Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

Atatürk Orman Çiftliği ve ANKARA’NIN Geleceği SEMPOZYUMU

ÇANKAYA ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ, ANKARA, 8 EKİM 2012

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında “Orman Çiftliği” adıyla kurduğu ve 1937 yılında Türkiye Cumhuriyet’ine vasiyet mektubuyla emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği, örnek bir tarımsal üretim alanı olması yanında, aynı zamanda kentliler için bir dinlenme ve sosyal yaşam alanı olarak planlanmış ve Ankaralıların kuşaklar boyu sahiplendikleri bir rekreasyon alanı olmuştur. Taşıdığı doğal ve kültürel değerler, kentin ve ülkenin toplumsal belleğindeki yeri ile Atatürk Orman Çiftliği özel bir kültürel peyzaj alanıdır. Ankara’nın Batı koridoru üzerinde kentsel gelişme alanlarının ortasında uzanan bir rekreasyon alanı olması yanında, Ankara Çayı boyunca uzanan sürekli bir ekolojik koridor oluşturmaktadır.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak düzenlediğimiz bu sempozyum Atatürk Orman Çiftliği’nin bir modernite projesi olarak taşıdığı tarihsel, toplumsal, mimari ve mekânsal değerlerinin sergilenmesi, yaşamsal bir ekolojik koridor, kentsel tarım ve rekreasyon alanı olarak gelecekte Ankara’nın sürdürülebilir kentsel gelişmesi için taşıdığı potansiyelin, dünyadan ekolojik park planlaması örnekleriyle birlikte ortaya koyulması amaçlamaktadır. Bu konularda uzman siyaset bilimci, mimar ve mimarlık tarihçisi, peyzaj mimarı ve kent ve bölge plancılarını bir araya getiren bu toplantı ile, son derece hassas ve güncel bir konu olan Ankara’nın geleceğine ve Atatürk Orman Çiftliği’nin geleceğe nasıl taşınması gerektiğine yönelik düşünce ve öneriler geliştirilmesi hedeflemektedir.   

 

SYMPOSIUM: AtatüRK’S FORESTRY FARM AND THE FUTURE OF ANKARA

ÇANKAYA MUNICIPALITY CONTEMPORARY ARTS GALLERY, ANKARA, 8 OCTOBER 2012

Founded as an experimental farm by Mustafa Kemal Atatürk in 1925, the Forestry Farm was entrusted by him to the Republic of Turkey in 1937. Besides being an experimental agricultural area, it was planned as a social center and a recreation area for the citizens of Ankara and appropriated as such by several generations. With its natural and cultural assets and its place within the collective memory of the city and the country, Atatürk’s Forestry Farm is a special cultural landscape. Besides being a large recreation area that extends in the midst of the urban development areas, it constitutes a continuous ecological corridor that stretches along the Ankara river.

The present symposium organized by the Chamber of Architects of Turkey Ankara Branch, aims at displaying the historical, social, architectural and spatial values of the Atatürk Forestry Farm, and to draw attention to the immense potential of this special landscape in the sustainability of the future urban development of Ankara, with reference to succesful project implementations of ecological parks and urban agriculture from the world. With this meeting, which brings together political scientists, architects and architectural historians, landscape architects and city and regional planners, it is intended to reflect upon the delicate question of how Atatürk’s Forestry Farm can be brought to the future, while preserving its cultural and ecologial assets.

Okunma Sayisi : 6064
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 25.01.2021 - 16:19:49
Şu an 41 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları