Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
13 Kasım 2019

İller Bankası Sosyal Tesisleri’nde Bakana 10 milyonluk özel konuk evi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ekonomik kriz nedeniyle vatandaşların yaşamlarına son verdiği  bir süreçte İller Bankası Macunköy Tesisleri’nde Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum için 10 milyonluk, ithal malzemelerin kullanılacağı özel bir konuk evi yapıldığını bildirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu bir israf projesidir. Yık yap yaklaşımı ile kamusal alanları, halka açık kullanılan tesisleri kendilerine kapatıyorlar.  İnsanlar bu kadar yoksulluk içindeyken, vicdanen nasıl rahat olabiliyorlar? İsraf politikaları özel konuk evi uygulamaları bakanlara da sirayet etti. İsrafın başı yönetenlerin kendisidir. Değil 10 milyonun bir liranın bile çok kıymetli olduğu süreçte bakan halka açık tesislere konuk evi yaptırıyor, bu israfı kamuoyunun takdirine sunuyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Saltanat sevdası bakanlara kadar düştü

“Saltanat sevdası Bakanlara kadar düştü. Buldukları kamusal sosyal tesis alanlarını birer konuk evi haline getirmeye çalışıyorlar. İller Bankası’na, Çevre Şehircilik Bakanlığı’na bu konuyu sorgulayan yazılar yazdık. Oradan gelen cevaplara göre bir hukuksal süreç başlatacağız. İnsanların aç kaldığı evlerini geçindiremediği ekonomik krizde, insanların çocuğunu okutamadığı bir dönemde metrekaresi eurolarla hesaplanan ithal malzemelerin kullanılması da israf değil de nedir. Konuk evi için inşaat yapım maliyetinin yaklaşık 10 milyon lira olması akla ziyandır. İnşaatın bir metrekaresi 12 işçinin bir aylık maaşı. Mermerinden tavan kaplamalarına yağmur oluklarına kadar ithal malzeme kullanılması da katmerli israftır” diyen Candan, süreci şöyle özetledi:

“Ulus’taki tarihi ana binanın yıkılmasıyla bir bölüm İller Bankası’nın Macunköy Yerleşkesi’ne taşındı. Alanın diğer kısmı ise İller Bankası’nın sosyal tesisleri olarak kullanılıyordu. Sosyal tesislere ve kamusal yaklaşıma baktığınızda Cumhuriyet’in kuruluş yıllarının izlerini taşıyor.  Kurum bir taraftan kamu hizmeti veriyor bir taraftan yerleşke içerisinde, lokal, yüzme havuzu,  spor tesisler, , kreş ve parkı ile birlikte çalışanlarına ve halka hizmet veriyor.  Yerleşkenin tamamı 96 bin 500 metrekare. Çevre Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İller Bankası, yerleşkenin yarısını planlıyor ve bu alana Macunköy sosyal tesislerine ek bina yapıyoruz diyerek bakana konuk evi yapıyor. Kabul salonu, özel çalışma odası, bahçe ve peyzaj düzenlemesi ile yerleşke duvarla ikiye ayrılarak bakana özel has bahçemi planlanıyor?  İki yıl önce yerleşkenin yarısını satışa çıkarttılar. Misafirhanesi, arşivini, atölye binaların iki kere satışa çıkarttılar, satamadılar. Bu  kamusal olanı, kapama yaklaşımı iktidara sirayet eden bir bakış açısının İller Bankası’ndaki yansıması olarak görüyoruz.”

Alanda ağaç katliamı da yapılacak

Candan, “Atatürk’ün şartlı bağışına aykırı bir şekilde Atatürk Orman Çiftliği'nde Kaçak Saray yaptırılırsa, bakan da gider İller Bankas'ının alanına konuk evi yaptırır. Katmerli israf dönemi yaşıyoruz.  Bu yerleşke yeşil alanı içerisinde, alanda işaretlemeler yapılmış durumda alanlar var. Alanda 30 yıllık ağaçlar var bu ağaçların bir kısmı kesilecek bu ağaçların ağaç rölevesi bile yapılmamış. Müdahale paftaları yapılmamış durumda. Süreci yakından  takip ediyoruz” dedi.

Candan, İller Bankası'nın kuruluş açısından önemine de şöyle değindi:

“İller Bankası Cumhuriyet’in kuruluşu ile Atatürk’ün isteği ile Cumhuriyetin kentleşme politikalarının Anadolu’ya yayılması ve belediyelere finans sağlamak üzere Belediyeler Bankası olarak kuruldu. Şimdi değişen statüsü ile birlikte,  neoliberal politikalara hizmet eden bir yapıya büründürüldü. Yoğun olarak kamuoyunun gündemine Ulus’taki Seyfi Arkan’ın yaptığı İller Bankası Binasının hukuksuz bir şekilde yıkılmasıyla gündemde yer alan İller Bankası  kuruluş ilkeleri açısından çok önemli bir  model, ve dünyada örneği yok. Ancak kuruluş amaçları neoliberal politikalara kurban edilirken, kamusal alanları da peşkeş çekiliyor.”

 

Candan, bu kapsamda  ‘İller Bankası Anonim Şirketi Yatırım Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’na ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’na resmi yazılar yazdıklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“İller Bankası’nın mülkiyetine olan Macunköy tesislerinde sondaj, işaretlemeler ve yıkım çalışmaları, tesis içerisindeki söz konusu inşaat faaliyetleri,  hizmet alımı yöntemi ile yapmış oldukları proje ihalesi ile ilgili faaliyetlerin nedeni sorduk. Bu noktada, yeni ihaleye çıkılarak tenis kortu, spor salonu, havuz ve sosyal tesis alanlarına ilişkin gerçekleştirilen yıkım ve işaretlemelerin; hangi ihtiyaç kapsamında planlandığı, gerekçe ve yeni işlevler konusunda proje etüt çalışmalarının, ihtiyaç programının hazırlanıp hazırlanmadığını,  yerleşkenin mevcut yapı stoğunun da yer aldığı (yıkımlardan önceki) vaziyet planını, bu güne kadar hangi binaların ve tesislerin yıkımının gerçekleştirildiği, halen yıkım için programlanan alanların hangilerinin olduğu, arşiv, atölyeler, bölge binaları ve halı saha vb. alan kullanımlara ait olan arazi ile daha önce satışa çıkartılan( 2 kez) yıkılan lojmanlar ve mevcut kreş binası arazisinin satışın gerçekleşmediği, satışa çıkarılacak arazi büyüklüğü ve yapı stoğu hakkında bir program yapılıp, yapılmadığı, sondaj, işaretleme ve yıkım yapılan alanların inşaat uygulama ihaleleri ve yer teslimlerinin yapılıp yapılmadığı, İller Bankası mülkiyetinde bulunan Macunköy Yerleşkesi arazisinin alan büyüklüğü (m2) ile birlikte, yerleşke içerisindeki tüm yapı adalarında bulunan bina stoğu hakkında inşaat alan büyüklükleri ( emsal/hmax) ve kullanım niteliklerinin neler olduğu, kamu hizmet alanı olarak İller Bankası A.Ş. nin mülkiyetinde olan Macunköy Yerleşkesinde satışı yapılacak başka bir arazi tahsisi bulunup, bulunmadığı, alanda planlanan çevre düzenlemesi kapsamında çok yıllık ağaçların kesiminin söz konusu olup olmadığı, söz konusu ise hangi planlama kapsamında tespit edilip, edilmediği, hizmet alımı yöntemi ile 21F üzerinden yapılan ihalede aranan belgeler arasında Serbest Mimarlık Hizmeti verilebilmesi için koşul olan Büro Tescil Belgesi evrakı  ile birlikte sözleşme imzalanmasını müteakip ilgili Mimarlık Mühendislik ve Müşavirlik Hizmetleri Ltd. Şti.’ne ait ve ilgili projenin meslek odası tarafından mesleki denetimden geçirilmesi sonrası alınması gereken Sicil Durum Belgesi evraklarının aranıp aranmadığı, sözleşme tarihi sonrası 60 gün içerisinde tamamlanması gereken Macunköy Sosyal Tesisleri Yerleşkesi Avan (Ön), Kesin, Uygulama ve Detay projelerini ve projeye ilişkin düzenlenmiş ruhsatları, ağaç rölöve ve tespit planını sorguladık. Proje ve ruhsatları ve ilgili tüm belgeleri Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereği tarafımıza iletilmesini talep ettik.”

Kamu yararını savunmaya ve hesap sormaya devam edeceğiz  

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“İller Bankası’nda böyle bir projeye neden ihtiyaç duyuldu? Mimarlık projelerinin hangi ihtiyaç programına göre nasıl belirlendiğine dair şeffaflığın olmadığı yöntemlere alışmış durumdayız. Ancak bu duruma her seferinde itiraz edeceğimizi ve proje mimari programlarının nasıl bir yöntemle belirlendiğini her seferinde sorgulayacağımızı yeniden vurgulamak istiyorum. Macunköy Sosyal Tesisleri alanının yarısı zaten iki yıl önce satışa çıkarılmış ancak bir türlü alıcı bulamamış. 116 dairelik, 5 bloktan oluşan lojmanlar yıkılmış ve yıkıldıktan sonra yerine herhangi bir şey tanımlanmamış yani kamu zararına neden olunmuş durumda. Şimdi ise iki sene sonra sosyal tesis tarafında yeniden bir projelendirmeye gidiliyor. Bu proje için hazırlanan herhangi bir etüt çalışması var mı, ihtiyaçlar nasıl belirlendi, kullanıcıların bir şikâyeti mi vardı, eksik kalan işlevler mi vardı, bu ihtiyaç nereden kaynaklandı? Ama yok Bakan’ın konuklarını ağırlayacağı bir yere çok ihtiyacı varsa çok yakında Kaçak Saray’ın bin tane odası var. Bunlardan bir tanesi kullanılabilirdi. Burada kamuya açık arazide yeniden bir yapıma gitmek, spor salonunu yıkıp yeniden daha büyük bir spor salonu yapmak ya da yüzme havuzunu yıkıp Bakan’a özel konuk evi yapmak gibi değişiklikler bugün şu ekonomik kriz ortamında ihtiyaç duyulacak en son şey. Tüm bu projelendirme süreçleri her aşamasıyla kamuoyuna açıklanmalı, biz bu israf projelerine karşı kamu yararını savunmaya ve hesap sormaya devam edeceğiz.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 3048
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları