Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
03 Temmuz 2019

Kent merkezindeki Numune Hastanesi yıkım tehdidi altında. Şehir hastanesinin sorunları bitmiyor

 “Hastalar şehir hastanesine gitmiyor.  Niteliksiz sağlık hizmeti verilen, kaynak israfı şehir hastaneleri acilen kapatılmalı”

“Nitelikli sağlık hizmeti ve Cumhuriyet değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması için mücadeleye devam edeceğiz”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin içinde bulunduğu Hastanemi Kapatma Platformu, düzenlediği basın toplantısında iktidarın kapatılan hastanelerinin yerleşkesine ilişkin nasıl bir rant beklentisi içinde olduğunu ve şehir hastanelerinde yaşanan sorunları masaya yatırdı. Düzenlenen toplantıya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Sağlık Emekçileri Sendikası Ankara Şube Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım, İnşaat Mühendisleri Odası'ndan Buket Çelik, Birleşik Haziran Hareketi’nde Aydoğan Şanlıer, CHP Altındağ İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Yalçındere ve Peyzaj Mimarları Odası’ndan Burak Sevim katıldı.

“Sıhhiye Meydanı Sağlık SİT’i ilan edilsin”

Hastanemi Kapatma Platformu, Numune Hastanesi, Dr. Sami Ulus Hastanesi, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi’nin ve Morfoloji binasının tescil edilmediğini, değerli ve tarihi bu yapıların yıkım tehdidiyle karşı karşıya olduğunu bildirerek, “Bu tescil etmeme kararlarının iptal edilmesi için yargıya başvuracağız.  Koruma kurulu Cumhuriyetin en geniş kompleksini korumaya almayacaksa neyi korumaya alacak?  Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde günde 11 milyon poliklinik hizmeti veriliyor. Şehir Hastanesi’nde ise günde 4 bin poliklinik hizmeti veriliyor. Hastalar şehir hastanesine gitmiyor. Bu gerçeği kabul etmek gerekiyor.  Bugün şehir hastanesinin aylık geliri 26 milyar, ama şirkete ödediği para 269 milyar Kaynak aktarımı açık net ortada. Bakanlık yurdumuzun kaynaklarını uluslararası şirketlere aktarıyor. Sağlık SİTİ kavramını tartışmaya açacağız. Sıhhiye’den Zekai Tahir Burak’a kent merkezinin kalbinde sağlık merkezi var.  Koruma kurulundan bu alanın sağlık SİTİ’ne dönüşmesini talep edeceğiz. Bu hastane yapılarının korunması ve vatandaşın sağlık hizmetine ulaşması açısından büyük önem taşıyor. Numune ve Yüksek İhtisas Hastanesi’nin sağlık hizmeti sektörü içinde kalması ve sağlık hizmeti üretmesini istiyoruz.  Ankara Üniversitesi’nin bu konuda talepte bulunmasını da istiyoruz. Nitelikli sağlık hizmeti ve Cumhuriyet değerlerinin gelecek kuşaklara aktarılması için mücadeleye devam edeceğiz Acilen şehir hastanelerin kapatılmalı, mevcut hastanelerimiz başkalarına verilmeden sağlık hizmeti üretmeli” dedi.

Sıhhiye Meydanı ve etrafındaki sağlık yapıları hasta toplum olan Osmanlı’dan sağlıklı toplum Cumhuriyet’e geçişin ifadesidir

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Bilkent Şehir Hastanesi’nin taşınmasıyla Ankara’nın en önemli ve en köklü hastaneleri kapatıldı. Bunların arasında Numune Hastanesi, Dr. Sami Ulus Hastanesi, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi vardı. Bu hastanelerin mekansalığı da bizim için çok önemli. Hem kent merkezinde çok büyük alanları kaplıyorlar hem de yapılarının büyük bir çoğunluğu Cumhuriyet Dönemi’nin sağlık politikasına göre tasarlanmış. Bu yapıların korunması, tescil edilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması gerekiyor. Kapatılan hastaneler Cumhuriyet’in sağlık politikasının tanıklarıdır. Bir meslektaşımız Koruma Kurulu’na Numune Hastanesi, Dr. Sami Ulus Hastanesi, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi’nin tescil edilmesi ve korunması için başvuruyor.  Koruma Kurulu yerinde inceliyor raporları hazırlıyor. Bu üç hastanenin de korunmaya değer olmadığı kanaatine varıyor. Bu raporun bilimsel ve teknik olmadığını ifade etmek isteriz.  Numune Hastanesi 1881 yılında 2. Abdülhamit döneminde Gureba Hastanesi olarak faaliyete başlamıştır. 1927 yılında Almanya’da Manheim’daki bir hastanenin projesi uygulanarak Numune hastanesine dönüşmüştür.  Cumhuriyet’in temsil aksı üzerinde şekillenen Sıhhiye Meydanı’nda bütün bu sağlık yapıları ile birlikte Cumhuriyet’in Sağlık politikasının mekânsal karşılığını görürüz. Cumhuriyetin ilanından hemen sonara yapılardan birisi Sağlık Bakanlığı binasıdır ve Teodor Jost tarafından tasarlanmıştır. Sağlık Bakanlığı binası  Ankara’da yapılan ilk modern mimarlık eseridir. Sonrasında Numune Hastanesi diğer hastanelerle bu bölge tamamen sağlık yerleşkesi haline getiriliyor. Hasta toplum olan Osmanlı’dan sağlıklı toplum Cumhuriyetin geçişin ifadesidir, bu kentsel düzenleme.”

Koruma kurulu Cumhuriyetin en geniş kompleksini korumaya almayacaksa neyi korumaya alacak? Sıhhiye Meydanı ve çevresindeki hastaneleri içerisindeki alanın Sağlık SİT’i olarak tescil edilmesini istiyoruz.

“Numune Hastanesi, Dr. Sami Ulus Hastanesi, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi’nin tescil edilmemesi demek, bu yapıların yıkılacağı anlamına gelir. Koruma kurulu Cumhuriyetin en geniş sağlık yerleşkesini  korumaya almayacaksa neyi korumaya alacak? Korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasını düşünmüyor demektir. Bu kararların iptal edilmesi için yargıya başvuracağız” diyen Candan, şunları kaydetti:

“Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı 2 Numaralı Koruma Kurulu’na  resmi yazıyla başvurarak kurulun görev alanındaki hastane binalarının tescilli olup olmadıklarına ilişkin başvuruda bulunduk. Koruma Kurulu Numune Hastanesi, Dr. Sami Ulus Hastanesi, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi’nin ve Morfoloji binasının herhangi bir tescil kaydı olmadığına dair yanıt verdi.   Koruma kurulunun tescil etmeme kararının iptal edilmesi için dava açacağız. Aynı zamanda şöyle bir hazırlık yapıyoruz. Hastanelerin kentsel haritasını yapıyoruz , diğer boşaltılan hastanelerin tescil edilmesi için de bir çalışma yürüyor. Sağlık SİTİ kavramını tartışmaya açıyoruz. Sıhhiye’den Zekai Tahir Burak’a kent merkezinin kalbinde sağlık merkezi var.  Koruma kurulundan bu alanın sağlık SİTİ’ne dönüşmesini talep edeceğiz. Bu hem hastane yapılarının korunması hem de vatandaşın sağlık hizmetine ulaşması açısından büyük önem taşıyor.”

TCDD yerleşkesindeki ‘Medipol’e gider’ tabelaları gerçeği ortaya koyuyor

Candan, TCDD yerleşkesinin Medipol Üniversitesi ve Hastanesi’ne verilmesini de şöyle eleştirdi:

“Kent merkezindeki bu alanların nasıl kullanılacağına dair de bir yaklaşım ortaya koyuyor. TCDD Gar Binası yerleşkesini hatırlarsınız. Yerleşkeyi böldüler ve bir bölümü Medipol Üniversitesi ve Hastanesi’ne verdiler. O dönemde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nı yürütücü olduğu üniversiteye niye veriyorsunuz diye sorgulamış ve gündeme getirmiştik. Ancak buna dair bugüne kadar bir açıklama yapmadılar. Bugün TCDD yerleşkesinde Medipol Üniversitesine gider  gider diye işaretli tabelalar var. Demek ki vermişler.  Tren Garı’nın hemen dibine Medipol hastanesinin yapılması iktidarın 2 kilometre yakınındaki Numune Hastanesi’ne değil bu özel hastaneye hasta çekme yaklaşımı içinde olduklarını gösteriyor.”

Şehir hastaneleri insan değil, ticaret odaklı

Candan, Devlet Demiryoları Hastanesi’nde eskiden çekilmiş bir fotoğrafı göstererek, “Bakın hastalar balkonda güneşleniyor.Hastalar güneşlensin diye balkon yapıyorlar. Ne kadar insan odaklı. Şehir hastanesi fotoğraflarına baktığınızda insan değil ticaret odaklı olduğunu görüyoruz. Bırakın hastaları doktorların odasının doğal aydınlatması yok. Doktor sağlıksızsa hasta da sağlıksız olur. Acilen şehir hastanelerin kapatılmalı, mevcut hastanelerimiz başkalarına verilmeden sağlık hizmeti üretmeli” dedi.

 Candan, mevcut hastane yerleşkelerinin akıbetinin ne olacağı sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Ulustaki Valilik binasını Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’ne verdiler. Ulusta yeni bir devlet kadrosu yetiştirmek için kurulan bu üniversite aynı zamanda Ulus’u yeniden inşa etmenin ideolojik aracı haline geldi. Valilik  Sıhhiye’deki Sağlık Bakanlığı binasına taşınacakmış.  Bu ilerde kentleri valilerin ve atanmışların yöneteceği bir sistemin kentsel okuması olarak karşımızda duruyor. Kentin en önemli aksına Sağlık Bakanlığı yerine valiliği koyarsanız. Burada başka bir kentsel hikaye var demektir.”

Numune Hastanesi tekrar revize edilerek ve bölgesinde bulunan diğer sağlık kurumlarıyla entegre edilebilir

Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, ise şunları söyledi:

 “Numune Hastanesi 1940’lı yıllarda İkinci Dünya Savaşı sırasında gelen Alman hocaların da bulunduğu ve pek çok ana dal uzmanlıklarını kurduğu bir hastanedir. Ankara Üniversitesi’nin çekirdeğini de bu kadro atmıştır. Bu bölgede son bakanlığın bir açıklaması oldu eski Refik Saydam şimdi Türkiye Halk Sağlık Kurumu’nun yerleşkesini oraya taşacağını ve sağlık hizmetinin devam edeceğini açıkladı. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu da çok değerli o alanı da zayi edemezler. O bölgede Sağlık Bakanlığı’nın binasını boşaltarak, aylık 2,5 milyona kira vererek Eskişehir Yolu’na taşındılar. Bu bir servet transferidir. Yılda iş adamlarına 30 milyon lira kira ödeyeceksiniz. Orta ve küçük ölçekli insanlar yapınca hırsızlık oluyor. Devlet ve iş adamları yapınca servet transferi oluyor.   Numune Hastanesi tekrar revize edilerek ve bölgesinde bulunan diğer sağlık kurumlarına entegre edilerek çok güzel bir sağlık tesisi haline getirilebilir. Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesine katılabilir. Ankara Üniversitesi burayı alırsa kendi tarihi kuruluş hafızasına da sahip çıkmış olur. Yine Yüksek İhtisas Hastanesi Türkiye’de açık kalp ameliyatlarını mihenk taşı olmuş bir kurum. Bu bileşkeleri Ankara Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi alabilir ve sağlık hizmetine devam edebilir. Bu bölgeye eskiden insanlar gara yakın köylerinden doktorsuz hastanesiz yerleşim yerlerinden gelip iki kilometre yürüyerek hastaneye ulaşıyorlardı. Şimdi Bilkent Şehir Hastanesi içinde 2 ila 4 kilometre yürünüyor. Hastaların bir yerden bir yere ulaşması zaten golf arabalarıyla yapılıyor.”

Vatandaşların vergilerinden ödedikleri harcamaları sorması da edepsizlik değil yurttaşlık hakkıdır

Bulut, “Hastanelerdeki cihazların kaç tanesinin şehir hastanelerine götürülmesi de ayrı bir kaynak transferi. Vatandaşların vergilerinden ödedikleri harcamaları sorması da edepsizlik değil yurttaşlık hakkıdır. Burada Numune ve Yüksek Hastanesi’nin sağlık hizmeti sektörü içinde kalması ve sağlık hizmeti üretmesini istiyoruz.  Ankara Üniversitesi’nden bu konuda talepte bulunsunlar istiyoruz. Kapatılan hastanelerinin yerleşkelerinin ne yapacaklarını açıklaması lazım bakanlığın. Çünkü üst düzeyde çok yüksek tartışmalar yaşanıyor hangi cemaatin elinde kalacak. Cumhuriyet değerlerin ikim daha çok yolacak ve çalacak çatışması var” diye konuştu.

Hastalar şehir hastanesine gitmiyor. Bu gerçeği kabul etmek gerekiyor

Sağlık Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım, şehir hastanelerinin bugün ne durumda olduğunu şöyle anlattı:

“Taşınan hastanelerin hasta yükü merkezde kalan hastanelere verildi. Sağlık hizmetine bur an önce ulaşmak açısından kent merkezindeki hastaneler büyük önem taşıyor. Şimdi Ankara Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde günde 11 milyon poliklinik hizmeti veriliyor. Şehir Hastanesi’nde günde 4 bin poliklinik hizmeti veriliyor. Hastalar şehir hastanesine gitmiyor. Bu gerçeği kabul etmek gerekiyor. Bugün şehir hastanesinin aylık geliri 26 milyar, ama şirkete ödediği para 269 milyar Kaynak aktarımı açık net ortada. Bakanlık ‘Yurdumun kaynaklarını uluslararası şirketlere aktarıyorum’ demektedir. AKP hükümetinin ve sağlık bakanlığının amacı sağlık hizmeti sunmak değil, sağlık turizmidir burayı otelcilik hizmetine dönüştürme açıklamaları da var.”

 

 

 CHP Altındağ İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Yalçındere, ise “Ankara’da kapatılmakta olan 14 hastanesinin 8 tanesi bizim ilçemizde, Cumhuriyet’in kurulduğu Altındağ, emekçilerin ve işçilerin yoksulların yerleştiği bir ilçedir. Çoğu zaman hastaneye gidip dönecek parası olmayan insanlarımız sağlık hizmetine ulaşamaz durumda.  Sağlık bakanlığına kent merkezindeki hastanelerin kapatılmaması için verdiğimiz dilekçelerimize yanıt gelmedi. Nitelikli sağlık hizmeti için mücadele etmeye devam edeceğiz. Dünya çapındaki hastanelerimizin kapatılmasını kabul etmiyoruz. Düzenlemelerle mevcut hastanelerimizin kapanmamasını, vergilerimizin çarçur edilmemesini istiyoruz” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 3147
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları