Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
15 Mart 2013

ALICILAR ve SATICILAR GİREMEZ   

Emek İnşaatın ihaleye çıkardığı Akün ve Şinasi Sahnelerinin satışı Başkent Dayanışması bileşenleri tarafından protesto edildi.   

Başkent Dayanışması bileşenleri, Akün ve Şinasi Sahneleri’nin satılmaması için “ Sanata Sarılıyoruz” eylemi yaptı. Dayanışma bileşenleri Akün Sahnesi önünde buluşarak, “Kente ihanetin ihalesi olmaz” dedi. Eylemciler, Akün ve Şinasi sahnelerine sarı şerit çekerek “Akün ve Şinasi Sahnelerine Sarılıyoruz” dedi. Şeritin üzerinde yazan sloganları dikkat çekti. Eylemciler Akün ve Şinasi sahnelerini sattırmayacağız diyerek birbirlerine sarılarak sahne önünde bedenleriyle duvar ördü.  İhale, sloganlarla ve şarkılarla protesto edildi.

Akün ve Şinasi sahnesinin birçok tiyatro festivaline ev sahipliği yaptığını faal olarak çalışır durumda olduğunu vurgulayan bileşenler, “AKP elini tiyatrodan çek” sloganları attı.

“Sahneleri Kültür Bakanlığı alsın”

Bileşenlerin sözcülüğünü Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan yaparken, basın açıklamasını TOBAV genel sekreteri Meltem Keskin Bayur okudu. Bayur  “Akün ve Şinasi sahnelerinin rant uğruna satılması ya da kapatılması kabul edilemez. İngiltere'de bir tiyatro binası kapatılmak istendi İnsanlar tiyatroların satılmaması için tiyatronun önünde yattı. Hükümet insanların bu tepkisine karşılık binayı satın aldı. Şimdi biz de Akün ve Şinasi Sahnesine sarılıyoruz, bırakmıyoruz. Sahneler Emek İnşaat bünyesinden alınsın, sahneleri Kültür ve Turizm Bakanlığı alsın istiyoruz. Şinasi ve Akün sahneleri Ankaralıların hafızasının bir parçasıdır onların yıkılması demek şehrin belleğinin yağmalanması demek. ” dedi.

Basın açıklamasının ardından söz alan Tezcan Karakuş Candan eylemin amacını şu sözlerle dile getirdi: “ Bütün yaşam alanlarımızı daraltmak isteyen AKP hükümetine karşı, kentsel muhafeletin odağı olmaya başlayan Başkent Dayanışması AOÇ için, meydanlarımız için, yeşil alanlarımız için, kültür ve sanat mekânlarımız için, bizi bizi yapan bizi insan yapan bizi başkentli yapan her şey için mücadele ediyoruz. Burası bir sanat mekânı buraya alıcılar ve satıcılar giremez, burada insan olanlar sanattan anlayanlar kültürden anlayanlar girebilir sadece. Bunu vurgulamak için sanata sarılıyoruz Akün ve Şinasi Sahnelerine sarılıyoruz. Sahneler satılmasın.”  

Bileşenlere CHP milletvekillerinden Emine Ülker Tarhan, İzzet Çetin ve Dilek Yılmaz’ın  yanı sıra çok sayıda tiyatro ve opera sanatçısı da destek verdi.  

Okunma Sayisi : 8106
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 21.04.2021 - 10:56:12
Şu an 48 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları