Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
28 Eylül 2016

Mimarlar Madran’ın izinde:

“Doğal ve kültür varlıklarının yıkımına izin vermeyeceğiz”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından koruma alanında büyük katkılar sunmuş olan mimar  Emre Madran’ı anma etkinliği gerçekleştirildi.  Düzenlenen oturumlar ve konuşmalarda kültür varlıklarının korunmasının önemine işaret edilirken, son dönemde yaşanan sorunlara dikkat çekildi. Etkinlikte doğal, kültürel varlıkların yıkımına ve talanına izin verilmeyeceği ve mücadeleye devam edileceği vurgulandı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  doğal ve kültürel değerlerin korunmasında büyük katkılar sunmuş olan mimar Emre Madran’ı  Edep Yahu Buluşmalarının üçüncüsü kapsamında  bir dizi etkinlikle andı.

Bu yıl tema olarak, Madran’ın  meslek ve akademik yaşamı boyunca çalışmalarını yoğunlaştırdığı,  doğal-kültürel-tarihi varlık değerlerin korunması ve korumada yönetsel boyutu oluşturan “Alan Yönetimi" ele alındı.

Etkinliğin açılış konuşmalarını TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Gökhan Yıldırım ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Ali Atakan yaptı.

Kültür varlıkları yok ediliyor

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Ali Atakan, “Mimarlar Emre Madran’ın izinde doğal ve kültürel varlıkları korumaya devam ediyor. Doğal ve kültür varlıklarımızın yıkımına izin vermeyeceğiz” dedi.

Atakan, Emre Madran’ın  yaşamı boyunca bulunduğu her alanda doğal-kültürel – tarihi varlıkların korunması, yaşatılması, kuşaklara aktarılmasında çok önemli bilimsel çalışmalar yaptığını ve toplumsal bilinçlenmeye katkıda bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Ankara Şubesi olarak değerli hocamızın çalışmalarının ışığında tehdit altındaki yaşam alanlarımızı ve kültürel varlıklarımızı savunmaya ve mücadele etmeye devam edeceğiz. Dünyada ve ülkemizde sıcak gelişmeler yaşanıyor, sermaye odaklı sürdürülen politika ve uygulamalar, milliyetçi-faşist, dinsel-mehzepsel ayrışma ve çatışmaların prim yapması ciddi sorunlara işaret ediyor.  Ortadoğu’daki savaşın yıkıcı etkileri yaşamı, toplumları, kültürleri ve kültür varlıklarını tehdit ediyor ve yok ediyor. Bu kirli savaşın etkilerini ülkemizde de yoğun bir şekilde yaşamaktayız. Şiddet, çatışmalar, bombaların patlaması, darbe girişimi, Ortadoğu savaşının içinde yer almamız yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine değerlerimizin yok olmasına sebep oluyor, toplumda onarılması mümkün olmayan yaraların açılmasına zemin hazırlıyor.”

Yaşananlara Edep Yahu diyoruz

Atakan,  OHAL uygulamaları ile kör topal devam eden demokrasi anlayışının hukuk, temel hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığına ve adeta 12 Eylül faşist darbesini aratır boyuta ulaştığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

 “Toptancı yaklaşımlarla bilim adamları akademisyenler, yazarlar, gazeteciler, ilericiler, demokratlar, devrimciler darbecilerle aynı torbaya konularak işlerinden atılıyor, tutuklanarak içeri tıkılıyor. Asıl darbeci ve işbirlikçileri ise serbestçe dolaşıyor. Toplumun biriktirdiği değerlerin yok sayıldığı ayrıştırıcı ve çoğunluk esaslı otoriter anlayış koşullarında bizler ister 10, ister 100 ister 1000 kişi olalım sayılara takılmadan her koşul ve şartta tereddütte düşmeden dayanışma içinde savaşa hayır diyeceğiz. Barışı, hukuku, özgürlüğü ve evrensel değerleri savunacağız ve savunmaya devam edeceğiz. Modern, çağdaş yaşamı ve doğal kültürel alanlarımızı yok etmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Sosyal medyada tartışılan ve odamızın kamuoyuna taşıdığı Anıtkabir’e yaklaşık 5 ay önce plastik çocuk oyun parkı yapılması, toplumsal yozlaşmanın boyutunu ve ülkenin hangi konuma geldiğinin açık bir göstergesidir. Emre hocamızın deyimiyle  'Edep Yahu' diyoruz.”

Yıkıma ve talana karşı mücadele edeceğiz

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Gökhan Yıldırım ise, şunları söyledi:

 “Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden değerli hocamız, meslektaşımız üyemiz Emre Madran’ı anma etkinliğinde bu sene temel olarak Emre Madran’ın meslek ve akademik hayatı boyunca çalışmalarını yapmış olduğu doğal kültürel tarihi varlıklarımızın korunması konusunda yönetsel boyutu oluşturan alan yönetimi belirlendi. Bugün yapılan sempozyum ile kentsel mekanların korunması sürecinin yönetsel boyutunu inceleyerek ‘Neden koruyoruz?’ sorusuna cevap aradık. Özellikle 15 Temmuz ve sonrasında oluşan OHAL koşulları ile birlikte koruma ve restorasyon alanı daha büyük önem taşımaktadır. ÇED süreçlerin ortadan kalktığı ve tüm yıkımların dilendiği gibi gerçekleştirildiğine şahit oluyoruz. Ormanlar, dereler, denizler kısacası tüm ekolojik çevremiz yanlış politikalar nedeniyle talan edilirken, kent ölçeğinde de tarihi ve kültürel yapılar, değerleriyle ele alınmayıp, salt kütleler olarak ele alınıp yerle bir edilmeye çalışılıyor. Bu yıkıma ve talana karşı tarihimizin, kültürümüzün ve mimari belleğimizin korunması için mücadele edeceğiz.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 
Okunma Sayisi : 3662
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları