Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

“Ben Ankara” meydan defilesi yaptı

Başkent’in çılgın projelerle kültürel ve sosyal fiziksel dönüşümüne karşı eylemlerini sürdüren Başkent Dayanışması bileşenleri bugün Zafer Meydanı’nda defile düzenledi.

 

Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, derneklerin, sanat kurumlarının ve siyasi partilerin oluşturduğu Başkent Dayanışması - Ben Ankara, “Ankara için defileye katıl” çağrısıyla Zafer Meydanı’nda toplandı. Çağrıya kulak verenler arasında CHP Ankara milletvekili Bülent Kuşoğlu ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da vardı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yürütücülüğünü üstlendiği Başkent Dayanışması bileşenleri, Zafer Meydanı’nda gerçekleştirdiği defilede, Ankara’da yok edilen tüm meydanların fotoğraflarını taşıdı.

Ankara’nın meydanlarını, meydanlara taşıdılar

Başkent Dayanışması- Ben Ankara bileşenleri Zafer Meydanı’nda, kırmızı halı üzerinde eski Ankara fotoğraflarıyla boy gösterdiler. Bu kentin her rengine meydanlarına sahip çıkıyoruz diyerek Meydanların, yok olmadan önceki eski fotoğraflarını, kırmızı halı üzerinde yürüttüler. Kırmızı halı üzerinde yürüyen meydanlar arasında, eski Sıhhiye Meydanı, eski Ulus Meydanı, eski Zafer Meydanı da vardı. Yerel yönetimlerin meydanları yok eden uygulamalarına cevap olarak, yok olan eski Ankara meydanlarını, fotoğraflarla ve defileyle meydanlara taşıdılar. Ellerinde defler ile gerçekleştirdikleri defile de “Başkentimize dokunanları def ile def edeceğiz” mesajını verdiler. Meydanların yok olmasına karşı, Zafer Meydanı’nı eylem alanı olarak seçen Başkent Dayanışması bileşenleri, Büyükşehir Belediyesi’ne, bir şarkı ile seslendi:  “ Ankara’ma dokunma, dokunursan yanarsın… dokunursan yanarsın… seçim geldiği zaman… Al, oyları sayarsın…”

“Meydanlarımızı katlettiler”

Meydanlarını geri isteyen “Ben Ankara”nın, defilenin ardından yaptığı basın açıklamasını, Başkent Dayanışması adına, Yaygara güncel sanat inisiyatifi okudu. Açıklamada, “bizi belleksizleştirmek isteyen hükümetler, meydanlarımızı katlettiler. Ulus Meydanı, Kızılay Meydanı, Tandoğan Meydanı, Sıhhiye Meydanı, Hergelen Meydanı ve Zafer Meydanı bir bir çalındı. . Bir kentte meydan yoksa orada demokrasi yoktur… Bir kentte gece sokaklarına güvenle çıkılan kent merkezleri yoksa Orada özgürlük yoktur… Bir kentte, bizden öncekilerin izleri yoksa, o kentte geçmiş yoktur… Bir kentte, yöneticiler benden başka bilen yok diyorlarsa, O kentte, öfke çoktur” ifadelerine yer verildi. Basın açıklaması okunurken, kırmızı halı üzerine, üç çift ayakkabı bırakılması gözlerden kaçmadı. Halı üzerine bırakılan ayakkabılar için, “Söyleyecek bir çift sözümüzün yanında bir çift ayakkabımızı bırakacağız…

Anlarlar mı bilmeyiz… Ama biz biliyoruz… Ankara’ya, yaşamımıza dokunduğunuz her dakika aramızdan birisi ayrılıyor demektir. Ankara’ya dokunduğunuz her an, kapının önüne bir ayakkabı koyuluyor demektir. Ankara’nın ayakkabıları sokaklara bırakılmış, yaşarken ölenlerin şehri olmasını istemiyoruz. Hükümeti ve Yerel Yöneticileri Uyarıyoruz…” açıklaması yapıldı. 

Okunma Sayisi : 9694
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 03.03.2021 - 13:40:00
Şu an 83 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları