Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

MİMARLIK HAFTASI 2009
MİMARLIĞIN SOSYAL FORUMUNA DOĞRU
KRİZE KARŞI MİMARLIĞIN GÜCÜ

MİMARLAR ODASI ŞUBELERİ SAPANCA BULUŞMASI BASIN BİLDİRİSİ

 

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA/The International Union of Architects) tarafından her yılın ilk Pazartesi günü kutlanan, bu yılda 5 Ekim 2009 Pazartesi gününe rastlayan Dünya Mimarlık Günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.konusu. UIA, tüm üyelerini bu günü kutlarken yerel ve ulusal ölçekte mimarların global krize karşı güçlerini gösteren projelerini sunmaya davet etmektedir. Bu çağrıya kulak veren TMMOB Mimarlar Odası Şubeleri (Ankara, Bursa, Eskişehir, Kocaeli) ve temsilciliklerinin hafta boyunca düzenleyecekleri Mimarlık Haftası 2009 etinliklerinin üst başlığı “Mimarlığın Sosyal Forumuna Doğru”  KRİZE KARŞI MİMARLIĞIN GÜCÜ olarak belirlemiştir.

2009 yılı Mimarlık Haftası Etkinlikleri, bu yıl önemli ve anlamlı bir buluşma ile başlayacak. Krize karşı birlik olmanın ve dayanışmanın öneminin tekrar vurgulanması amacıyla, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bursa Şubesi, Eskişehir Şubesi ve Kocaeli Şubesi Sapanca’da; KRİZ VE YAŞAM’ı kendi bölgelerindeki mimarların yaşadıkları sorunları /kriz(ler)i ve kentlerinde yaşanan sorunları/kriz(ler)i tartışacaklar. KRİZ VE YAŞAM aynı zamanda tüm dünyada yaşanan sosyal krizin temel nedeni olan dayanışmanın yitirilmesine karşı Mimarlar Odası şubeleri olarak aramızdaki dayanışma kültürünün YAŞAM’ın her noktasında var olduğunu hatırlatmayı ve hatırlamayı amaçlayan toplumsal bir projedir. Bölgelerde mimarlık haftası boyunca devam edecek olan etkinlikler kriz ve konut, kriz ve kamusal alan, kriz ve kent, kriz ve mimarların sorunları temalarını tartışmaya açmayı planlamıştır.

Türkiye’de ve dünyada son yıllarda yaşadığımız mekânlarda, kentlerimizde, işyerlerinde, evlerimizde, diğer bir deyişle gündelik hayatımızın her alanında KRİZ yaşanmaktadır. Kentte bireyin yaşam alanları sınırlandırılırken, kırsal kesimlerde gerçekleştirilen orman talanları, doğal kaynakların yok edilmesi yeni çevre sorunlarına işaret etmektedir. Bu sorunlar insan sağlığını tehdit eder düzeylere gelmektedir. Düşük ücret, sosyal hakların yok sayılması, taşeronlaşmanın artması ülke genelinde nitelikli emeğin hak ettiği değeri alamamasında önemli bir etken olarak karşımıza çıkmakta, mimarlarımız taşeronlaşmaya ve imzacılığa itilmektedir. Kısacası düzen, mimarları işçileştirmektedir. Yaşanan tüm bu krizler ancak ve ancak mimarlar arası dayanışma ve mimarlık disiplinin varlığını devam ettirmesi için gösterilecek gayretlerle aşılabilir.  

Krize Karşı Mimarlığın Gücü teması herşeyden önce mimarlara, mimarlık mesleğinin doğası gereği sahip oldukları teknik, kültürel, ekonomik ve toplumsal yeteneklere dayanarak, küresel krizin yaşandığı bu dönemde büyük ölçekli görevler edinmeleri çağrısıdır. Mimarlar sahip oldukları yaratıcı güç ve birikimleriyle kriz dönemlerinde yenilikler yaratabilirler. Mimarların gücü de buna inanmakta saklıdır. İşte bu inancı tazelemek ve pekiştirmek için Mimarlık Haftası 2009 bir başlangıç, bir kıvılcım olacaktır. Bugün  TMMOB Mimarlar Odası’nın 4 Şubesi olarak toplumun hak ettiği yapılı çevreyi oluşturmak,ülkedeki mimarlık kalitesini yükseltmek, mimarlar arası dayanışmayı arttırmak üzere tüm mimarları güç birliği oluşturmaya davet ediyoruz.

 

TMMOB MİMARLAR ODASI

ANKARA ŞUBESİ

BURSA ŞUBESİ

ESKİŞEHİR ŞUBESİ

KOCAELİ ŞUBESİ

Okunma Sayisi : 4202
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 27.01.2021 - 15:26:02
Şu an 46 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları