Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
05 Ekim 2017
Film Gösterimi ve Söyleşi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin 02-29 Ekim tarihleri arasında düzenlediği Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri Film Gösterimi ve Söyleşi ile devam ediyor. 

Yönetmenliğini Woody Allen'ın yaptığı "Midnight In Paris" filminin gösterimi ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü araştırma görevlisi Dr. Başak Özer ile "Bir Farkındalık Çalışması: Peyzaj Tüketimine Sinemasal Müdahale" başlığıyla 6 Ekim Cuma günü saat 19.00'da Mimarlar Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek söyleşiye tüm üyelerimiz davetlidir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Namık Kemal Kaya 
44. Dönem Yönetim Kurulu adına 
Sekreter Üye

 

Bir farkındalık çalışması: Peyzaj tüketimine sinemasal müdahale

Sinema filmleri, küreselden yerele, peyzajlara ilişkin önemli etkileşim alanları oluşturmaktadır. Bu etkileşim alanı, peyzaj beğeni, tercih ve davranışlarında belirleyici rol oynayarak; bilişsel, fiziksel, sosyal vb. birçok süreçte etkili olmaktadır. Bu etkilerin ekonomik karşılığı, The Lord of the Rings ve The Hobbit filmleriyle Yeni Zelanda için 2 milyar dolar, Three Coins in the Fountain filmiyle Roma'daki Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi) için 2016 yılında 1,4 milyon avrodur.

Sinema filmlerinin yaratabildiği ekonominin bu büyüklüğü, bazı yerel yöneticilerin ve özel sektör kuruluşlarının sinema filmlerini araçsallaştırmalarına neden olmaktadır. Bu kapsamda film siparişleri vererek, bu filmlerin çekilmesi için maddi destek sağlamaktadırlar. 1990'lardaki terör olaylarından dolayı turizm gelirleri düşen Mısır'ın Hollywood'a sipariş ettiği The Mummy filmi buna verilebilecek önemli örneklerden biridir. Bu filmle Mısır'ın turizm geliri bir yıl içerisinde yaklaşık iki katına çıkmıştır.

İmaj ve marka yaratmanın, terör gibi nedenlerle oluşan krizleri yönetmenin yanı sıra; filmler, kentlerin imaj ve marka değerini güçlendirme kampanyaları için de kullanılmaktadır. Woody Allen'ın Avrupa üçlemesi olan Vicky Cristina Barcelona, Midnight in Paris, To Rome with Love bu açıdan dikkat çeken filmler arasındadırlar. Bu filmlerden Midnight in Paris, 2012 yılında En İyi Orijinal Senaryo Oscarı'nı almış ve Allen'ın tüm filmleri arasında en çok izlenmiş olan filmdir.

Paris, Midnight in Paris filminin başrol oyunculardan biridir. Filmin yaklaşık ilk üç dakikasında sadece Paris vardır. Filmdeki hem günümüz hem de muhayyel Paris anlatısıyla; mevcut kentsel peyzaj değerleri hatırlatılmakta, yeni kentsel kimlik değerleri oluşturulmakta, imgelenmemiş kent mekânlarına ilişkin duygu yüklemeleri yapılmaktadır. Bu yolla filmin, sinematik imge, haz, aşinalık, bağlılık gibi duygularla bireylerin Paris kent peyzajlarına ilişkin tüketim davranışlarında etkili olması hedeflenmektedir.

Bu çalışmanın amacı, peyzajların tüketimi üzerinden kurgulanan filmleri deşifre ederek, izleyiciler üzerinde bir farkındalık yaratmaktır. Böylelikle, popüler kültürün peyzajlar üzerindeki asimetrik baskısının, bilinçli bir düzeyde tutulmasının yolu açılmak istenmektedir.

Okunma Sayisi : 3711
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.09.2020 - 19:29:29
Şu an 53 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları