Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
21 Ekim 2019

Öğrenciler Numune Hastanesi’nin geleceği fikri için buluştu

Öğrenciler, tarihi Numune Hastanesi’nin boşaltılarak Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınmasıyla atıl kalan Numune Hastanesi’nin korunması ve geliştirilmesi için Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası’nın açtığı fikir proje yarışmasında bir araya geldi.  Bu kapsamda bilgilendirme konferansı ve yer görme buluşması yapıldı. Bilgiler alan öğrenciler, hastane ve çevresini gezerek, yerle ilgili incelemelerde bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Numune Hastanesi, şehir hastanesine kurban edilerek kapatıldı. Kentliler yürüyerek ya da tek ulaşım aracı ile kolayca ulaşacakları hastanelerini kaybetti. Cumhuriyet’in sağlıklı toplum hedefiyle, Sağlık Bakanlığı’nı kucaklayan Sıhhiye Meydanı ve çevresindeki hastanelerle şekillenen sağlık mekanları kentin ana omurgası, Cumhuriyet’in temsil aksı üzerinde şekillendi. Cumhuriyet’in sağlıklı topluma ulaşma ve sağlıklı bir rejim inşa etme idealinin karşılığı olarak tasarlandı. Sıhhiye Meydanı ve çevresindeki hastaneleri içerisindeki alanın Sağlık SİT’i olarak tescil edilmesini ve Sağlık SİT’i kavramını tartışmaya açıyoruz. Yarışma ile yıkım tehdidi altında olan, mimarisi ve tarihiyle Başkent’in belleğine işleyen, 138 yıllık Numune Hastanesi’nin, tüm değerlerinin ve taşıdığı tüm potansiyellerin ortaya çıkartılması, mekânın bellek mekânı olarak kent sağlığı ve halk sağlığı açısından öneminin vurgulanması, Cumhuriyet’in halkçı sağlık politikaları ile bugünün ticarileştirilmiş sağlık politikalarının mekân üzerinden tartışılmasını amaçlıyoruz” dedi.

Bilgilendirme konferansına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,  Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Songül Üzgün,  Mimarlar Odası Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Ali Hakkan, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Gül Bakır, Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Başak Özer,  ATO Yönetim Kurulu Üyesi Gülgün Dr. Gülgün İncirci Kıran ve Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu ve Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elif Zilan katıldı. Konferansta yarışmaya katılacak öğrencilere bilgiler verilirken, önerilerde bulunuldu.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği yer görme ve inceleme gezisi, Cumhuriyetin temsil aksı olan Atatürk Bulvarı’nda başlayarak, Zafer Meydanı, Sıhhiye Meydanı, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, Türk Tarih Kurumu, Kız Lisesi, Numune Hastanesi, hastaneler bölgesi, Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü izleyerek Kurtuluş Parkı’nda tamamlandı.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ve ATO Başkanı Vedat Bulut, rota üzerinde öğrencilere, sağlık ve Cumhuriyetin kentleşme politikaları ve yapıları hakkında bilgi verdi. 

Numune hastanesi ve Çevresi Kent Düşleri Proje Fikir yarışması için üretilen fikirler, Ocak ayında Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne teslim edilecek. Jüri tarafından tartışmaya değer görülen fikirler, halkın, yöneticilerin, idarecilerin katılımı ile tartışmaya açılacak. Kente yönelik katılımcı bir süreç olarak başlayan Kent Düşleri Proje Fikir Yarışması’nın ilki, Ulucanlar Cezaevi için açılmıştı.  Yarışma Melih Gökçek’in tarihi cezaevini yıkarak Ayakkabıcılar Çarşısı yapma isteğini boşa çıkartmıştı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Okunma Sayisi : 380
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 06.08.2020 - 11:40:51
Şu an 67 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları