Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
13 Temmuz 2016

Cumhurbaşkanı Kaçak Saray tazminat davasını kaybetti

Kamu yararını savunanlar kazandı  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında, Kaçak Saray maliyet açıklamasından kaynaklı açtığı Cumhurbaşkanı’na Hakaret Manevi Tazminat Davası sonuçlandı. Mahkeme davanın reddine karar verdi. Mahkeme çıkışında açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu ülkede kamu yararını savunanlar,  AOÇ’de Kaçak Saray inşa edilmesine karşı,  Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışı konusunda mücadeleyi yükselten meslek odaları kazanmıştır. Bizim için sevindirici bir karardır. Korkmuyoruz, susmuyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında, Kaçak Saray maliyet açıklamasından kaynaklı açtığı Cumhurbaşkanına Hakaret Manevi Tazminat Davası Ankara Adliyesi 16.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme Tezcan Karakuş Candan’a yönelik davanın gerekçeli kararının tebliğinden itibaren 15 gün içinde Yargıtay’a temyiz yolu açık olmak üzere  reddine karar verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan , CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Özcan, mimarlar ve vatandaşlar da  davayı izleyerek Candan’a destek oldu.  

Korkmuyoruz, susmuyoruz

Dava sonrası adliye çıkışında açıklama Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“AOÇ’de  Atatürk’ün vasiyeti şartlı bağışı ihlal edilerek kamu yararına aykırı bir şekilde inşa edilen Kaçak Saray’a yönelik orada alınan her nefesin, kurulan her sofranın, alınan her kararın kaçak olduğunu  anlattık ve kamuoyunun bu kaçak yapıya bir kez daha dikkatini çektik. Bu kapsamda üzere Cumhurbaşkanı’nın halktan kopuk bir şekilde halkın vergileriyle yapılan bir kaçak israf sofrasının maliyetini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı’nın bizi hedef göstermesi üzerine sosyal medyada linç kampanyası, hakkımızda tazminat davası ve ceza davası açıldı. Bugün Cumhurbaşkanının hakkımızda açtığı 50 bin liralık ceza davası tazminat davası sonuçlandı. Cumhurbaşkanı kaybetti, bu ülkede kamu yararını savunanlar,  AOÇ’de Kaçak Saray inşa edilmesine karşı mücadele edenler,  Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışı konusunda mücadeleyi yükselten meslek odalarının mücadelesi kazanmıştır. Bizim için sevindirici bir karardır. Korkmuyoruz, susmuyoruz.  Ne zaman demokratik eleştiri hakkımızı kullansak ne zaman Türkiye’de birileri demokratik hakkını kullansa Cumhurbaşkanı haklarında ya tazminat davası ya da ceza davası açıyor. Hiçbir ülkede bir ülkenin Cumhurbaşkanının kendisini eleştirenler hakkında bu kadar çok davası yoktur.”

Hukuka herkesin ihtiyacı olacak

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi ise, “Gerek mimarlar gerek milletvekilleri olarak kaçak yapıların karşısındayız. Hele ki bu kaçak yapı AOÇ arazisinde yapılmışsa bunun karşısında olacağız. Bütün davalara emsal teşkil etmesi dileğiyle buna benzer davaların milletimiz için faydalı olacağını kanatindeyiz.Davaların takipçisi olacağız. Bugün Ankara şube başkanımızın yanında olduk yarın kimin yanında olmamız gerekiyorsa onun yanında olacağız. Bugün hukuku çiğneyenler, bilsinler ki yarında hukuka onların ihtiyacı olacak” diye konuştu.

Demokrasi mücadeleyle inşa ediliyor

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da, bu kararın aslında amacın tek amacının yıldırmak olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“ Cumhurbaşkanının eleştirilmesinin ve aleyhine herhangi bir söz söylenmesi yasak haline getirilmek istenmektedir. Bu anlamda red kararı verilmesine önem veriyoruz ve susmamak, bu ülkede konuşmaya devam etmek gerektiğini ve demokrasinin ancak mücadeleyle inşa edileceğini arkadaşlarımızın davasında görmüş bulunuyoruz”

Hukuk ders verdi

CHP Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan ise,  “Dava reddedilmiştir ve Mimarlar Odası kazanmıştır ve hukuk bir ders vermiştir. Bu toplumda ve dünyada kuvvetler ilkesi ayrılığı ilkesinin ne kadar önemli olduğunu, bir kez daha burada tescil edilmiştir. Yanlış bir siyasi kararın hukuk tarafından düzeltilmesi sağlanmıştır. Siyasetçilerin toplumun hassasiyetle dikkat etmesi gerektiği gibi aynı zamanda kuvvetler ayrılığı ilkesine sadık kalması gerekmektedir. Demokrasinin en güzel örneğini dava reddedilerek yaşadık. Verilen kararı kutluyoruz” dedi.

Kararı alkışlıyoruz

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da şunları kaydetti:

“Halkın mühendisleri mimarları bu halk için mücadeleye devam edecekler bir kez daha siyasi kararların hukuktan döndüğünü gördük bugün ve yarın mecliste görüşülecek olan, halkın mühendisleri ve mimarlarının yerine yabancı mühendis ve mimarları bu ülkeye monte etmeye çalışan siyasi iktidarın zorlayıcı bir tasarısıyla karşı karşıyayız. Bu ülkede hukukun işlemediğini biliyoruz ama bugün verilen kararı alkışlıyoruz. Hukuk herkese lazım olduğunu biliyoruz. Bu ülkenin iktidarı ve cumhurbaşkanı bu ülkeye telafisi mümkün olmayan zararlar vermiştir. Tam da  bu noktada buna direnen halkın mimarları ve mühendisleri mücadeleye devam edecektir.”

Haklıydık kazandık

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ise , “Bugün görülen davada gerçek anlamda adaletli bir karar olarak ortaya çıkmıştır. Bu kararın bundan sonra açılacak davalara örnek olmasını umuyorum. Kaçak Sarayın sadece ülkenin belirli insanlarına belli bir kesimine ziyafet verilen yer değildir. Öncelikle hizmet öne çıkmalıdır” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de, “Hukuka mantığa aykırı adaletsiz davalar da ne kadar köşeye sıkıştığını ve hikâyesinin bittiğini göstermektedir.  Haklıyız, kazanacağız dedik haklıydık kazandık

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 4622
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları