Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
19 Haziran 2016

BÜYÜKESAT VADİSİNDE YOL ÇÖKMESİ DEĞİL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DEPREMİ YAŞANIYOR

BÜYÜKESAT VADİSİ 7.5 ŞİDDETİNDE DEPREM YAŞANMIŞ GİBİ..

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Büyükesat Vadisi'nde yaşanan ve sadece yol çökmesi  olarak kamuoyuna yansıyan Büyükesat Vadisinin peşin bırakmıyor. Kırkkonaklar ve Birlik Mahallesinde yaşayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi semt temsilcisi mimarlar, muhtarlar ve inisiyatif temsilcilileri bir araya gelerek Büyükesat Vadisindeki, yol çökmesi ve yapılaşmayı masaya yatırdılar.

Mimarlar, Büyükesat vadisinde  semt temsilcileri ve muhtarlar ile birlikte yerinde inceleme yaparak , olayın basit bir yol çökmesinden öte olduğunu, Vadi yamaçlarında  başlayan 48 katlı yapıların  forekazık temellerini hepsinin kaydığını, evlerin boşaltıldığını tespit etti. Mal sahiplerini dava açmaya başladığıda gündem gelen toplantıda, ağaçlandırılacak alan olan   Büyükesat Vadisini Kentsel Dönüşme açılmasının bir faciaya davet çıkarttığına değinildi. Yol çökmesinin yakınındaki 4 parselde yapılan incelemede, Büyükesat Vadisinde bir afet yaşandığı izlenimini vermektedir.Bölgede mahalle sakini olan Mimarlar odası Ankara Şube Başkanı  Tezcan Karakuş Candan ve Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya yapılaşma ve rant hırsı  durdurulmazsa Büyükesat Vadisi mezarlık olabilir tesbitinde bulundu.

Uyarıyoruz Basit bir yol çökmesi değil, Büyükesat Vadisi Mezarlık Olabilir!

Toplantı sonrası yapılan açıklamada Tezcan Karakuş Candan yetkilileri ve bölgede oturanları uyardı. Candan  son durumu şöyle değerlendirdi. "Bölgedeki olay basit bir yol kayması değildir. Vadi yıllarca, Ankara'nın hafriyatları ile dolduruldu. Biz buna tanığız.Benzinliğin üstündeki yol defalarca kez çöktü.Hafriyatla dolduruldu, şimdi bu dolgu alanlarına, benzinlik, yol ve  40 katlı yapılar yapılmaya başladı. Bu bilime aykırı, vadi yamaçları kaymaya başladı. Vadi çevresindeki yapılar tehdit altında.Yapılar boşaltılıyor, kayma devam ediyor. Yan parseller de büyük bir tehlikenin varlığı gözle görülecek düzeyde. Bölgede Ankara'nın 7.5 şiddetinde bir deprem atlatmış gibi görünümü karşısında büyük endişe yaşanmıştır.Ankara Büyükşehir Belediyesinin "sadece yol çöktü şeklinde halen Vadi'de yaşanan afet durumu savsaklar ve geçiştirir tavrı kabul edilir değildir.Hem yetkilileri hem yaşayanları uyarıyoruz.Vadideki basit bir yol çökme olayı değildir. Vadideki yapılaşma durdurulmaz ruhsatlar iptal edilmezse Büyükesat Vadisi mezarlık olabilir. Sorumlusu Vadiyi yapılaşmaya açan Ankara Büyükşehir Belediyesidir. "  

"Faciaya Davet"

Coğrafyanın doğasına aykırı hareket etmeyi, her şeyi inşaat sektörünün hizmetine sunmaktan bir an bile vazgeçmeyen Büyükşehir Belediyesi'nin akıl dışı uygulamalarının faturasını Ankara halkı çekmemelidir diyen Candan şöyle devam etti. : Vadide yaşananlar Ankara sanki bir deprem atlatmış gibi . İmar planlarında heyelan bölgesi olarak bilinen Vadi'de suyun yer altı ve yer üstü hareketini görmezden gelen ve doğanın gücü ile raks etmeye kalkan Büyükşehir Belediyesinin Vadide yarattığı tahribat karşısında vadi manzaralı trilyonlara daire satan inşaat sektörü suskunluğunu koruyor. Heyelan bölgesi olarak geçmişte  ruhsatları bekletilen inşaatlar olduğunu biliyoruz. Bu ruhsatlar nasıl verildi Büyükşehir açıklamalı,ruhsatı nasıl aldıklarını da, firmalar açıklamalı. İnsan hayatı tehdit altında."

"inşaat sektörü bağımlısı davranışlarınızdan vazgeçin"

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin Semt Temsilciği,  Ankara ilini parsel parsel takip ettiği ve imar planlarını imha planları haline getiren Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin halkın ve Ankara'nın yerleşim dokusu ilke ve esaslarına aykırı her işlemi karşısında kamu görevini yerine getirmek için yoğun çaba içerisinde olup, haklılığını hukuk karşısında savunmak üzere suç duyurunda bulunduklarını belirten Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya ise : "Gördüklerimiz karşısından gerçekten şaşkına döndük. Doğa bir kez daha akıl dışı müdahalelere yanıt vermiştir… Toprak ve su hareketlerinin tutulmasını sağlayan fore kazıklar dahi kırıldı ve toprak kaymasını engelleyemedi . Tüm konutların ciddi tehdit altında olduğu vadide yaşananlar doğal değil insanların rant uğruna yarattıkları yapay afet idi ….Artık yeter…inşaat sektörü bağımlısı davranışlarınızdan vazgeçin" dedi.

"50 ton bastım temele bişey olmaz dedi, temel çöktü"

Candan Yerel yöneticiler halkın can ve mal güvenliğinden sorumludur. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin samimiyetten ve doğruluktan uzak açıklamaları karşısında Büyükesat vadisinde yaşananalar binlerce konut sahibi yurttaşı tedirgin etmeye devam etmekte olduğunu belirtti. Gerçekleştirilen semt temsilciliği toplantısında; Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığının arandığı ve "bir sorun olmadığı "yanıtını alan halkın tedirginliği üzüntü verici idi" diyen Candan: "Bugün tüm konut sahiplerinin evlerini boşaltarak nasıl bir hayatla karşı karşıya kaldıklarını bilemedikleri 40 katlı konutun inşaatını yapan firmanın ise " 50 ton beton bastım temele …bir şey olmaz , önlemi aldım" şeklinde yanıt vermesinin ranta dayalı sistemde insan canın değerinin ne olduğunu gözler önüne sermektedir. Temele atılan 50 ton beton ile vadide bir baskı daha yaratan inşaat firmasının bilmesi gereken tek şey var:  Vadi manzaralı diyerek satış yaptığı konutlarda  insanların can ve mal güvenliği umurunuzda bile değildi, ama şimdi yolun sonu göründü….doğa sizden ve rantınızdan intikamını alıyor." dedi.

"Ev alırken Mimarlar Odasına Sorun"

Büyükşehir Belediyesi ve inşaat sektörünün uygulamalarına güvenerek ev alanlara yönelik Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş  Candan "ev alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek Mimarlar Odasına sorun dedi. "Bilimi ve tekniği halkın yararına hizmetine sunan TMMOB'a bağlı odalar olarak kamu yararı içermeyen uygulamalara ilişkin uyarılarımız yapıyoruz. Ancak denetimden uzak, yargı kararlarını uygulamayan bir yönetim sürecinde, güvenilir kurum kalmamıştır. Meslek odalarından denetimden geçmeyen projelerle inşaatlar sürdürülmektedir. Denetimsiz ,plansız, rant odaklı inşaat sektörü, güvenli ve sağlıklı kentleşmeyi tehdit etmektedir. Sağlıklı yerleşim ve konut alırken nelere dikkat edeceğine ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesini arayabilir, bilgi alabilirsiniz" şeklinde konuştu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 3832
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları