Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
30 Nisan 2014

Atakule tartışmasına  nokta

Atakule tartışmasında Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ragıp Buluç Atakule önünde açıklama yaparak, Atakule’de yürütmeyi durdurma kararı  tartışmalarına noktayı koydu: “ Tebligat ulaştı, inşaat durmalı”

Atakule’de yürütmeyi durdurma kararı var yok tartışmalarının ardından Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi ortak açıklama yaptı. Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç ise  “yıktıkları gibi yapsınlar” dedi.

Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç  şu şekilde konuştu: “Yapmak zor yıkmak kolay. Bu projeyi bir buçuk yılda bitirdim, inşaatı da bir o kadar sürdü. Benim mimar olarak itirazım kanunsuzluğa itiraz ediyorum. Mimarım mimarca düşünmek istiyorum ama karşımdaki zihniyet farklı. Yıktıkları gibi yapmayı öğrensinler yapmalarını isterim. Eğer yıkacaklarsa buranın park olarak kalmasını istiyorum.”

“Gökçek’in cephe değişikliğine emsal”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan kararın gökçek’in cephe değişikliklerine emsal olduğunu söyledi. Candan: “Atakule simgedir. Kent hafızasında önemli bir yeri vardır. Atakule’de ne yapılacağına bu şehirde yaşayan insanlar birlikte ortak akılla karar vermeli. Ragıp Buluç’un açtığı mahkemenin Atakule’de Yürütmeyi durdurma kararı ile sonuçlanması önemli. Mimarların telif hakkını hiçe sayarak yapılan uygulamalara yanıt niteliğinde bir karar.  Melih Gökçek Atatürk Bulvarı’ndaki binaların cephelerini mimarından muvafakat almadan değiştiriyor. Melih Gökçek’in Atatürk Bulvarı’nda cephe yenilemelerine emsal olacak bir karar. Karar tebliğ edilmiş bu saatten sonra inşaatın durdurulması lazım.  Yalnız AOÇ’deki gibi yürütmeyi durdurma kararına rağmen inşaatı devam ettirme hukuksuzluğu, AOÇ sürecinin benzeri yaşanabilir. Atakule altında botanik bahçesiyle çok değerli bir alan Büyükşehir Belediyesi Atakule’nin hemen bitişiğinde bulunan Botanik Park’ı atıl hale getirdi. Bakımsız kalan ıssız kalan parktan akşam oturmak için veya  parktan geçmek için  tereddüt ediyor insanlar. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışma tarzı bu yapıları alanları bir şey yapmadan önce atıl çöküntü hale getiriyor. Botanik park’ta bunun bir örneği.” Şeklinde konuştu.   

Atakule önünde yapılan açıklamada Ragıp Buluç’un avukatı dava hakkında Ankara Bölge idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararının değişmeyeceğini  ama 4. İdare mahkemesi’nin farklı bir karar verebileceğini hatırlatarak, davanın sürdüğünü belirtti.

 

 

Okunma Sayisi : 7035
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 06.08.2020 - 11:40:51
Şu an 57 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları