Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
19 Aralık 2016

Mimarlar Sosyal Bilimcilerle Anayasa değişikliğini tartıştı

“Cumhurbaşkanı'na devlete biçim verme yetkisi veriliyor”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile Türk Sosyal Bilimler Derneği işbirliğiyle başkanlık sistemi ve anayasa değişikliği tartışıldı. 20 Aralık’ta komisyona gelecek olan Başkanlık sistemi teklifini değerlendirildi. Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Ali Murat Özdemir'in konuşmacı olduğu sunumda  teklifin “Cumhurbaşkanı’na devlete biçim verme yetkisi” verdiğine dikkat çekildi.

Sosyal Bilimcilerle Mimarların masaya  yatırdığı Anayasa değişikliği sunum ve tartışma Türk Sosyal Bilimler Derneği Başkanı , Oğuz Oyan’ın açılış konuşmasıyla başladı. CHP Milletvekilleri,İlhan Cihaner ,Muharrem Erkek,Parti meclisi üyeleri, Yıldırım Kaya, Seyhan Erdoğdu,  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube ikinci Başkanı Ali Atakan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Namık Kemal Kaya, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşen Gül Şimşek'in izlediği panele Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof.Dr,Mustafa Altıntaş,Prof.Dr.Onur Karahanoğullarının da arasında bulunduğu birçok akademisyen de katıldı.

“Yasama yürütme ve Yargı sürecinin tek elde toplanmasını Kaçak Saray inşasında gördük”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan karakuş Candan açılış konuşmasında  “Anayasa değişikliği’nin rejim değişikliği olduğu ve bunun mekansal karşılığınında Atatürk Orman Çiftliği’nde  zorun gücüyle inşa edilen kaçak Saray olduğunu ifade ederek.”Bugün mekansal alanda mücadelesini verdiğimiz  rejim değişikliğinin mekansallığı olarak ifadelendirdiğimiz Kaçak saray rejiminin siyasal boyutlarını sosyal bilimcilerle birlikte derinleştireceğiz. Bu tarihsel buluşmanın  anayasa değişikliği sürecinde, oluşturacağın sinerjiye hepimizin ihtiyacı var. Yasama yürütme ve yargı yetkisinin tek elde toplanması olan rejim değişikliği önerisinin ilk uygulamasını Kaçak Saray inşaasında gördük.İdeoloji ve mekan ilişkisinde, Mekan ideolojiyi açığa çıkartmakta yol göstericidir.”şeklinde konuştu

Güçler ayrılığı teklifte yer almıyor

Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Özdemir, panelde başkanlık teklifine ilişkin bazı aktarım ve tespitlerde bulundu.

Türkiyede'ki tüm anayasaların toplum ve temsilcileri tarafından değil, vesayetçi zihniyete sahip elitler tarafından toplumu hizaya çekmek için hazırlandığının iddia edildiğini belirten  Özdemir, “Sanki 1921'den önce bizde İsviçre Anayasası gündemdeydi, bu kısıtlandı. Bu metni oluşturanlara şu söylenmeli;  ülke tarihine bu kadar düşman olduğunuz bir ülkenin anayasasını oluşturma gayreti içerisine girmemeniz hepimizin hayrına olacaktır. Güçler ayrılığı müessesesi de anayasa teklifinin genel gerekçesinde kendine yer bulamadı” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’na kararname yetkisi veriliyor

Özdemir, bu kanun teklifinin güçlerin Cumhurbaşkanı'nda birleşmesini hedeflediğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

“Meclis'in yetkilerinin önemli bir kısmı Cumhurbaşkanı'na aktarılıyor. Teklif hükümet edecek yeni kurum olan Cumhurbaşkanlığı için yeni bir düzenleyici enstrüman önermiyor.  Diyebilirsiniz ki; Ne olacak, parlamenter demokraside de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) var. Ancak KHK bir yetki kanununa dayanır, süresi bellidir, ne maksatla kullanılacağını bu yetki kanununda yazarsın. Oysa Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine baktığımız zaman bir yetki kanunu falan söz konusu değil. Anayasa teklifinde bu kararnameler kanunla çelişemez diyor. Ancak kanunun düzenlemediği alanlarda bu kararname düpedüz kanun olacaktır. Bu o kadar güçlü bir enstrümandır ki, Olağanüstü Hal başlıklı 119. madde gereksiz hale gelmiştir. Sürekli bir OHAL düzenine çevirmiştir. Burada Meclis'e karşı sorumluluğu olmayan bir yapı OHAL'i kafasına estiği yerde ilan eder. 'Süper cumhurbaşkanı' olacak kişi şıpıdık terliklerle, evinde bir kararname yazdırabilecektir”

Bakanlıkları kaldırabilecek

Bakanlık vb merkezi devlet kurumlarında Cumhurbaşkanlığı’na geniş yetkiler verildiğini de sözlerine ekleyen Özdemir, Cumhurbaşkanlığı’na verilen geniş yetkiler içerisinde en vahiminin biçim belirleme iktidarı olduğunu söyledi. Özdemir, şöyle konuştu; “15. maddenin son paragrafında herhangi bir şey den bahseder gibi şöyle deniyor; 'Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri, yetkileri ile teşkilat yapısı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenir.' Bu ancak ve ancak Meclis'e ait olabilir. Amerika'da da öyledir. Ancak bu teklife göre Cumhurbaşkanı bir bakanla otururken “Oğlum sen artık yoksun. Seni de, bakanlığını da kaldırdım” diyebilecektir. Bu diyaloğun gerçekleşmesi mümkün olacak. Aynı maddede 'merkezi idare kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarının yetki, görev ve sorumlulukları Cumhurbaşkanı kararnamesi ile düzenlenir' diyor. Hatta bununla da yetinmiyor 14. madde de üst düzey kamu kurum ve kuruluşlarının görevlileri de böyle belirleniyor.” 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Basın Birimi

Okunma Sayisi : 4836
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları