Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
12 Ocak 2016

Mimarlar Kapadokya’da  toplandı

Kapadokya bölge toplantısı Mimarlar Odası Ankara Şube temsilciliklerinin katılımıyla yapıldı. Bölge toplantısına Çorum, Karabük, Kastamonu, Sivas, Kırşehir, Zonguldak, Nevşehir, Tunceli temsilcilikleri katıldı. Ürgüp'te yapılan toplantıda açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptı. Candan:”Mimarlık ortamı, tasarım özgürlüğünden yoksun bırakılarak, esir alınmaya, itaat etmeye zorlanıyor.boyun eğmeyeceğiz”dedi.

“Mimarlık insan içindir”

Candan konuşmasına şöyle devam etti. " Kültürel mirasımız, sit alanlarımız, yeşil alanlarımız, tarım alanlarımız, Cumhuriyet mimari mirasımız, yaşamlarımız ve Cumhuriyet değerlerimiz tehdit altında. Burada hem meslek disiplinimiz hem meslek sorunlarımız hem ranta teslim edilmeyecek kadar değerli alanların korunmasının tartışmasını yapacağız. Kapadokya bizim gözbebeğimiz, Türkiye’nin gözbebeği, Dünyanın gözbebeği. Çok kültürlülüğün, kardeşçe yaşamanın mekansal izlerini  taşıyan  bu bölgede, dokunun bozulmasına yönelik ekonomik ve siyasi rant odaklı projelere asla geçit vermeyeceğiz. Uçhisar’da ki, betonarme yapılaşmaya, Nevşehir kalesindeki tarihsel izlerin yok edilmesine karşı tarihimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bugün TBMM’de imar komisyonunda mimarların telif hakkının kaldırılmasını öngören kanun tasarısı tartışılıyor. Mimarlık tasarım özgürlüğünden yoksun bırakılarak, esir alınmaya, itaat etmeye zorlanıyor. Tarihin her aşamasında “Mimarlık İnsan İçindir” diyenler isyanlarını bugüne kadar ulaştırıyor. Kültürden sanattan, yaşamdan ekonomiden ve siyasetten bağımsız hiçbir mimarlık süreci düşünülmez. Bugün mimarlık ortamı olarak karşı karşıya kaldığımız tüm sorunların, sebebi hükümetlerdir. Rant odaklı bir değişim, siyasi otoritenin istekleri doğrultusunda icra ettirilmeye çalışılan bir mimarlık süreci ile karşı karşıyayız. Görevi ne olursa olsun, hiç kimse bir mimara, tasarımını değiştir, Osmanlı-Selçuklu mimarisi yap diyemez. Tasarım özgürlüğünü, iş verme ve ihale tehditlerinin bir parçası haline getiremez. Telif haklarını,  emsal artırımlarını pazarlık konusu yapamaz. Yaparlarsa ki yapıyorlar, bu bir bilimsel, kentsel, sanatsal, kültürel suçtur. Bugün değilse bile yarın bunların yargı önünde hesabı sorulacaktır. Mimarlık eleştireldir, yaratıcıdır, bilimseldir, daha iyiyi aramak, insanlar için yaşanabilir kaliteli çevreler ve mekânlar üretmektir. İhale tehditleri ile mimarlığı, mimarları zapturapt altına almaya çalışanlar bilsinler ki yaratıcılık hiçbir kalıba sığmaz. Mücadelenin yöntemi kaynağımızda yatıyor, Kapadokya’nın ruhu, savaşlara karşı, kardeşliğin, doğal ve tarihsel birlikteliğin, çok kültürlülüğün şifrelerini veriyor bize. Yerin altından yerin üstüne, Kapadokya’da nefes almak, aynı zamanda mimarlığın gelecek güzel günlerdeki nefesinin gücüdür. Tüm temsilciliklerimizle birlikte, Ankara’nın kent sahip çıkma kararlılığını bölgemiz tamamına yayacak bir sürecin mesajlarını Kapadokya’dan veriyoruz. Güzel günler göreceğiz, mücadeleye devam edeceğiz” Dedi. 

 

“Diyalog bizim için değerlidir”

 

Açılış konuşmasından sonra Şube Sekreteri Tuğba Arslan Konak Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin çalışmaları hakkında bilgi vererek, yapılması planlanan eğitimleri, etkinleri aktardı. Konak; “Zorlu bir dönemi geride bırakırken, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin gücünü Anayasa’dan alan varlığı ve mücadelesi, tükenmeyecektir.  Diyalog bizim için değerlidir. Ancak monolog sürecinin yaşandığı ortamların sorumlusu biz değiliz.”

 “Silahların gölgesinde demokrasi olmaz”

 Mimarlar Odası Ankara Şube 2.Başkanı Ali Atakan, çok kültürlülüğün coğrafyasında hayat bulmuş meslek insanları olarak, bir arada yaşanacak mekanların mimarlarıyız, savaşın değil barışın mimarlarıyız. Tüm ölümler, bu ülke topraklarını kana buluyor, ortak yaşama kültürümüzü tehdit ediyor.Tarihimizi, mekanlarımızı yok ediyor.Silahların gölgesinde demokrasi olmaz,savaş dursun barış istiyoruz”

“Çocuklarımız aynı topraklarda koştursunlar”

 Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi  Namık Kemal Kaya “Mimarlık kardeşçe bir arada yaşamanın mekânlarını üretir. Kapadokya, savaşlarla birlikte yeraltında inşa edilen kentleri, savaşı çok iyi bilir. Bu kültür bize bir kez daha gösteriyor ki, yaşamı bir arada inşa etmeliyiz, çocuklarımız aynı topraklarda koştursunlar, oynasınlar”

“Kapadokya’nın  potansiyelini açığa çıkartacağız”

Kapadokya bölge toplantısında Mimarlar Odası Ankara Şube’ye bağlı temsilcilikler dönem çalışmalarını değerlendirerek illerde yaşanan sorunları paylaşan temsilcilik başkanları sırayla söz aldı. Nevşehir Temsilcilik Başkanı Melike Baysal;  “Kapadokya’nın korunmasına ilişkin bir dolu sıkıntı var, bu sıkıntıları odayla üye ve toplum arasındaki bağı güçlendirerek aşacağız. Ankara Şubemizin bize vereceği teknik destekle birlikte, yörenin potansiyelini açığa çıkartacağız” 

“Doğaya uygun bir kentleşme olması için çaba harcıyoruz"

Tunceli Temsilcilik Başkanı İbrahim Demir; " Dersim' de rantın yanında olan uygulamalara karşı mücadele ediyoruz. Ranta eğilim ülkemizde bitmiyor ama mücadelemiz de bitmiyor. Kentin imar çalışmalarında coğrafyanın bozulmaması için mücadele ediyoruz. Doğaya uygun bir kentleşme olması için çaba harcıyoruz"

“Mimarlık mesleğini değersizleştirmeyecek biçimde meslektaşlarımızın proje üretmesi ve karşılığını alması için mücadele edeceğiz”

Kırşehir Temsilcilik Başkanı Mehmet Kurt; " Mimarlar Odası Ankara Şubesi mücadelesinde, doğruların yanında yer alıyor.Bunun farkındayız ve yanındayız.Kendi bölgemizi ve meslektaşlarımızı bir araya getirmek ve dayanışma içerisinde olmak için çalışacağız.. Mimarlık mesleğini değersizleştirmeyecek biçimde meslektaşlarımızın proje üretmesi ve karşılığını alması için mücadele edeceğiz"

“Birarada yaşamayı savunmalıyız”

Sivas Temsilcilik Başkanı Serdar İnce bölgesel faaliyetleri anlattı. İnce, " bildiğiniz gibi Sivas'ta Kızılırmak nehri var Sivas Belediyesi ile birlikte Kızılırmak üzerine yapılacak köprü için yarışma açtık. Sivas temsilciliği olarak uluslararası ölçekte ilk kez bir yarışma deneyimi yaşadık. Numune hastanesinin korunması için, tescil başvurusunda bulunduk .Çocukken çok kültürlü bir ortamda yetiştim, her kesimden arkadaşlarım vardı.Şimdi bir arada yaşamayı savunmak durumundayız"

“Kentimize sahip çıkacağız”

Zonguldak Temsilcilik Başkanı Nejat Altınkaya; " Zonguldak'ta yeni revizyon planları var. Bu planları takip ediyoruz. Zonguldak'ta yapılacak her planı önemsiyoruz, Kömür yıkama tesisleri gündemimizde, kentimize sahip çıkacağız"

“Tarihsel değerlerimizi kimse yok edemez”

Çorum Temsilcilik Başkanı Ulaş Tokgöz “Çorum’da meslektaşlar arası dayanışmayı güçlendirerek, kentsel gelişime yönelik çorum’da yapılan projeleri ve meclis kararlarını takip ediyoruz. Tarihsel değerlerimizi kimse yok edemez.”

“Mimarlık eğitimi üzerine yoğunlaşmak gerekli”

 Karabük Temsilcilik Başkanı Mehtap Başaran ise ülke gündemi ile birlikte, Karabük’te yaşanan sorunlara değinerek, üniversite eğitiminin artık içinden çıkılmaz hal aldığı, eğitimin giderek yoksunlaştığını ifade etti. Gelecek dönem mimarlık eğitimi üzerine yoğunlaşmak, mimarlık öğrencileri ile yaz okulları yapılması gerektiğini vurguladı.  

Okunma Sayisi : 3731
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları