Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
06 Haziran 2014

Havagazı’na dev AVM

Havagazı Fabrikası’nın yerine dev Alışveriş Merkezi geliyor. Mimarlar tepkili, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin bugün yaptığı basın toplantısında “Ankara’da 1928 yılında kurulan Havagazı Fabrikası AVM yapılmak isteniyor, Havagazı Fabrikası türünün ayakta kalabilmiş son örneği  ” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara’da 1928 yılında elektrik santrali ve binası ve bacaları 1929 yılında havagazı fırınları kurulan ve 1933 yılında elektrik ve santralinin geliştirilmesiyle yerleşke haline gelen  Maltepe Elektrik ve Havagazı Fabrikası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Candan, "Havagazı fabrikasının bulunduğu 52.270 metrekarelik  alanda 1928 yılında inşaa edilmeye başlanan  havagazı fabrikası  Cumhuriyet döneminin sanayi hamlesi olarak kurulmuştur. Ankara'nın havagazı ve kok kömürü ile çalışan  ilk elektrik üretim tesisidir.Mimarı Werner Issel olan yapı Alman firması tarafından yapılmıştır. Cumhuriyet döneminin tanıkları arasında yer alan Havagazı fabrikası tesisleri kentin tekno-tarihsel profilinin katmanlarından birisidir. Aynı zamanda türünün ayakta kalabilmiş son örneğidir.Londra'nın Kings-Crown An tren Garına Komşu ve Viktoria Dönemi ticari canlılığının bir simgesi olarak 3 adet "gazometre" benzer şekilde korunmuştur. Biz de ise bu tür yerler  korunmak yerine rant aracı olarak yok edilmeye çalışılmaktadır" dedi.

“Havagazı Fabrikası yerleşkesini AVM'ye teslim etmeyeceğiz”

Candan şöyle devam etti." Havagazı Fabrikası'nın 1990 yılında da iş merkezi yapılması amacıyla yıkımı gündeme gelmiş, yerleşkenin  bir bölümü gece yarısı operasyonu ile  vahşice yıkılmıştı.1990 yılında  Şubemiz koruma kuruluna , havagazı fabrikasının korunması için başvurmuş ve 19.03.1991 tarihinde  tescil edilmesini sağlamıştı. 2006 yılında tescil kararı kaldırılarak fabrikanın bir bölümü gece yarısı yıkıldı. Şimdi Torunlar İnşaat'ın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte alışveriş merkezi yapılması için çalıştıklarının duyumunu aldık. Havagazı Fabrikası yerleşkesinin tamamı yok edilmek istenmektedir. Alanın korunması için herkesi  endüstri mirasına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Ankara'nın AVM'ye ihtiyacı yok, Ankara'nın mirasına sahip çıkarak kent yaşamına katılacak alanlara ihtiyacı var. Havagazı Fabrikası yerleşkesini AVM'ye teslim etmeyeceğiz" dedi.

Okunma Sayisi : 6791
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 06.08.2020 - 11:40:51
Şu an 54 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları