Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
28 Mayıs 2018

Mimarlar, Ankara’nın gelecek mücadele stratejisini belirlediler.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu üyeleri toplanarak yeni dönem kent stratejisini belirledi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi 2012 yılında kent mücadelesi stratejisine yeni bakış getirerek, hızlı hareket eden, bilimsel bilgisini hızlı üreten, bilginin toplumla buluşması için kamuoyu yaratan ve gündem belirleyen yaklaşımıyla başarılı bir mücadele dönemi yürüttü. Bu mücadele yönteminin laboratuvarı Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak Saray Mücadelesi oldu. Kendi alanlarında uzman hocaların desteğiyle yürüyen Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Ankara’nın Başkent olmasının 100.yılını da içerisine alan kent stratejisini belirledi.

“Uzmanlar Ankara için bir arada”

Danışma Kurulu Toplantısına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ile birlikte Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu ve Genel Sayman Ali Hakkan katıldı. Çok sayıda Uzman ve akademisyenin davetli olduğu Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu toplantısı Ruşen Keleş, Cevat Geray, Yavuz Önen, Rezzan Önen, Aliye Öztan, Yavuz İşcen, Cansen Kılıççöte, Dinçer Demirkent, Güven Dinçer, Pınar Ecevitoğlu, Vedat Bulut, Arif Müezzinoğlu, Onur Karahanoğulları, Bülent Duru, Cana Bilsel, Emin Barış, Hasan Akyar, Başak Özer, Erdoğan Balcıoğlu, Meltem Yılmaz, Mehmet Tuncer, Ayça Bilsel, Güven Bilsel, Erhan Öncü, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi sekreteryası; Gökçe Bolat, Redife Kolçak ve Ezgi Özpamir’in katılımı ile başladı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda Candan, "Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kararlılıkla, fikri takiple ve hızlı hareket ederek gündem belirlediği kent mücadelesinin başarısı, siz değerli hocalarımızın katkıları ile şekillendi. Rejimle hesaplaşmanın kentsel mekansal karşılığı olan, Atatürk Orman Çiftliği talanı, Kaçaksaray Ankapark yapımı, Anıtkabir, Saraçoğlu Mahallesi’nde hukuksuz tahliyeler, mahallenin tamamının altına yapılabilecek otopark, kültürel varlıklarımıza yönelik bitip tükenmeyen yıkımlar, tehditler, kent merkezi ve Güvenpark’ın katline izin veren kararlar, kentsel dönüşüm, imar ayrıcalığı, rant, yok olan vadilerimiz, plansız kentleşme, hep birlikte karşı duruşumuzu savunma hattında ifade ettiğimiz alanlar.” dedi

“Ankara için Restorasyon ve Gelecek Atölyeleri “ankaRA” kuruluyor.”

Candan şöyle devam etti. “2018-2020 yıllarını kapsayan ve Ankara’nın Başkent oluşunun 100. yılı hedefiyle 45.Dönem kent çalışmaları, biriktirdiğimiz mücadele deneyimleri ile birlikte gelişecek ve büyüyecek. Geçtiğimiz dönemlerde, kent mücadelesinde yürütülen savunma hattı stratejisi ile birlikte, düzenlenen; sempozyum, konferans sunumlar ve kent düşleri yarışmaları ile alanlara ilişkin ortak akıl geliştirilerek somut öneriler ortaya çıkartılmıştır. Yeni dönem kent çalışmaları Ankara’nın Başkent oluşunun yüzüncü yılını karşılayacak bir dönemin hazırlık sürecinin en önemli zaman kesitidir. Cumhuriyet döneminin en büyük tahribatına tanıklık eden Başkent’in, tahrip edilen alanlarının yeniden onarım sürecini de kapsayacak 45.Dönem kent çalışmaları, savunma hattının devam ettirilmesinin yanında gelecek düşleri ve projeleri ile şekillenecek RESTORASYON ve GELECEK dönemi olarak belirlenmiştir. 

Ankara’nın 25 yıllık tahribatı için hazırladığımız AnKARA RAPOR ışığında geliştirilecek ANKARA RESTORASYON ve GELECEK ATÖLYELERİ–ankaRA ile birlikte yürüteceğimiz çalışmalarla hem yıkılanı yeniden onaracağız, hem de Başkent’in gelecek kurgusunu ve kurtuluşunu Başkent için bir umuda dönüştüreceğiz. "Devrimin Başkentinden, Başkentte Devrim” zamanına doğru süreci başlatıyoruz. ”

“Unutmadık, atlamadık, yargılanacaksınız.”

Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulunda, Melih Gökçek’in kente yaptıkları da unutulmadı. Yeni dönem stratejileri içerisinde, Başkente karşı suç, görevi kötüye kullanma üzerinden Gökçek’in yargılanması kampanyası “unutmadık, atlamadık, yargılanacaksınız” sloganıyla yürütülecek.

“13 Başlıkta Ankara”

Cumhuriyet dönemi eserlerinin ve yıkımına ilişkin envanter ve yeniden inşa sürecinin işletileceği kent izleme merkezi çalışmalarında, Planlama süreçleri, Kentsel Dönüşüm, Altyapı, Ulaşım, Doğal Kültürel Varlıklar ve Tarihi Yapılar, Kent Kimliği ve Estetiği, Yeşil Alanlar, Kentsel Yaşam, Halk Sağlığı, Kent Yönetimine Katılım, Kent Ekonomisi, İsraf ve Savurganlık Projelerinin Dönüşümü ve Hukuksal Süreçler başlıklarında “Restorasyon ve Gelecek Atölyeleri” kurulacak. Toplantıda kanalizasyon, Ankara'nın dereleri, yeşil alanlar, ulaşım ve birçok konuda hedefler ve çalışmalara ilişkin satır başları belirlendi.

“Yerel Yönetimler Seçimlerinde Veri Tabanı ve Yerel Yönetimler Okulu"

Başkent Ankara’nın temsil ve simge mekânı olma özelliği ile 2019'da yapılacak yerel seçimler için de veri tabanı oluşturabilecek bir çalışmayı hayata geçirecek olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yerel yönetim seçimlerine aday olanların kentsel politika eğitimlerine yönelik Yerel Yönetimler Okulu açacak. Belediye meclislerinin çalışması, oy birliği ile geçen meclis kararları ve neoliberal kentleşme politikalarının uygulayıcı belediye başkanlarının da masaya yatırıldığı toplantıda, mimar Vedat Dalokay dönemi ve o dönemde kurulan Devrimci Belediyeler Derneği çalışmaları da hatırlatıldı.

“Ankara İçin Düşler Kurulacak…”

Kent çalışmaları içerisinde önemli bir bilgi kaynağı olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kent düşleri yarışmalarının birikimi, herkese açık, “Ankara İçin Düşün, Düş Kur” fikirleri proje yarışmaları ile tüm kentlilere açık fikirleri tartıştıracak, yarışmalarla şekillenecek projeler ile devam edecek.

 “Hafıza Mekânları öne çıkacak"

Hükümetin belleksizleştirme politikalarına karşı hafıza mekânları çalışmaları ve hafıza yürüyüşleri düzenlenerek kolektif hafızanın diri tutulması ve kentsel hafıza mekânlarının toplumla buluşturulması sağlanacak.

“Başkent Kimliği, Başkalaşım ”

Rejimle hesaplaşmanın kentsel karşılığı olan Ankara’nın Başkent kimliğinin öne çıkartılması Başkentlilik kavramı tartışmaları yeni dönemde önemli bir çalışma aksı olarak öne çıkacak.

“Kent İçin Halk Üniversitesi ve Yayın”

Mimarlar Odası’nın kent çalışmaları doğrultusunda üretimlerin aydınlama politikalarına dönüştürerek toplum için bir üniversite rolü üstlenmesinin de altının çizildiği toplantıda, yeni dönemde, bir halk üniversitesine dönüşecek kent akademisinin hayata geçirilmesi ve halka yönelik çıkacak bir yayının organize edilmesi de hedefler arasında yer alacak.

“Ekonomik kriz ve kentsel politikalara yansıması: Ölü mekânlar”

İnşaat sektörü üzerinden sermaye birikimi sağlayan Türkiye ekonomisinin çöküşü ve kentlere yansıması da Kent İzleme Merkezinin önemli tartışma konuları arasındaydı. Yeni dönemde çöken kentsel alanlarla karşı karşıya kalınacağı, özel mülkiyetlerde el koyma sürecinin yaşanacağı, kamusal hizmetlerin daralması ile birlikte büyük ölçekli yerleşimlerde kentsel hizmetlerin yetersiz kalması sonucu kentsel bir çöküş yaşanacağı ve buna hazırlıklı olarak çalışmalar yapılması gerektiği de ifade edildi. Şehir Hastaneleri, AVM'ler ve büyük yerleşim projeleri bu çöküşün ilk elden kentsel mekana yansıyacağı alanlar olacak. Kullanılmayan ölü mekanlarla karşı karşıya kalınacak bu süreçte Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin kent çalışmaları, bilimsel, demokratik ve katılımcı planlama süreçlerini örgütleyecek.

Verimli bir strateji toplantısı ile tamamlanan Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu toplantısında kapanış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu “Ankara’nın Başkent kimliğinin önemine değinerek, 24 Haziran seçimlerinin önemli olduğunu, rejimle hesaplaşmada başkent kavramının öne çıkabileceği ve Başkentin yerinin değiştirilmesinin dahi gündeme getirebileceğini hatırlatarak, 24 Haziran seçimlerinde bilimsel planlama ilkeleri ve kamu yararına öncelik veren tavrın geliştirilmesi gerektiğini belirtti ve yeni dönem kent çalışmalarında Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kuruluna başarılar diledi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın BirimiOkunma Sayisi : 2821
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları