Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
23 Kasım 2016

Kaçak Saray Davası’nda  kamu yararını savunanlar kazandı

Candan, Cumhurbaşkanı’na hakaret ceza davasından beraat etti

Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına, Atatürk Orman Çiftliği’ne sahip çıktığı için cezalandırılmaya çalışılan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında açılan Cumhurbaşkanı’na Hakaret Ceza Davası’nda beraat kararı verildi. Candan, kararı “AOÇ ve Kaçak Saray mücadelesinde bizim haklılığımızın altı bir kez daha çizilmiştir” diyerek değerlendirdi

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan hakkında  Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak Saray mücadelesinde iftar masası maliyetine yönelik açıklamaları nedeniyle hakkında Cumhurbaşkanı’na Ceza Hakaret Davası’nın üçüncü duruşması Ankara 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada Candan hakkında beraat kararı verildi.

Davayı  İngiltere, Fransa ve Kanada Büyükelçiliği temsilcileri, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve demokratik kitle örgütü de izledi.

Mahkeme ‘demokratik eleştiri hakkı içindedir’ dedi

Dava sonrasında düzenlediği basın toplantısıyla kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

“Bu iddianamede “AOÇ’nin gasp edilmesi, Kaçak Saray’ın maliyetinin lüks ve şatafat içinde ele alınması, iftar masasının maliyetinin de haklın vicdanında yer etmediği konusunda ve AOÇ talanına ilişkin bu sürece ortak olan herkes o büyük gün geldiğinde yargı önünde hesap verecektir” sözlerimizden ötürü hakkımda ceza davası açılmıştı. Davanın üçüncü duruşması görüldü. Sert eleştiri sınırlarındadır. İfade özgürlüğü ve demokratik eleştiri hakkı içindedir diyerek beraat kararı verildi.

 AOÇ’nin  talan edildiğinin ve edenlerin yargı önünde hesap vereceklerinin altı çizilmiştir

 AOÇ ve Kaçak Saray mücadelesinde bizim haklılığımızın ve  Atatürk’ün şartlı bağışı ve verilen mücadele konusunda da hukuk kararlarıyla birlikte talan edildiğinin altı çizilmiştir” diyen Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“AOÇ ile ilgili 100 davamız devam etmektedir. Kaçak Saray sürecinde hukuk kararların uygulanmaması üzerine AİHM’e başvurumuz kabul edildi.  AİHM ‘de de dava görülmeye devam ediyor. Herkesin susturulmaya çalışıldığı bir dönemde hukuk kuralları ve hukuk devleti içerisinde mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Korkmuyoruz, susmuyoruz.  Bugün Kaçak Saray davasında, Cumhuriyetin değerlerini, kamu yararını, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışını, Atatürk Orman Çiftliği savunanlar kazandı. TMMOB Kazandı, AOÇ mücadelesi kazandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi kazandı. Toplumsal muhalefet kazandı. Ben beraat ettim. Bugün Kaçak Saray kaybetti, Anayasayı ihlal edenler ve vasiyeti ve şartlı bağışı ihlal edenler kaybetti. Mahkeme ifade özgürlüğü, demokratik eleştiri hakkı kullanılmıştır. Tezcan Karakuş Candan’ın beraatine dedi. Karar hepimiz açısından sevindirici, mücadelemizin haklılığının göstergesidir. Dava ve mücadele sürecinde yanımızda olan, yüreği bizimle atan herkese teşekkürler. ”

Ülkeyi yeniden inşa etmeliyiz

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Namık Kemal Kaya ise, “Davanın sonucun her iki yönü de vardı. Hukukun ülkede hala var olduğunu görmek açısından olumludur. Bir haftadır meclise sunulan çocuk istismarına ilişkin sunulan önergeye ve sonrasında sonuca baktığımızda utanç verici olarak değerlendiriyorum .  Bu topluma 90 küsur yıldır Cumhuriyet değerlerini yerleştiren bir süreci yaşadık. 100 yıl sonra ülkenin gündemine böyle bir konu geliyor ülkeyi yeniden inşa etmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

Teslim olmayacağız

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise hala az da olsa hukukun olmasının sevindirici olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Hala hukukun herkese lazım olduğunu bilen hakimlerin olması bizim için kıymetli. Her şeyin tüketildiği Anayasa’nın, insan haklarının yok edildiği, temel hak ve özgürlüklerimizin kısıtlandığı, bir süreçte böyle bir davada olumlu kararın alınmasını önemsiyoruz. Dün sabah itibariyle TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin evine yapılan baskınla FÖTÖ örgütlülüğü üzerinden gözaltına alındı. Kamuya ait tüm alanları talan ederek siyasi rant elde etmek istiyorlar. Bu ülkenin halkın onurlu mimarların, şehir plancılarının ve mühendislerin oluşturduğu TMMOB’u dağıtmak, parçalamak işlevsizleştirmek sindirmek ve korkutmak için her yönüyle polis kuvvetini,  iktidar güçlerini ve polisi kullanarak üzerimize geliyorlar.  Bu ülkenin yurtsever örgütleri olarak teslim olmayacağız. Bu kavganın en önemli örneğini Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan sürdürüyor. Her zaman yanındayız, yanında olacağız. Bu ülke bizim… Esir aldıklarını düşünüyor olabilirler ama kesinlikle teslim olmayacağız.”

Atatürk’ün mirasına sahip çıkacağız

CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş,  kararı “AKP süreci hak hukuk dinlemeden ben yaptım oldu anlayışı ile Türkiye halkı olarak karşı karşıyayız. Halkımızı çıkmaz sokağa itti. Umarız, bu ülkenin muktedirleri, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere AKP yöneticileri ders alır. Çok fazla ümidimiz olmadığını 15 Temmuz sonrası AKP uygulamaları gösterdi. Gidişatımız hiç iyi değil. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan gibi ülkenin değerlerine sahip çıkan yüz aklarımız, gurur kaynaklarımızı iyi ki var. Mücadelemiz devam edecek. Sonuna kadar büyük Atatürk’ün mirasına sahip çıkacağız” diyerek değerlendirdi.

 TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 6216
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları