Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
15 Haziran 2016

ÇED’den anladıkları  toz ve gürültü

Proje acilen rafa kaldırılmalı

EGO Hangarları arsasına yapılacak yüksek yoğunluklu yapılaşmayı yakın takibe alan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, EGO hangarlarının ÇED sürecini gölge gibi izliyor. Ekolojik etki değerlendirmesi yapılması gereken, üstün peyzaj değeri olan ve AOÇ parçası EGO Hangarları parseline ilişkin ÇED toplantısında AOÇ ve AKM alanlarına yer verilmemesine tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “ÇED’den anladıkları  toz ve gürültü. Ankara’nın katli vacip kararı olan proje acilen rafa kaldırılmalı” dedi

Ankara’nın Başkent kimliğini yok eden projenin ÇED sürecine ilişkin olarak Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından, “ÇED süreci halkın katılımı” adlı toplantı gerçekleştirildi.  

Toplantıya Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından EGO hangarları parselinde inşa edilmek istenen 38 katlı otel ve 80 katlı ofis kulesi projesini yakın takibe alan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yanı sıra Başkent Dayanışması Bileşenleri, Tüketici Hakları Derneği, TMMOB’a bağlı meslek odalarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıyı Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Aslan,  Mimarlar Odası Ankara Şubesi ÇED Komisyonu Üyesi Gülfer Arıkoğlu ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Yürütücüsü Redife Kolçak izledi.

Gölge gibi izleyeceğiz

Projenin Çevresel Etki Değerlendirmesini yapan firmanın yaptığı sunumda ÇED sürecini gürültü ve toza indirgemesi, AOÇ’yi yok sayması, AKM ve çevresindeki koruma alanlarına, ulaşım yoğunluğuna ve Ankara Çayı’na, Ankara’nın yer altı su hareketlerine yer verilmesi, hidrojeoloji haritalarına ve jeolojik etkilerine değinilmemesi ve trafik analizinin olmaması uzmanların ve vatandaşların büyük tepkisini topladı.

Toplantıyı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı  Tezcan Karakuş Candan, bu projenin acilen rafa kaldırılması gerektiğini bildirerek, “Bu sürecin her aşamasını, halk katılımı toplantılarını, bakanlık incelemesini, format belirleme süreçlerini gölge gibi izleyeceğiz. Bu vahşete  izin vermeyeceğiz” dedi.  Endüstri mirası olması gereken EGO hangarlarını yıkarak 70-80 katlı  yapılaşma ile ilgili açıklama yapan Candan “Süreci yakın takibe aldık, Şehircilik komisyonumuz ve ÇED komisyonumuzdaki uzmanlarla toplantı yaparak Bakanlığa sunulan proje dosyasını incelemeye aldık. Komisyonumuzun değerlendirmeleri bu projenin acilen rafa kaldırılmasıdır” diye konuştu.

AOÇ ve AKM katledilecek

Alanın hemen arkasında Atatürk Kültür Merkezi alanları ve  hipodromun bulunduğuna, diğer tarafında ise AOÇ arazisinin başladığına dikkat çeken Candan, şöyle devam etti:

 “Bu projenin Ulus’taki  dört bölgeden oluşan AKM alanları  ve AOÇ’yi katledilecek.  Bu projenin özü AOÇ ve AKM’nin katli vaciptir kararıdır. Bu AOÇ ve  AKM için katliam projesidir.  Ankara’nın Başkent kimliğini yok eden, kimliksizleştirecek bir yağma ve talan projesi ile karşı karşıyayız. Neoliberalizmin yağma politikalarının ‘mabetleri’ olan bu tür projeler İstanbul’un canını okudu, sıra Cumhuriyetin Başkenti’nin canını okumaya geldi. Bu projeleri kentin merkezine yaparsanız, kentin yaşamına kurşun sıkarsınız. Ulus ve Kızılay’ı yaşanmaz hale getirirsiniz. Kent bir matematiksel fonksiyon gibi çalışır. Kentin matematiğini bozuyorsunuz.”

AOÇ’nin yer almaması kabul edilemez

Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Yürütücüsü Redife Kolçak, ÇED sürecinde AOÇ’nin ve AKM alanlarının yok sayılmasına tepki göstererek, şunları söyledi:

 “Bu alana ilişkin olarak 2006 yılından itibaren mahkeme süreci devam ediyor. Kültürel ve endüstri miras olan EGO hangarlarının yıkıldığı bu alana ilişkin olarak doğal ve tarihi SİT raporlarına yer vermemişsiniz. Bir ÇED firması olarak AOÇ’yi ve AKM’yi görmezden gelmeniz bir gaflet olarak değerlendiriyorum. Burada bitkisel toprak yok dediniz, bunu neye dayanarak söylüyorsunuz. 30 metre derinliğine inecek bir otoparktan bahsediyorsunuz ancak Ankara Çayı ve yer altı kaynaklarına ilişkin hiçbir bilgi vermediniz. Karma yapılı bir inşaat sürecinden bahsederek, AVM, konut, iş merkezi,otel hazır beton tesisi ve okulun yer alacağını belirtiyor ancak trafik analizlerine hiç değinmiyorsunuz”

Bilimsel altlık yok

Sunumda arsanın hemen yakınındaki Yüksek Hızlı Tren’den bahsedilmediğine de değinene Kolçak, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda Celal Bayar Bulvarı’nda her biri 60 yaşın üzerinde 150 ağaç kesildi.  Yine bu projeyle neler kaybettiğimize hiç değinilmemiş. Tamamen sermayeye hizmet edecek projeyle karşı karşıyayız. Binlerce işçinin çalışacağı inşaat sürecine ilişkin olarak iş güvenliği konusuna da tanıtım dosyasında hiç yer vermediniz. Ekolojik katkı değeri olan bu arsa için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “ Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na benim haberim olamadan satmışlar” dedi, Nasıl bir kent yönetimi bu kadar tartışmalı bir yerin satışından haberi olmaz. Öte yandan yine sunumunuzda korunan alanlara ilişkin bilimsel altlık yok.”

Ankara bu projeyi kaldıramaz

Bunun üzerine Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve firma yetkilileri bütün görüşleri not aldıklarını kesinleşmiş bir projenin olmadığını,  meslek odalarıyla tekrar bir toplantı yapılacağını bildirdi.

Şehir Plancısı Cemalettin Erol ise yaklaşık EGO hangarları parselinin, 38 katlı otel ve 80 katlı ofis kulesi projesini kaldıramayacağına dikkat çekerek, “Bu alan ve ulaşım ağı bu kadar yoğunluklu bir projeyi kaldıramaz. 60 kişinin ikamet edeceğinden bahsediliyor. Sunumda buna ilişkin bir analize yer verilmemiş, taşıma kapasitesi hakkında herhangi bir bilgi de yok. çevresel etkisine yer verilmemiş. Projeden vazgeçilmeli” dedi.

Vazgeçilmeli

Anıttepe Mahalle Muhtarı Ufuk Kaplan ise, bir vatandaş olarak bölgenin trafik yüküne işaret ederek, tepkisini şöyle edile getirdi:

“Bir vatandaş olarak Ankara’nın bu tür yapılara hapsedilmesine karşıyım. Altyapıyı ve metroyu yapamayan bir belediyemiz var, hal böyleyken kent böyle bir yoğunluğu kaldıramaz. Öte yandan Kültür sokakta bir inşaat yapılırken altından bir dere çıktığını öğrendim. Bu alanın altından da yer altı kaynaklarını olduğu belirtiliyor. Bu projeye neresinden bakarsanız bakın kent için büyük bir tehlikedir, vazgeçilmeli”

Tüketici Hakları Derneği Temsilcisi Şirzat Mogan, “Bu projede yeşil alanlara ve çocuk park alanlarına ilişkin hiçbir şey yok. Altyapının olmayışını ve trafik yükünü de ele aldığımızda durum içler acısı”

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 3528
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları