Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

“ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİME DOKUNMA”

Başkent Dayanışması bileşenleri “AOÇ için Maskeli Baloya katıl” sloganıyla Güvenpark’ta buluştu.  

Atatürk Orman Çiftliği’nin parça parça yok edilişine seyirci kalamayacaklarını belirten Başkent Dayanışması bileşenleri, Güvenpark’ta “AOÇ’ye Dokunma” dedi. Güvenpark anıtı önünde açıklama yapmak isteyen gruba polis izin vermedi. Güvenpark’ta bulunan  anıtın arkasından dolaşan Başkent Dayanışması – Ben Ankara grubunu, anıtın yanın da polis durdurarak, engel olmak istedi. Anıtın bitişiğinde gerçekleştirilen açıklamayı Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan okudu. Başkent Dayanışması’na CHP Milletvekili  İzzet Çetin ve Gürsel Tekin destek verdi.

İlk olarak “Ankarama Dokunma” sloganıyla yola çıkan Başkent Dayanışması, ikinci eylemini “Meydanlarımızı istiyoruz” talebi ile yapmıştı, üçüncü protestolarında ise  “AOÇ’me Dokunma”dediler. “AOÇ için maskeli balo” adını verdikleri eylemde, ameliyat maskelerini takan göstericiler, Ankara’nın akciğerleri olan AOÇ’nin yok edilişi ile Ankara’nın nefes alamayacağının mesajını da verdiler.  

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Tezcan Karakuş Candan taktıkları maskeleri  “Ankara’da başka yer kalmamış gibi, gözümüzün içine baka baka, nefesimizi kesmeye çalışıyor… SİT derecesini düşürüyor, yapılaşmaya açıyor, ağaçları kesiyorlar… Yargıya taşınan bu süreci yargıdan kaçırmak için Kentsel Dönüşüm alanı ilan ediyorlar… “AKP hükümetinde nefes alamıyoruz… Bugünkü taktığımız maskeler ondandır… Başkentte nefes alamıyoruz… Gece sokağa çıkamıyor, çocuklarımızı güvenle parklara bırakamıyoruz… Atatürk Orman Çiftliğine, neredeyse bir adım yaklaşmıyoruz… AOÇ de ağaçlar kesildikçe Nefes Alamıyoruz… Kesilen her ağaçta maskeli bir insan daha katılıyor aramıza…” şeklinde açıkladı.

AOÇ, AKP Belediyesi ile en büyük tahribatı yaşadı

Güvenpark’ta gerçekleştirilen açıklamada, Atatürk Orman Çiftliği’ndeki plan değişikliklerine değinilerek, “AOÇ ağaçlarına, topraklarına, dokunulmasın diye 1992 Yılında Doğal ve Tarihi Sit Alanı olarak tescil edildi. 1993 Yılında da 1. Derece Sit Alanı olarak tescil edilmesiyle birlikte yağma ve talan girişimleri bir süre durakladı ancak hükümetler ruhsatsız ve kaçak yapılaşmalara göz yummaya emanete ihanet etmeye devam ettiler. 2006 Yılında öncelikle üst ölçekli plan ve koruma amaçlı imar planı ile bunlara uygun her türlü imar planlarını yapma yetkisi Ankara Büyükşehir Belediyesine verildi. İşte  bu yıl talanın açıktan yürütüleceğinin göstergesi oldu. Büyükşehir Belediyesince yapılan Nazım İmar Planı ve bu plana bağlı alt ölçekli planlar, yargı tarafından iptal edildi... Büyükşehir Belediyesinin yaptığı her plan, AOÇ’yi yok etmeye yönelik attığı her adım, yargıya taşındı… Yargı geciktikçe, AOÇ Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihindeki en büyük tahribatı yaşadı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağılan Başkent Dayanışması Bileşenleri, Konur Sokak’a yürüyerek, Mimarlar Odası önünde toplandı, oda önünde bulunan AOÇ hatırası panosuna AOÇ için taleplerini post – itlere yazıp, yapıştırdılar. Mimarlar Odası ile Ankaralıların paylaştığı eski AOÇ fotoğraflarından derlenen Konur Sokak’taki AOÇ sergisini gördüler.

BASIN BİLDİRİSİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ 

Okunma Sayisi : 9380
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 27.02.2021 - 12:28:34
Şu an 43 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları