Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
18 Aralık 2017

Genç Mimarlar Rozet Taktılar

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yeni mezun mimarlara düzenlenen törenle "Mesleğe hoş geldiniz" dedi. Mimarlığa adım atan genç meslektaşlarını üyeliğe kabul ederek Mimarlar Odası'nın logosu olan megaron rozetlerinin takıldığı törende mimarlığın güncel sorunları ve gençlerin hayalleri törene damgasını vurdu.

Törene Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Namık Kemal Kaya ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Songül Üzgün, Mustafa Kemal Yurttaş ve 42. Dönem Şube Başkanı Ali Hakkan ve yeni mezun mimarlar katıldı.

Ankara Kalesi'nde bulunan Yüksel Erimtan Müzesinde gerçekleşen törende gençlerin idealleri, mimarlık mesleğinin sorunları, örgütlenmenin önemi  konuşuldu.

"Attığınız adım güçlü, hayalleriniz büyük olsun. Doğrularınızı savunmakta cesaretiniz hiç eksilmesin, Mimarlar Odası her hal ve şart altında sizinle"

Rozet takma töreninde açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaşamı yeniden örgütleyen mimarlık mesleğinin bir kültürel birikim olduğunu ifade etti. Candan şöyle devam etti. Anayasanın 135. Maddesine göre kurulan Mimarlar Odası'nın  bizim gibi ülkelerde ikili görevi vardır. Bir yandan meslek alanlarının düzenlenmesi için düzenleyici örgüt olması, diğer yandan da hükümetin meslek alanlarına ilişkin uygulamalarının toplum yararı olup olmadığının denetlenmesidir. Her iki işlevinde yerine getirilmesinin ana kaynağı demokrasidir. Demokrasinin olmadığı bir ortamda meslek Odası olarak  bu ikili görevimizin yerine getirilmesinde mücadele kaçınılmaz bir zorunuluk olmaktadır. Bu ülkeyi kuranların bize yüklediği sorumluluk, okulda aldığımız eğitimle şekillenerek Mimarlar Odası örgütlülüğü ile topluma nüfuz etmektedir. Toplumun yaşam parçası olan mimarlık kültürünün  toplumla buluşması, yaşamlara anılara, özgünlüklere, tarihe, dönemin ekonomik ve siyasal söylemlerine tanıklık eden , dönemlerin izlerini taşıyan en güçlü mekansallık olan  mimarlığı toplumla buluşturmak için yürütülen mücadelede artık sizlerde buradasınız. Bugün size takılan megaron rozetleri tarihte  tek odalı ilk konutu ifade etmektedir. Mimarlığın zengin bir kültür olduğu yaklaşımıyla bugün üyesi olduğunuz Mimarlar Odası'nın simgesi olan megaron, çok kültürlü yaşam çevrelerini, mimarlığın tek tipleştirilemeyeceğini, kültürlerin korunarak geliştirilerek gelecek kuşaklara aktarılmasının mücadelesinin ana kaynağını ifade etmektedir. Bu törenle, aynı zamanda mücadele geleneğine de adım attınız. Attığınız adım, güçlü, hayalleriniz büyük olsun. Meslek etiğini ve kamu yararını korumak mimarların da sorumluluğunda. Doğrularınızı savunmakta cesaretiniz hiç eksilmesin, Mimarlar Odası her hal ve şart altında sizinle "dedi.

Örgütlenmek büyük önem taşıyor.

Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya'da mesleğe başlandığında karşılaşılacak sorunlar, meslek etiği mevzuat ve örgütlenmenin önenime değinerek şöyle devam etti. "Okuldan ilk mezun olduğunuz andan itibaren mimarlık üretim sürecinin ne kadar zorlu olduğunu yaşıyorsunuz. Bu sürecin her aşamasında Mimarlar Odası aynı zamanda yol gösterici bir örgüt olarak hizmetinizde. Serbest çalışmak istediğinizde, kamuda, özel sektörde yada üniversitede çalışmak istediğinizde nasıl bir süreçle karşılacaksanız neler yapmanız gerekli, yada nasıl bir mimarlık süreci öngörüyorsunuz, bu konuda da Oda rehber bir işlev üstleniyor. Kamu yararı olmayan projelere imza atmak zorunda bırakılıyorsunuz. Telif hakkınız yok ve gerçekten mimarlık üretiminin bir parçası olunamıyor, sigortasız çalıştırılıyorsunuz, devlet bunu denetlemiyor. Serbest mimarlık alanında eğer bir faaliyet yürütüyorsak o alanda da kamu ihale kanunu, iş alma ve telif alma haklarıyla ilgili çok ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz.  Özellikle ihale süreçlerindeki kayırmacı yaklaşım tasarım süreçlerindeki tasarım özgürlüğünü yok sayan projelere müdahale eden yaklaşım can alıcı noktalardan birisi haline  geliyor. Tam da böylesi dönemlerde birbirimizin çok ihtiyacımızı olduğu örgütlenmenin ve bir arada durmak büyük önem taşıyor."

Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nde 2012-2014 yılları arasında  Şube Başkanlığını üstlenmiş, Atılım Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi olan Ali Hakkan'da  mesleğe hoş geldiniz töreninde okuldan sonra öğrencileri ile Oda' da var olmanın önemine değinerek, "hayallerinin hiç eksilmemesini, geleceği birlikte şekillendirmek için şimdi birlikte mücadele etmeninin yeni bir evresine geçildiğini ifade ederek  herkese iyi bir meslek yaşamı diledi.

Mesleğe adım atan genç mimarlar yaşama, mimarlığa ve Mimarlar Odası'na dair bakışlarını şu sözlerle dile getirdiler.

"Güçlüye karşı mücadele etmek haklılıktan geçer. Mimarlar Odası Ankara Şubesi savunduğu doğrular için güçlüye karşı cesurca mücadele ediyor. Bu cesur örgütün genç üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum."

"Mimar olmak istediğimde bana deli misin, çılgın mısın dediler. Yaşamı yeniden örgütlenmek için gerçekten çılgın olmak gerekiyordu. Zor koşullar altında eğitimimizi tamamladık. Yine sorsalar, bu çılgınlığı, mimarlığı seçerdim derim."

"İlk başladığım işte bana sigortalı çalışmayı bir lütuf gibi sunanlar oldu. Oysa o benim hakkım ve bu hakkımın bana bir lütuf gibi sunulmasını kabul etmiyorum. Hakkımızı lütuf gibi sunanlara karşı haklarımızı koruyalım."

"Mimarlık kültüründeki biriktirilen bütün değerler yok edilirken, bu değerleri yaratan mimarlık ortamından çok az ses gelmesi canımızı acıtıyor. Sur yıkılırken, kadim uygarlıkların izleri yok edilirken İller Bankası yıkılırken bizler suskun kalmayalım, Oda'mızın sesini güçlendirelim."

"Bir kamu kurumunda çalışıyorum, aldığımız eğitimin uygulama süreçlerine ilişkin eksiklerini gördüm. Hep öğreneceğiz bu meslekte, hep sorgulayacağız. Çünkü mesleğimizin ilk öğretisi sorgulamak ve hep daha iyiyi aramak"

"Başka bir kentte yaşıyorum. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olmak istediğim için kaydımı buraya yaptırdım. Bu Oda'nın enerjisine enerji katmak için başka şehirde de olsam, Ankara Şubesi üyesi olmak bana iyi geliyor."

"Şu anda işyerimin önemli bir toplantısında olabilirdim. Bugün burada olmam için tercih yapmam gerekti. İşyerimin toplantısında görüşlerimi cesurca savunmak için, ben burada Oda'mın toplantısında olmayı tercih ettim."

"Bir özel ofiste çalışıyorum, düşük ücretle çalışıyorum bir çok arkadaşım gibi. Sosyal Güvenlik Kurumunun protokolü iptal etmesi iyi olmadı. Kötü koşullarda çalışıyoruz, şikâyet edersek işimizden oluyoruz. Onun içinde şikayette edemiyoruz. Piyasanın acımasız kucağına düştük. Mimarlar Odası'nda bir arada olarak mücadele etmek istiyoruz. Burada yalnız olmadığımı öğrendim buda bana iyi geldi."

"Tezcan hocam piyasa koşulları özgürlükler ve yaşam koşulları yüzünden beyin göçü veriyoruz dedi. Beynim ve bedenim bu ülke için çarpıyor, ancak bende beynimle birlikte buradan göçmek istiyorum. Birçok arkadaşım göçtü. Umutsuzluğumuza umut yaratırsak varım."

"Sadece beyin göçü verilmiyor. Yabancılarda gelip burada çalışmaya başladı. Bizden daha düşük ücrete çalışıyorlar. Bizde zor iş buluyoruz. Etik değerleri koruyunca bedel ödüyorsunuz. Mimarlar Odası'da bedel ödedi. Başkanımıza davalar açıldı. Bende işsiz kalarak bedel ödüyorum."

"Bu etkinlik bize iyi geldi. Var olduğumuzu ve yalnız olmadığımızı öğrendik. Süreç içerisinde de Odamızla neler yapacağımızı, nasıl bize yol gösterici olacağını öğreneceğimizi umuyorum"

"Mesleğimi seviyorum. Hayallerim var. Kimsenin hayallerimi yok etmesine izin vermeyeceğim.Bana yaşamı nasıl anlamam gerektiğini öğreten hocalarıma ve Mimarlar Odasına teşekkür ediyorum"

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 4958
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları