Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
09 Haziran 2018

Mimarlar 19 Mayıs Stadyumu yıkım ihalesini yargıya taşıdı  
19 Mayıs mücadelenin adıdır 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş, aydınlanmacı,  devrimci  Cumhuriyet ideolojisinin  spor alanındaki mekansallığını yansıtan, ölümünden önce son 19 Mayıs kutlamalarını izlediği, 19 Mayıs Stadyumu’nun yıkılmaması  için mücadeleye devam ediyor.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün 19 Mayıs Stadyumunun hurda karşılığı yıkım ve moloz nakli işi ihalesine çıkış kararı ile yıkımına dair tesis edilen idari işlemin yürütmesinin durdurulması ve takiben iptaline karar verilmesi talebiyle Gençlik Spor Bakanlığı’na dava açtı.Gençlik ve Spor Bayramı'nda 19 Mayıs Stadyumu'nda Yugoslav Harbiye Nazırını kabul ederken... Bu Atatürk'ün son katıldığı Gençlik ve Spor Bayramı olacaktır. (19 Mayıs 1938)

19 Mayıs Stadyumunun yıkımı telafisi mümkün olmayan zararlara yol açar

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Cumhuriyet döneminin sembolik yapılarından olan Ankara 19 Mayıs Stadının yıkılması, yıkarak inşa etme sürecinden kaynaklanan hatalarının tekrar edilmesi ve hem ülkenin hem de Ankara’nın toplumsal mekansallığından bir Cumhuriyet hafızasının  daha yok edilmesi anlamına gelecektir. Onarılarak korunması ve geliştirilmesi mümkün olan hafıza mekanlarının yık yap bakış açısına heba edilmesi, hükümetin genel karakteri halinin almıştır.  Telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacak bu yıkım Cumhuriyet düşmanlığının ifadesi, vefasızlığın son örneğidir. Atatürk’ün hatıralarının  ve Cumhuriyet eserlerinin korunması esastır. Bu nedenle yıkım ihalesi kararının yürütmesi durdurmalı, takiben karar iptal edilmelidir. Öte yandan yıkımı gündemde olan,  Atatürk’ün hatıralarının olduğu 19 Mayıs Stadyumu’nda hükümetin sözde  'vefa ve veda' mitingi düzenlemesi, Cumhuriyet’le hesaplaşmanın mekânsal karşılığıdır. Atatürk’ün hatıralarının olduğu 19 Mayıs Stadyumu’nu yıkımı vicdansızlıktır. Yıkımına onay verenler 24 Haziranda bu yıkımın altında kalacaktır.”

Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara Altındağ İlçesi Fevzipaşa Mahallesi, 24076 ada 1 parselde yer alan 19 Mayıs Spor Kompleksinin hurda karşılığı yıkım ve moloz nakli işinin ihale edileceği ilanı Basın İlan Kurumunun www.ilan.gov.tr internet sayfasında yer almış, bazı gazetelerde yıkıma ilişkin haberler çıkmıştır. Dün itibariyle öğrendiğimiz ihaleye ilişkin ihale yapılmasına ilişkin karar ile idarenin yıkım kararına dava açtık. Kültürel varlıklarımız ve geleceğimiz  tehdit altındadır.”

Tescil davası devam ediyor

Stadyumun tescil edilmesine ilişken davalarının devam ettiğini de hatırlatan Candan,  “Bu alanın tescilli kültür varlığı olarak gelecek kuşaklara aktarılmasına ilişkin  Koruma Kurulunun red kararını yargıya taşıdık ve davamız devam ediyor. AKP hükümeti döneminde Cumhuriyetin mekansallığının simge kenti Başkent Ankara, hm yerel hemde merkezi hükümetin rejimle hesaplaşması mekanı haline geldi.Onlarca kültürel varlığımız yıkldı, kamusal alanlarımız, işgal ve talan edildi. Hafıza mekanlarımızı, anılarımızı biriktirdiğimiz değerlerin yıkımları ile belleklerimiz , ortak hafızalarımız hedef alındı.  Ankara’da hükümetin yapacağı  son mitingin19 Mayıs Stadyumunda hem de ülkenin kurtuluşunun simge gününün ismini taşıyan alanda yapılıyor olması çok manidar. Otoriter rejime  veda ve son toplantıları olsun. 19 Mayıs Stadyumunun AKP hükümeti dönemyıkıntılar arasından onu yeniden inşa edecek bir irade ortaya çıkacaktır.” dedi.

İhale kararı hukuka ve kamu yararına aykırı

Yıkım ihalesi kararının kamu yararına, kültürel zenginliğimizin kuşaklar arasında aktarılması gerekliliğine, hukuka, ilgili yasal mevzuata amaç yönünden de aykırı olduğunu da bildiren Candan, 19 Mayıs Stadyumu’na ilişkin şu bilgileri verdi:

“Ankara’nın kentsel gelişiminde ve hafızasında önemli bir yere sahip olan Ankara 19 Mayıs Stadyumu, gerek büyüklüğü gerekse de kente olan fiziksel, sosyal, kültürel etkileri ile başkentin önemli yapılarındandır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk stadyum kompleksinin içerisinde bulunan diğer işlevler alanın maç veya tören haricinde de kullanımına olanak tanıyarak kısmi zamanlı kamusal alan olarak değerlendirilmesini de sağlamaktadır. İnşa edildiği zamandan günümüze kadar özgün işlevini sürdürmesi ve Cumhuriyetin ilanı birlikte oluşan çağdaş toplumda yer bulmasıyla süreklilik değerine sahiptir. Süreklilik değerine paralel olarak, gereksinimleri hala karşılıyor olması, topluma sağladığı yarar ve Ankara’nın spor ve toplum yaşamına katkıları da göz önünde bulundurulduğunda ekonomik ve işlevsel değerini de koruduğu anlaşılmaktadır. İnşa edildiği tarihten itibaren Ankara’nın en önemli kamusal alanlarından biri olan 19 Mayıs Stadyumu farklı gruplardan kalabalıkların toplanma alanı olması ile Ankara’nın kentsel hafızasını oluşturan bir mekan olmasının yanı sıra taşıdığı anı değeri ve tarihsel değer nedeniyle de korunması gereklidir. Ankara 19 Mayıs Stadyumu, Beşiktaş İnönü Stadı’nın yıkılmasıyla ülkesi İtalya’da benzer dönemlerde tasarladığı spor yapıları koruma altına alınmış olan Paolo Vietti-Violi’nin ülkemizdeki tek stadyum yapısı olarak günümüzde varlığını sürdürmekte ve dönemin mimari özelliklerini yansıtmasıyla belge niteliği de taşımaktadır.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

 

 

 

 

 

Okunma Sayisi : 5034
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları