Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
05 Eylül 2019

İhanetin ihalesi yapılamadı

Vatandaşlar TOKİ önünde “AOÇ halkındır satılamaz” dedi

TOKİ, ihanetin ihalesini yapamadı, ihaleyi erteledi

Aralarında sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, sendikalar, siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinin olduğu 51 kurumun temsilcileri, üyesi ve vatandaşlar, AOÇ arazilerinin açık artırma satış ihalesine karşı TOKİ önünde eylem yaptı.  Öte yandan, TOKİ eylem sırasında yeterli katılım ve rekabet sağlanamadığı gerekçesiyle ihaleyi ileri bir tarihe erteledi.

İhalenin yapıldığı Bilkent’teki TOKİ önünde “İhanetin ihalesi olmaz”, “AOÇ halkındır satılamaz” ve “TOKİ şaşırma sabrımızı taşırma” sloganlarını atan vatandaşlar, yetkililere “İhanetin İhalesi Olmaz. Atatürk Orman Çiftliği arazileri satılamazİhaleyi iptal edin” çağrısında bulundu.

AOÇ arazilerinde konut ve ticaret yapılamaz

Yapılan ortak basın açıklamasını Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan okudu.  Candan, şunları söyledi:

“Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerinin kurucu mekanı olan Atatürk Orman Çiftliği, halka ait kamusal  kullanım alanı olarak 5 Mayıs 1925 ‘te Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi mal varlığı olarak kurulmuştur. Savaştan çıkmış bir ülkenin kalkınma ile yeniden özgürleşmesinin mekânı olan Atatürk Orman Çiftliği Cumhuriyetin devrimci ve özgürlükçü modelidir.  AOÇ fikri; tarımsal üretim alanında yenilikçi fikirlerin halk için sağlıklı gıda üretiminin laboratuarıdır. AOÇ fikri; insan ve üretim ilişkilerini bütünsellik içerisine alan , kolektif bir yaşam biçiminin ifadesi olarak toplumsal işçi mahallesidir. AOÇ fikri; İş üzerinde “yaparak dokunarak hissederek” üreterek öğrenme alanı olarak bir halk üniversitesidir. AOÇ fikri; Kadın ile erkeğin, eğitimde üretimde paylaşımda eşit ilişkiler kurulduğu toplumsal cinsiyet eşitliğinin ilk deneyimlendiği toplumsal eşitlik alanıdır.   AOÇ fikri, halkçıdır; Özvarlıklarına dayanarak kurulan çiftlikte üretimin önceliği halkın ihtiyacı üzerine şekillenir, kapitalizmin kar hırsıyla yarattığı tüketim için değil. AOÇ fikri ilericidir; halka sosyal buluşma ortamları sağlayan çağdaş yaşam alanları, tiyatro, müze, piknik alanları, havuzları, spor alanları, lokantaları ile birlikte halkın kültür sanat ve eğlence ihtiyaçlarının karşılanmasının ortak ve çağdaş mekândır. AOÇ fikri bütünlükçüdür; Cumhuriyetin Başkenti, Ankara’nın kentsel planlamasında, Ankara’nın yeşil aksı içerisinde kente saplanan yeşil bir  kama gibi, Ankara’nın nefes alanıdır, akciğeridir. AOÇ fikri ekolojiktir; Bataklıktan vahaya dönüştürülen AOÇ ekonomik kurtuluş savaşının kurucu mekânıdır. İnsan doğa ilişkisinin, insan doğa birlikteliğinin emekle yeniden örüldüğü, İnsan ile doğanın birlikte harmanladığı yeni bir yaşama kültürü yaratmanın, doğa kültür emek ve bilimle şekillenen kültürel peyzaj alanıdır. AOÇ fikir gelecektir; taşıdığı değerlerle gelecek kuşaklara aktarılacak, insanın yeniden mücadele azminin ve devrimci dönüşümünün tanık mekânıdır. Taşıdığı bütün potansiyellerle birlikte Atatürk Orman Çiftliği salt bir çiftlik değil, Cumhuriyet değerlerinin kurucu ve simge mekânıdır. Hedef alınması ve talan edilmesi işte bundandır. 11 Haziran 1937 de Mustafa Kemal Atatürk tarafından şartlı bağışla halkına emanet edildiğinde toprak bütünlüğü 55 bin dekar olan Atatürk Orman Çiftliği arazileri, bugün toprak bütünlüğünün neredeyse yarısını, devirlerle, tahsislerle ve kiralamalarla kaybetmiştir. 5659 sayılı kanuna göre AOÇ arazilerinde konut ve ticaret yapılamayacağı açıktır. Bugün Gazi Üniversitesine Tıp Fakültesi yapılmak üzere verilen Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin hülle yoluyla TOKİ ‘ye devredilmesi ve TOKİ tarafından ticaret ve konut alanı olarak açık arttırmayla satılması ihalesinin yapılacağı bu alanda bir kez daha haykırmak için buradayız..”

Atatürk Orman Çiftliği alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğiz

Candan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Atatürk’ün şartlı bağışla halkına emanet ettiği vasiyeti ile AOÇ arazilerini satışa çıkartmak hukuksuzdur, vasiyete ihanettir. “İhanetin ihalesi olmaz, Atatürk Orman Çiftliği alanları satılamaz,” derken, bizler aşağıda imzası olan örgütler olarak Atatürk Orman Çiftliği alanlarına sahip çıkıyor, hukuksuz ihalenin iptal edilmesini, amacı dışında kullanılan AOÇ arazilerini AOÇ’ye devredilmesini bir kez daha hatırlatıyoruz. İktidarın rejimle hesaplaşmasının zirve mekânı haline gelen ve sürekli talan edilen, metrekaresi 10 kuruştan kiralamaya açılan, Danıştay dava daireleri kurulunun oy birliği ile aldığı karara rağmen otoriter rejimin mekânsallığını üreten kaçak saray da yaşanan hukuksuzluğu ülkenin dört bir yanına yaygınlaştıranlara karşı Atatürk Orman Çiftliği alanları özgürleşene kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.”

Candan, ertelenen ihaleye katılacaklara “Bizim talebimiz ihalenin ertelenmesi değil iptal edilmesidir. Bu ihaleye katılmayın. Bu ihale hukuksuzdur. AOÇ topraklarında konut ve ticaret yapılamaz” çağrısında bulundu.

Candan, AOÇ Müdürlüğü’nde 17 Eylül saat 14:00’da gerçekleştirilecek, AOÇ topraklarının metrekaresinin 10 kuruşa kiralanması ihalesine de katılacaklarını belirterek, “AOÇ arazileri özgürleşene kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Basın açıklamasına imza atan kurumlar:

Ankara 78’liler Girişimi, Ankara Cumhuriyet Okurları, Ankara Dersimliler Derneği, Ankara Serbest Mali Müşavirler Odası, Ankara Tabip Odası, Artvin Kültür Yardımlaşma Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi, Atatürkçü Düşünce Derneği Çankaya Şubesi, Birleşik Kamu İş, Birleşik Taşımacılık Sendikası Genel Merkezi, Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Ankara Şubesi, CHP Altındağ İlçe Örgütü, CHP Ankara İl Örgütü, CHP Çankaya İlçe Örgütü, CHP Yenimahalle Kadın Kolları, Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şubesi, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Eğitim ve Kültür Dernekleri, Çankaya Kent Konseyi, Çiğdemim Derneği, Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Dayanışma Vakfı, Devrimci 78’liler Federasyonu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, Divriği Kültür Derneği, Hacıbektaş Eğitim ve Kültür Derneği(HEKDER), Halkevleri, Kavaklıderem Derneği, KESK Ankara Şubeler Platformu, Koruma ve Restorasyon Uzmanları Derneği, Çağdaş Eğitim ve Köy Enstitüleri Vakfı, Kültür Sanat Emekçileri Derneği, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür Eğitim Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Politeknik Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi Koruma ve Yaşatma Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Tüketici Hakları Derneği Çankaya Şubesi, Tüketici Hakları Derneği Genel Merkezi, Tüm Emekliler Sendikası, Türkiye İşçi Partisi Ankara İl Örgütü, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi.

Eylem sonrasında üzerinde “AOÇ bizimdir, ihanetin ihalesi olmaz” yazılı döviz de TOKİ binası önündeki duyuru şovalesine konuldu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 2091
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları