Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
20 Haziran 2016

Büyükesat Vadisi mezarlık olabilir!

Yol çökmesi değil, Büyükşehir depremi yaşanıyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kamuoyuna Büyükesat Vadisi'nde yol çökmesi olarak yansıyan felaketin peşini bırakmıyor. Kırkkonaklar ve Birlik Mahallesinde yaşayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi semt temsilcisi mimarlar, muhtarlar ve semt temsilcileriyle bir araya geldi. Mimarlar, "Büyükesat Vadisi'nde yaşanan basit yol çökmesi değil, kayma devam ediyor. Büyükşehir depremi yaşanıyor. Vadideki yapılaşma durdurulmaz, ruhsatlar iptal edilmezse Büyükesat Vadisi mezarlık olabilir. Sorumlusu vadiyi yapılaşmaya açan Ankara Büyükşehir Belediyesi'dir" uyarısında bulundu.

Deprem yaşanmış gibi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Büyükesat Vadisi'nde yaşanan ve sadece yol çökmesi olarak kamuoyuna yansıyan Büyükesat Vadisi'nde yaşanan felaketin peşini bırakmıyor. Kırkkonaklar ve Birlik Mahallesinde yaşayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi semt temsilcisi mimarlar, muhtarlar ve inisiyatif temsilcililer, yerinde incelemeler yaparak, Büyükesat Vadisindeki, yol çökmesi ve yapılaşmayı masaya yatırdı.

Mimarlar, Büyükesat Vadisi'nde semt temsilcileri ve muhtarlar ile birlikte yaptığı incelemede, olayın basit bir yol çökmesi olmadığını, vadi yamaçlarında başlayan 48 katlı yapıların fore kazık temellerinin hepsinin kaydığını ve evlerin boşaltıldığını tespit etti.

Toplantıda, mal sahiplerinin dava açmaya hazırlandığına da dikkat çekilerek, ağaçlandırılacak alan olan Büyükesat Vadisi'nin kentsel dönüşüme açılmasının faciaya davet çıkarttığına değinildi.

Yol çökmesinin yakınındaki 4 parselde yapılan incelemelerde bulunan ve bölgede oturan mahalle sakinlerinden olan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya, "İncelemelerimiz Büyükesat Vadisi'nde bir afet yaşandığı izlenimini vermektedir.Yapılaşma ve rant hırsı durdurulmazsa Büyükesat Vadisi mezarlık olabilir" uyarısında bulundu.

Kayma devam ediyor

Toplantı sonrası açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yetkilileri ve bölgede oturanları uyararak, son durumu şöyle değerlendirdi:

"Bölgedeki olay basit bir yol kayması değildir. Biz buna tanığız. Benzinliğin üstündeki yol defalarca kez çöktü. Vadi yıllarca, Ankara'nın hafriyatları ile dolduruldu, şimdi bu dolgu alanlarına, benzinlik, yol ve 40 katlı yapılar yapılmaya başladı. Bu bilime aykırı, vadi yamaçları kaymaya başladı. Vadi çevresindeki yapılar tehdit altında. Yapılar boşaltılıyor, kayma devam ediyor. Yan parseller de büyük bir tehlikenin varlığı gözle görülecek düzeyde. Bölgede Ankara'nın 7.5 şiddetinde bir deprem atlatmış gibi görünümü karşısında büyük endişe yaşanmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sadece yol çöktü şeklinde halen vadide yaşanan afet durumu savsaklar ve geçiştirir tavrı kabul edilir değildir. Hem yetkilileri hem yaşayanları uyarıyoruz. Vadideki basit bir yol çökme olayı değildir. Vadideki yapılaşma durdurulmaz ve ruhsatlar iptal edilmezse Büyükesat Vadisi mezarlık olabilir. Sorumlusu vadiyi yapılaşmaya açan Ankara Büyükşehir Belediyesi'dir. "

Faciaya davet çıkarılıyor

Coğrafyanın doğasına aykırı hareket etmeyi, her şeyi inşaat sektörünün hizmetine sunmaktan bir an bile vazgeçmeyen Büyükşehir Belediyesi'nin akıl dışı uygulamalarının faturasını Ankara halkı çekmemelidir" diyen Candan, şunları söyledi:

"Vadide sanki deprem yaşanmış. Büyükşehir Belediyesi imar planlarında heyelan bölgesi olarak bilinen vadide suyun yer altı ve yer üstü hareketini görmezden geldi ve büyük bir tahribat yarattı ve yapılaşma durdurulmayarak faciaya davetiye çıkarılıyor. Öte yandan vadi manzaralı daireleri trilyonlara satan inşaat sektörü de suskunluğunu koruyor. Heyelan bölgesi olarak geçmişte ruhsatları bekletilen inşaatlar olduğunu biliyoruz. Bu ruhsatlar nasıl verildi? Büyükşehir açıklamalı,ruhsatı nasıl aldıklarını da, firmalar açıklamalı. İnsan hayatı tehdit altında."

Doğa rantınızdan intikal alıyor

Candan, yerel yöneticilerin halkın can ve mal güvenliğinden sorumlu olduğunu belirterek, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin samimiyetten ve doğruluktan uzak açıklamaları karşısında, Büyükesat Vadisi'nde yaşayan binlerce konut sahibi ve yurttaşın tedirgin olduğunu vurguladı.

Bölgede yaşayan halkın Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nı aradığını ve "bir sorun olmadığı "yanıtını aldığını da ifade eden Candan, "40 katlı konutun inşaatını yapan firma ise '50 ton beton bastım temele, bir şey olmaz, önlemi aldım" şeklinde yanıt vermesi ranta dayalı sistemde, insan hayatının ne derece değerli olduğunu gözler önüne sermektedir. Temele atılan 50 ton beton ile vadide bir baskı daha yaratan inşaat firmasının bilmesi gereken tek şey var. Vadi manzaralı diyerek satış yaptığınız konutlarda insanların can ve mal güvenliği umurunuzda bile değildi, ama şimdi yolun sonu göründü. Doğa sizden ve rantınızdan intikamını alıyor" dedi.

Ev alırken Mimarlar Odasına sorun

Candan, Büyükşehir Belediyesi ve inşaat sektörünün uygulamalarına güvenerek ev alanlara çağrıda bulunarak, ev alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini şöyle anlattı:

"Bilimi ve tekniği halkın yararına hizmetine sunan TMMOB'a bağlı odalar olarak kamu yararı içermeyen uygulamalara ilişkin uyarılarımız yapıyoruz. Ancak denetimden uzak, yargı kararlarını uygulamayan bir yönetim sürecinde, güvenilir kurum kalmamıştır. Meslek odalarından denetimden geçmeyen projelerle inşaatlar sürdürülmektedir. Denetimsiz ,plansız, rant odaklı inşaat sektörü, güvenli ve sağlıklı kentleşmeyi tehdit etmektedir. Sağlıklı yerleşim ve konut alırken nelere dikkat edeceğine ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesi'ni arayabilir bilgi alabilirsiniz."

Tüm konutlar ciddi tehdit altında

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya ise, Mimarlar Odası Ankara Şubesinin Semt Temsilciği'nin Ankara ilini parsel parsel takip ettiği ve imar planlarını imha planları haline getiren Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin halkın ve Ankara'nın yerleşim dokusu ilke ve esaslarına aykırı her işlemi karşısında kamu görevini yerine getirmek için yoğun çaba içerisinde olduğunu belirtti.

Kaya, "Gördüklerimiz karşısından gerçekten şaşkına döndük. Doğa bir kez daha akıl dışı müdahalelere yanıt vermiştir. Toprak ve su hareketlerinin tutulmasını sağlayan fore kazıklar dahi kırıldı ve toprak kaymasını engelleyemedi. Tüm konutlar ciddi tehdit altında, bu doğal değil insanların rant uğruna yarattığı yapay bir afettir. Artık yeter, inşaat sektörü bağımlısı davranışlarınızdan vazgeçin"  diye tepki gösterdi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 4137
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları