Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
17 Kasım 2016

Mimarlar üniversitelerde öğrencilerle buluştu

Mimarlık öğrencileriyle, üniversitelerde  bir araya gelen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mimarlık öğrencilerinin oda ile eğitim süreçlerinde  tanışmasının önemine değindi.  Odanın ikinci bir öğrenme ve deneyimleme alanı olduğunu vurgulayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, tüm mimarlık öğrencilerine odanın kapılarını açtı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi mimarlık öğrencileriyle buluşmaya devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bu kapsamda Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nuray Bayraktar ve aynı zamanda Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu üyesi olan araştırma görevlisi Burcu Ateş’inde katıldığı buluşmada Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin mimarlık öğrencilerine ikinci bir eğitim alanı sağladığını ifade eden Candan, oda öğrenci çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Mimarlık Bölüm Başkanı Doç.Dr.Nuray Bayraktar öğrencilere, Mimarlar Odası ile iletişim içerisinde olmanın öneminden bahsederek mutlaka bu sürecin içerisinde bulunmalarının altını çizdi. Hem mesleki hem de kişisel gelişimlerini destekleyen programlarla Mimarlar Odasının öğrencilerin gelişimine katkı sağladığını vurguladı.

Yaz kampları düzenliyoruz

Candan, Mimarlar Odası ile öğrencilik aşamasında tanışmanın önemine değinerek, şunları söyledi.

“ Mimarlar Odası ikinci bir öğrenme ve deneyimleme alanıdır. Öğrenciler geçmişten bu yana mimarlar odasında çok fazla çalışma yaptı. Söyleşiler, paneller,  geziler , eğitimler, yaz okulları.  Bir bölgede alanın sorunlarını tartışarak halkında katılımcı olduğu bir süreçte mimarlık deneyimi hayata geçiriliyor. Halfeti, İnebolu, Mardin, Karedeniz Ereğli,  Fındıklı’da mimarlık öğrencileriyle yapılan yaz okulları katılımcı mimarlığın adım taşlarının gelişmesinin en önemli örnekleri. Yaz okulları artık okulla birlikte bir eğitim kampına doğru evrilmeye başladı. Halkın katılımı ile yeniden bir öğrenme sürecinin mimarlık üzerinden kurgulandığı bu süreçte öğrenciler mimarlık kültürünün zenginliğini toplumla birlikte her aşamada deneyimleyerek üretim süreci gerçekleştiriyor.  Geçtiğimiz yaz Rize Fındıklı’da boşaltılmış bir köy okulunu yeniden hayata katmak için değişik disiplinlerle birlikte mimarlık öğrencileriyle bir haftalık öğrenci yaz kampı yaptık. Gittiğimiz yörenin kültürünü, ve geleneklerini de paylaşan bir karşılıklı öğrenme sürecini yaşadık. Mimarları ile yapıların gezildiği ‘Bir yapı bir mimar’ etkinliği  bizim öğrenciliğimizde başladığımız ,1990’lardan şimdilere devam eden önemli bir etkinlik olarak sürdürülüyor. Yapının mimarı ile birlikte yapının mimari süreçleri yerinde deneyimleniyor.”

Kent düşleri yarışmaları ile “hareketli katılım”

Mimarlık öğrencilerine yönelik düzenlenen Kent Düşleri Yarışmaları hakkında da bilgi veren Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ulucanlar Cezaevi’nin nasıl kullanılacağına dair fikir üretmek ve ortak akıl yürütmek için mimarlık öğrencilerine yönelik açtığımız fikir projesi yarışması Kent düşleri yarışmasının ilki oldu.  600’e yakın başvuru oldu, 130 yakın proje teslimi oldu. Kent düşleri farklı bir bakış açısı ve alternatif oluşturmanın aracı haline geldi. Fikir yarışmasında birinci olan projeyle ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yürüttüğü politikalarla birlikte  Ulucanlar Cezaevi’nin restorasyonu yapılarak, bugün restorasyon süreçlerine dair eleştirilerimiz saklı kalmak kaydıyla Ulucanlar Cezaevi Müzesi oldu. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin mücadelesi öğrencilerin fikir projesindeki duyarlılıkları olmasaydı, Ulucanlar Cezaevi, Melih Gökçek in isteğiyle yıkılarak Ayakkabıcılar Çarşısı olacaktı. Bu yarışmalar hem yeni bir üretim sürecini hem de katılımı bir süreç olarak tariflediğimiz ‘hareketli katılım’ dediğimiz , yeni bir katılım sürecinin temel taşlarını oluşturdu.”

“Öğrenci temsilciliği ile öğrenci örgütlülüğü geliştiriliyor”

Candan, “2004 yılında öğrencilere yönelik üniversitelerde sistematik örgütlenme süreci başladı. Mimarlar Odası öğrenci temsilcilik yönetmeliği yayınlayarak Türkiye genelinde öğrenci temsilcilikleri oluşturuldu. Mimarlık öğrencileri Mimarlar Odası bünyesinde örgütlenerek, eğitimden, tasarıma, kültürel yaşamadan kentsel politikalara kadar mimarlığı tartışıyor çözüm önermeleri getiriyor” dedi.

Amacımız: Mimarlık öğrencisi ile Oda arasında deneyim ve bilim köprüsü, mimarlık köprüsü kurmak

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin tüm olanaklarının mimarlık öğrencilerine açık olduğunu da bildireren Candan, öğrencilere “Yayın çıkartabilirsiniz, web sayfamızı kullanabilirsiniz. Yaz okulları yapabiliriz. Kütüphanelerimizi kullanabilirsiniz. Binamızın arka bahçesi yazın öğrencilerin kullanabileceği bir lokal haline gelecek. Bilgisayar atölyesini kullanıp çizimlerinizi yapabilirsiniz. Odanın bütün olanakları okul dışında eğitim sürecine dair hizmetinizde, hep birlikte mimarlığı deneyimlemek ikinci bir öğrenme alanı olarak mimarlar odasında bira arda olmak için tüm öğrencileri Mimarlar Odası’na bekliyoruz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Ateş ise, “Amacımız mimar öğrenci  ve oda arasında bir köprü kurmak. Bunu üst örgüte taşımak. Ankara’daki mimarlık öğrencileri kendi aralarında etkileşimi ve odayla etkileşimini sağlamak istiyoruz. Kendi aranızda kendi toplantılarınızı belirleyin ve bize taleplerle gelin. Buna göre bir takvim belirleyip, belli aralıklarla toplanıyoruz.”

 

 TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 4697
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları