökçek, radyo ve televizyonlar aracılığıyla sürekli çağrıda bulunduğunu, metroda da duyurular yapıldığını anlattı.
Gökçek, ''Cumartesi günü gelip oy kullananlar, evlerine dönerken parmaklarında boya varsa, otobüse ücretsiz binecekler. Amacımız, oy kullanımını çoğaltmak. Hatta toplu olarak otobüs isteyenler olursa Kızılay'a gelmeleri için otobüsü de göndereceğiz. Buraya bedava getireceğiz'' diye konuştu.
Gökçek, ''Belediye Meclis üyelerinden başka gözlemci olmayacak mı?'' sorusuna, ''Bunun Belediye haricinde resmi bir tarafı yok'' karşılığını verdi.
Halkın oyuna başvurma kararını Belediye Meclisi'nde aldıklarını dile getiren Gökçek, İl Trafik Komisyonu'nun da tavsiye kararının bulunduğunu söyledi.
Ankara'da yaşayan insanların bu düzenlemeyi isteyip istemediklerini tespit edebilmek için en iyi yolun halkoylaması olduğunu ifade eden Gökçek, kontrollü ve adaletli bir seçim olması için halkoylamasını Kızılay'da yapacaklarını kaydetti.
Gökçek, oylamaya 250-300 bin kişinin katılmasını beklediğini belirterek, ''Sonuç olumlu çıkmazsa, halka rağmen inat edip siyaset yapmam. 'İlla bu böyle olacak' demem. Değişmesini halk isterse eski duruma döneriz. Müspet bir netice çıkarsa da bu böyle devam eder. Ben olumlu bir sonuç çıkacağına inanıyorum'' diye konuştu.
Melih Gökçek, 27 Ekim'de gün boyunca her 10 dakikada bir helikopterle, Kızılay trafiğinin görüntülerini çekeceklerini, sonra bu görüntüleri İl Trafik Komisyonu'nda inceleyeceklerini anlattı.
Halkoylamasının maliyetinin sorulması üzerine Gökçek, ''Maliyeti yok, sandıklar bizden, paravanlar elimizde, sadece oy pusulası masrafı var. Boyanın da bir maliyeti olacağını düşünmüyorum'' dedi.
Bir soru üzerine Algan ile halkoylamasının yasal dayanağının olup olmadığı konusunu görüşmediklerini belirten Gökçek, şöyle devam etti:
''O bizim Belediye Kanunu'ndan gelen bir yetkimiz. Hemşehri hukukunu düzenleyen madde vardır. Bu maddede, 'hemşehrilerin reyine başvurulur' diye bir hüküm vardır. Ona istinaden yapıyoruz bunu. Aslında bu bir halkoylaması değil, anket.''  

Kızılay'da Sola Dönüş Yasağı Kaldırıldı
29.10.2003  

Ankara İl Trafik Komisyonu toplantısında, Kızılay'da araçların sola dönüş yasağı kaldırılırken, yaya geçişlerinin metro alt geçidinden devam edilmesine karar verildi.
Yeni düzenleme, 3 Kasım Pazartesi günü uygulamaya konulacak.
Ankara'da yaklaşık 1 aydan bu yana tartışmalara neden olan Kızılay'da araçların sola dönüşünün yasaklanması ve yayaların alt geçidi kullanması bugün yapılan toplantıyla son şeklini aldı.
Ankara Valisi Yahya Gür'ün başkanlık ettiği ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de katıldığı İl Trafik Komisyonu toplantısı öğleden sonra yaklaşık 2,5 saat sürdü.
Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantıda, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce trafikle ilgili hazırlanan film çekimleri izlenirken, emniyet yetkililerinin değerlendirmeleri dinlendi.
Toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada, komisyon kararıyla 1 Ekim tarihinde Ulus ve Kızılay bölgelerine yönelik alınan ''geçici'' düzenleme kararının, 8 günlük uygulama sonuçlarıyla birlikte değerlendirildiği ifade edildi.
Açıklamada, Kızılay Kavşağı araç trafik düzeninin eskiden olduğu gibi çalıştırılmasına, yayaların metro alt geçitleri kullanmaya devam etmelerine karar verildiği belirtildi.
Kızılay Kavşağı'na gelen araçların sağa dönüşlerinin yeşil oklu ışıklarla düzenlenerek sürekliliğin sağlanacağı ifade edilirken, Atatürk Bulvarı'nın Osmanlı Kavşağı ile Ulus Kavşağı arasının eskiden olduğu gibi çift yönlü hale getirileceği bildirildi.
Komisyonun belirlediği yeni düzenlemeler şöyle sıralandı:
-Cumhuriyet Caddesi'nin, Ulus Kavşağı'ndan Baruthane Kavşağı istikametine tek yönlü devam etmesine, -Baruthane Kavşağı istikametinden gelecek araçların Osmanlı Kavşağı'ndan sola dönüşlerine ve Adnan Saygun Caddesi'ne giriş verilmesine, -Atatürk Bulvarı üzerinde, Zafer Çarşısı Önü, Sıhhiye Orduevi ve İller Bankası Önüne yaya alt geçitleri yapılmasına, -Çankaya bölgesinden Kızılay'a gelen araçlar ile Ziya Gökalp ve GMK Bulvarı'ndan Kızılay'a gelen araçların kavşağa gelmeden ''U'' dönüş yapabilmelerine imkan sağlayacak alt yapı düzenlemelerinin geçici olarak yapılmasına, -Atatürk Bulvarı üzerinde Osmanlı Kavşağı'ndan Ulus Kavşağı istikametine, Posta Caddesi ve Kedi Seven Sokak çıkışları ile İstanbul Caddesi üzerinde Oda Tiyatrosu ile Gençlik Parkı arasına yaya alt geçidi yapılamasına oy çokluğuyla karar verildi.
Alt geçitler hariç diğer düzenlemelerin Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Pazartesi gününe kadar tamamlanarak uygulamaya konulması kararlaştırıldı.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Gökçek, ''Çıkan karar sizin istediğiniz yönde mi?'' sorusuna şu yanıtı verdi:
''Benim istediğim şu an uygulamadaki tatbikat. Yaya alt geçitlerinden sadece yayalar geçecek. Kızılay'da yukarıdan herhangi bir geçiş olmayacak. O tatbikat, benim istediğim yönde anket sonuçları doğrultusunda çıktı. Trafikte yeni düzenlemeler yaptık. Üstte Kızılay'ı yeniden açıyoruz trafiğe. Sola dönüşler serbest ama devamlı sağa dönüşleri getirdik. Akışkanlığı temin etmek maksadıyla sağa dönüşler olacak. Gene Kızılay'da 3 noktadan da geri dönüş söz konusu olabilecek. Ulus'ta da ufak bir düzenleme oldu. Osmanlı Kavşağı'ndan heykele doğru çıkan caddemizi iki istikamette geliş-gidiş yaptık. Diğerleri aynı kaldı.'' AK Parti Grup Başkanvekili Salih Kapusuz'un gazetelerde yer alan ''Oy kullansaydım menfii yönde kullanırdım, ben de rahatsızım. Kızılay bir semboldür'' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Gökçek, ''Salih Kapusuz'dan bu sözleri dinlemedim. Söylediyse kendi fikri, yanlış bir fikir. Kendisi aslen Kayserili olduğu için burayı pek bilmeyebilir'' dedi.
Gökçek, ''Kızılay'da tekrar bir yoğunluk mu olacak?'' şeklindeki soruya ise ''Kesinlikle yoğunluk olacak. Ulus'ta da olacak, Opera'da da olacak. Her tarafta da bu yoğunluk olacak'' karşılığını verdi.
Bu sonucu beğenip beğenmediğinin sorulması üzerine de Gökçek, bu sonucu kendisinin istemediğini söyledi.

Okunma Sayisi : 8431
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları