Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
09 Ekim 2012

AOÇ sempozyumunda ekoloji parkları

“AOÇ ve Ankara’nın Geleceği” Sempozyumunda dünyadaki örneklerle ekoloji parkları tartışıldı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Mimarlık Şenliği kapsamında gerçekleştirdiği Atatürk Orman Çiftliği ve Ankara’nın geleceği ismiyle düzenlediği uluslar arası sempozyuma Berlin Bölgesel Kalkınma Ofisi’nden Gerhard Seltmann katıldı. Seltmann’ın konuşmacı olarak katıldığı “Sürdürülebilir Kentsel Gelişme ve Ekoloji Parkları: Dünyadan Örnekler” adlı oturumun yürütücülüğünü Prof. Dr. Jale Erzen yaptı.

Gerhard Seltmann 457 kilometre karelik bir alana kurulan Emscher Peyzaj Parkı’nı örneklerle anlattı. Eski endüstri bölgelerinden olan alanın peyzaj alanı olarak kazanılmasını anlatan Seltmann, Emscher’ı ‘şehir dışındaki alanda başlayan ve şehir merkezine doğru yürüyen park’ olarak niteledi.

“AOÇ olmasa nereye giderlerdi ?”

Seltmann, sunumdan sonra yöneltilen soruları cevaplarken,  “Atatürk Orman Çiftliği hakkında ne düşündüğü sorusunu ise şöyle yanıtladı: “ Atatürk Orman Çiftliği alanını gezdik. Çok aşikâr olarak binlerce kişinin çocuklarıyla, aileleriyle orada bulunduklarını ziyaret ettiklerini gördüm ve kendime burası olmasaydı nereye giderlerdi sorusunu sordum. Emscher’da bölge son derece stabil idi ve bir baskı yoktu. Böyle büyük alanlarda peyzaj alanının yaratılması fikri, fikir çatışmalarına da gebedir. Bu projenin meydana gelmesinde bütün gruplar ve bütün partiler kentsel özelliğe katkıda bulunabilme noktasında mutabık oldu. Bütün bölgenin değerini yükseltmek gibi ortak noktalarda buluşmaya çalıştık. Burada parkımız, nehrimiz olabilir bölgelerde farklılıklar olabilir, kentsel özelliklerimizi kendimiz geliştirebiliriz”

Sempozyuma, Pekin Üniversitesi mimarlık ve Peyzaj mimarlığı dekanı Prof. Dr. Kongjian Yu, ‘video bildiri’ ile destek verdi. Kongjian Yu Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne gönderdiği video sunumda “ Büyük ayak devrimi”( Big Foot Revolution)  başlığı altında Çin’den örneklerle kentleşme ve peyzaja değindi.

Okunma Sayisi : 4831
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 24.09.2020 - 19:29:29
Şu an 51 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları