Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
15 Kasım 2019

İller Bankası’na, Mimarlardan belgeli projeli cevap: İsrafın dibine vurmuşsunuz

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İller Bankası Anonim Şirketi’nin, İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde bakana 10 milyonluk özel konuk evi yapılmasına ilişkin, “Bu haberler tamamıyla belgesiz, mesnetsiz ve gerçeklerle bağdaşmayan iddialardır” açıklamasına, belgelerle cevap verdi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ,“Macunköy de bakana özel konuk evi açıklaması asılsızdır” diyen İller Bankası’na,  belgelerle ve projelerle yanıt vererek, “İsrafın dibine vurmuşsunuz” dedi.

İller Bankası Macunköy tesislerinde ek sosyal tesis diye bakana özel konuk evi yapıldığını ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu kez de ihale belgeleri ve projelerin detayları hakkında konuştu.  

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bugüne kadar ki açıklamalarında Kaçak Saray dahil, hiç belgesiz konuşmadıklarını ifade ederek,  Macunköy tesisleri ile ilgili bilgiler verdi.

“İller Bankası israfın dibine vurmuş durumda, Kamu zararı veriliyor”

Candan şöyle devam etti:

“İller Bankası Macunköy tesisleri  halka açık, spor tesisleri, sosyal tesisleri ile önemli bir yerleşke idi, ayrıca yerleşkede zemin ve su laboratuarları, belediyelere hizmet vermek için  sondaj laboratuar ve atölyeleri vardı. Bu laboratuarlar kapatıldı. İller Bankası’nın Ulus’taki binası yıkılınca personelin bir bölümünü Macunköy tesislerine taşıdılar. Yerleşkenin bir bölümünü satmak için oradaki lojmanları da yıkınca bu kez de, personelin bir bölümünü yaklaşık 400 bin TL ile Çukurambar'da kiralık bir binaya taşıdılar. Yani sürekli bir kamu zararı yapar hale geldiler. Şimdi de Macunköy tesislerinin kamuya açık bölümünün bir bölümünü kapatarak, Bakana yada üst düzey birisine özel tesis haline getiriyorlar. Adını da ek sosyal tesis binası diye kamufle ediyorlar. Projelerini inceledik. Kamu ihale kurumundaki ihale numarası 2019 /530534 ‘dür. İlbank Macunköy tesisleri ek binası ve çevre düzenlemesi yapım işi olarak geçiyor ve maliyeti 10 milyon 656 bin 700 TL’dir.  İhaleyi alan firma MR Grup inşaat taahhüt projedir.”

“Binanın yapımında özel üretim malzemeler kullanılıyor, Aleksandra Black ve Vanilla İce Mermer, zeminde Lappato porselen seramik döşeme”

“Ek sosyal tesis adı altında özel konuk ve kabul evi yapılan binanın mimari ve peyzaj projelerine baktığımızda, sosyal tesisler içerisinde havuzun bulunduğu bölümü yıkarak, 2 metrelik çitlerle etrafını çevirerek, tesisten ayırıyorlar ve ayrı protokol girişi vererek kontrollü geçiş alanı oluşturuyorlar” diyen Candan, şunları kaydetti:

“Ek sosyal tesis adı altında, özel kalem müdürü odası, kabul odası mutfak wc, özel oturma alanları, mescit ve özel terastan oluşan taban alanı 237 metrekare olan bir yapı yapıyorlar, herkes biliyor ki bu yapı bakana kabul odası olarak yapılıyor, bakan değilse, kime yapılıyor? Onu açıklayın. Bu binada kullanılan tüm malzemeler özel üretim. Duvar kaplamalarında, Aleksandra Black ve Vanilla İce mermer kullanılacak, kapılar gerçek deri kaplı bronz çıta detaylı olacak. Tavan kaplamaları siyah platin kaplı sacdan yapılacak, zeminde Lappato porselen seramik kullanılacak. Detaylarını görmek isteyen herkes Mimarlar Odası’nda projeleri yakından inceleyebilir. Belediyelere hizmet vermek için kurulan bir Cumhuriyet değeri olan İller bankasının içini boşaltanlar, kamusal alanı özelleştirenler, kamu zararı verenler ve israfın dibine vuranlar, mesnetsizdir açıklamaları yaparken, suçüstü yakalanmanın, gizli olanın şeffaf bir şekilde tartışılmış olmasından belli ki rahatsız oldular. Mekanlar yalan söylemez, halk yoksulluk içinde, siz Aleksandra Black marka mermer kullanıyorsunuz, halk soğukta ısınamıyor, siz yerden ısıtma ile lappato porselen zemin döşemesi yaptırıyorsunuz. Halkın kullanımında olan havuzu yıktırıp yerine ek sosyal tesis perdelemesi altında özel kabul evi yaptırıyorsunuz. Bunlara da belgesiz mesnetsiz diyorsanız. Bulunduğunuz yerin mesnetleri değişmiş, Cumhuriyet değerlerinden sapmışsınızdır. Biraz vicdanlı olun,  Seyfi Arkan’ın modern mimarlık eseri, tarihi İller Bankası binasını hukuksuz bir şekilde yıktırmanız, sizin her adımınızı takip ve kamuyla paylaşma hakkını mimarlık ortamına veriyor, Mimarların ahını aldınız, devam edeceğiz. Kamu israfı olan ve israfın dibi olan,  inşaatı başlayan Macunköy tesisleri işi durdurulsun. Ruhsatını da sorguluyoruz, büyük ihtimal ruhsatını almadan başladılar. Halka ait olan İller Bankası Macunköy tesislerinin her bir metrekaresi halka yeniden açılmalıdır. Süreci titizlikle takip ediyoruz. Kamuyu zarara uğratan yöneticiler derhal istifa etmelidir.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 2323
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları