Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
16 Haziran 2017

Hileli ve mühürsüz referandum AİHM’e taşındı

Türkiye’deki adalet arayışına AİHM selamı

Yüksek Seçim Kurulu’nun Anayasa’ya aykırı, sandık kurulu mührünü taşımayan ya da Tercih'ten başka,  Evet veya benzeri bir işaret taşıyan oy pusulalarının ve zarfların geçerli kabul edilmesi kararına itiraz eden demokratik kitle örgütleri sivil inisiyatifler ve meslek kuruluşları, adalet arayışını AİHM’e taşıdı. Buradan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı adalet yürüyüşüne selam gönderen demokratik kitle örgütleri sivil inisiyatifler ve meslek kuruluşları temsilcilerinden oluşan heyet, AİHM’e yapılan bu başvurunun adalet arayışının evrensel ilanı olduğunu vurguladı

Demokratik kitle örgütleri sivil inisiyatifler ve meslek kuruluşları,16 Nisan'da gerçekleşen anayasa değişikliği referandumunu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdı.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya, Halkevleri Genel Sekreteri Dilşat Aktaş ve Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Murtaza Demir, Halkevleri Üyesi Hadi İskit ve Ankara Cumhuriyet Okurları’ndan (CUMOK) Meral Çiyan Şenerdi’nin de aralarında olduğu heyet, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başlattığı adalet yürüyüşüne selam göndererek, adalet arayışını uluslararası boyuta taşıdı.

Adalet arayışının evrensel ilanı

Yüksek Seçim Kurulu’nun Anayasa’ya aykırı, sandık kurulu mührünü taşımayan ya da Tercih'ten başka,  Evet veya benzeri bir işaret taşıyan oy pusulalarının ve zarfların geçerli kabul edilmesi kararına itiraz eden heyet, Strazburg’taki AİHM önünde basın açıklaması yaptı.

Heyet, “Demokratik Kitle ve Meslek Örgütleri Platformunu temsilen AİHM’e başvurumuz, Türkiye’nin adalet arayışı ve sesi için, dünyanın neresinde olursa olsun bu hukuksuzluğa karşı sesimizi yükselteceğimizin göstergesidir. Güzel ülkemize en çok adaletin yakıştığı inancıyla, AİHM başvurumuz dünyada ve Türkiye’de adalet arayışının kararlılıkla devam edeceğinin evrensel ilanıdır” dedi.

Yapılan ortak açıklamasını demokratik kitle örgütleri adına Mahmut Aslan okudu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de 16 Nisan 2017 tarihinde adil olmayan koşullar altında gerçekleşen, 18 Maddelik Anayasa değişikliğini içeren referandumun sonuçlarını, evrensel insan hakları ve hukuk ilkeleri doğrultusunda hukuk arayışının bir parçası olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine sunmak için buradayız.  Bugün AİHM’deki adalet arayışımız, adaletsiz bir ortama karşı Türkiye’nin dünyaya verdiği sestir. Bu ses aydınlanmanın, çağdaşlığın, demokrasinin, laikliğin, adaletin sesidir.  16 Nisan’da gerçekleşen referandumun hedefi hukuksuz, OHAL koşulları altında tüm yetkilerin tek elde toplandığı bir rejim değişikliğidir; Türkiye Cumhuriyeti’nin laik demokratik yapısını, evrensel hukuk ilkelerini ve insan haklarını bertaraf ederek insanların adil ve barış içerisinde yaşama şanslarını ortadan kaldıracak düzenlemeler ve sınırsız yetkilerle, toplumsal sözleşmenin ortadan kaldırıldığı, otoriter bir yönetimin belgesinin meşru olmayan yollarla üretimidir.”

 16 Nisan referandum sonuçları meşru değildir

16 Nisan 2017 Anayasa değişikliğine ilişkin halkoylamasının eşit ve adil koşullarda gerçekleşmediği ve sandık sonuçlarının halkın özgür iradesini yansıtmadığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“16 Nisan referandum sonuçları meşru değildir. 16 Nisan 2017 günü sandıklar açılıp oy sayım döküm işlemleri devam ederken, Yüksek Seçim Kurulu Adalet ve Kalkınma Partisi temsilcisi Recep Özel’in talebi üzerine sandık kurulu mührü olmayan oy pusulaları ve zarfların geçersiz sayılmayacağını açıklamıştır. Yüksek Seçim Kurulu’nun anılan 16.04.2017 tarih ve 560 sayılı itirazların reddi kararı hukuk güvenlik ilkesini boşa çıkarmış, mühürsüz oy pusulaları ve zarfların geçerli sayılacağına ilişkin kararı doğrudan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seçme ve seçilme hakkını ihlal etmiştir. Anılan kararı ile YSK, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Yasasının 98. ve 101. Maddelerine aykırı davranmak suretiyle kendi görev ve sorumluluğunda olan seçim güvenliği ile hukuka uygun oy sayımını kendisi ihlal etmiştir. Kesin hükmünde olan YSK kararlarına karşı iç hukukta hak arama yolu öngörülmemiş olması ise başlı başına adil yargılanma hakkını ihlal etmiş, hak arama özgürlüğümüz önünde engel oluşturmuştur.”

Referandum halkın iradesini yansıtmamaktadır

Açıklamada, referandumun Anayasa’nın 18 maddesinin oylandığı gibi yansıtılsa da, Anayasa’nın 72. Maddesini ve ülkenin tamamını etkileyen, cumhuriyet, laiklik, demokrasi ve adalet gibi değerlerini bertaraf eden, tek adam rejimine geçiş niteliğinde olan 16 Nisan 2017 halkoylamasının meşru olmadığı gibi, halkın iradesini yansıtmadığı da vurgulandı.

Birçok ülkeden vatandaşların katılarak destek verdiği açıklamanın daha sonra Fransızcası da okundu. Eylemde üzerinde İnglizce ve Türkçe ‘Adalet’ yazılı dövizler taşındı.

Açıklamanın ardından dövizlerle AİHM’den Avrupa Konseyi’ne doğru yürüyüş gerçekleştirildi. Avrupa Konseyi önünde adalet yürüyüşlerine ilişkin basın açıklaması okundu. Daha sonra Avrupa Konseyi’nden Orangerie Parkı’na doğru adalet yürüyüşü yapılarak, parkta vatandaşların katılımıyla birlikte adalet forumu gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına imza atan kurumların isimleri ise şöyle:

“Ankara Cumhuriyet Okurları, Ankara Dayanışma Derneği, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Çağdaş Demokratik Ehlibeyt Eğitim ve Kültür Derneği (ÇAĞDEP), Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYD), Çankaya Kent Konseyi, Eğitim-İş Sendikası, Del Derneği, Emekli-Sen, Geri dönüşüm İşçileri Derneği, Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği ve Cemevi, Halkçı Gençlik Derneği, Halkevleri, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Kültür Sanat Emekçileri Derneği, Ozanlar Derneği, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Tüketici Hakları Derneği, Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Yargıçlar Sendikası”

Demokratik kitle örgütleri sivil inisiyatifler ve meslek kuruluşları temsilcilerinden oluşan heyet Avrupa Konseyi ile görüşmeler de gerçekleştirecek.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 3438
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları