Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
18 Temmuz 2013

TMMOB’dan Gül’e  mesaj

TMMOB Ankara İKK (İl Koordinasyon Kurulu ) Cumhurbaşkanı’na seslenerek TMMOB Yasası’nı meclise iade edin” dedi.

TMMOB Yasası olarak bilinen Torba Yasa için mimar ve mühendisler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e  seslendi. Mimarlar Odası’nda yapılan basın toplantısına,  , TMMOB Ankara İKK Sekreteri Bülent Tatlı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan, Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak, EMO Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün Yalçın katıldı.  TMMOB Ankara İKK adına konuşan İKK Sekreteri Bülent Tatlı düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğunun altını çizdi. Tatlı: “Alelacele yasa yapma telaşıyla birden çok düzenlemeyi bir torbaya sığdıran AKP’nin yeni “torbası” içinde yine yok yok. Yapılan değişikliğe göre; TMMOB ve bağlı meslek odalarının kamu adına gerçekleştirdikleri mesleki denetim yetkisi, Anayasa’nın 123, 124 ve 135. Maddelerine, 6235 sayılı TMMOB Yasası’na ve diğer mevzuata aykırı biçimde ortadan kaldırılıyor. Düzenleme, Meslek odalarının gelirlerinde kayda değer azalmaya yol açacak, mimarların projelerini eser olmaktan çıkaracak, oda-üye ilişkisini zayıflatacak, Meslek Odalarının varlık nedenini yok sayacaktır. TMMOB ve bağlı Odaları torba yasaya da konulan değişiklikte de belirtildiği gibi “harita, plan, etüt ve projeleri”, mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı disiplinlerinin bilimsel-teknik gerekleri ve kamu-toplum yararını gözeterek denetlemektedir. Yapılan değişiklikle TMMOB ve bağlı odalarının kamu adına sürdürdüğü mesleki denetim yetkisi elinden alınarak, sınırsız bir talanın önünü açılacaktır. meslek odaları idarenin tasarruflarını denetleyemeyeceği için çevreye, doğaya, insana zarar vermesi olası projeler hiçbir engelle karşılaşmadan hayata geçebilecektir. Mesleki ve bilimsel gereklilikten yoksun, bilim ve akıl dışı, kar hırsını önceleyen projeler rahatlıkla uygulanabilecektir. TMMOB kurulduğu günden bu yana siyasi iktidarların toplum yararını gözetmeyen uygulamalarına hukuki yollardan mücadele etmiş, meşruiyetini ise Anayasa’da tanımlanan toplumsal yarar ilkesinden almıştır.” İfadelerini kullandı.

Tatlı Ayrıca Gül’den Yasa’nın meclise iadesini istedi: “Gezi Parkı direnişinin destekleyicisi, Taksim Dayanışması’nın katılımcısı olan TMMOB’nin bir gece yarısı operasyonuyla yetkilerinin alınması tesadüf olmadığı gibi, muhalif kurumları cezalandırma yönteminin de bir başka tezahürüdür. Cumhurbaşkanına sesleniyoruz: Hiçbir anayasal dayanağı bulunmayan bu düzenlemeyi onaylamayın, Meclise iade edin. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçların sorumluluğundan kurtulamayacaksınız.  

“Mücadeleyi yükselteceğiz”

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan : “ TMMOB  ve bağlı Odalar  Kamu Kurumu Niteliğinde Anayasal bir kurumdur  ve gücünü de  Anayasadan alır bu çerçeveden baktığımızda yapılan düzenlemeler hukuksuzdur ve Anayasa ya aykırıdır. Bu düzenlemeleri  AKP neden yapıyor biliyoruz AKP tüm politikasını  özellikle ekonomi politikasını kentlerimiz ve tüm yaşam alanlarımızdan  yani bizim meslek alanlarımızdan yönlendiriyor. Kentler, kıyılar, ormanlar, ülkenin aklımıza gelecek tüm alanları rant alanı olarak görülüyor ve bu talan edilen alanlara  karşı duran tek Anayasal kuruluş bizim gibi meslek odalarıdır. Toplum çıkarını gözeten ve halk yararına mücadele eden bizim gibi örgütlere bu ülkenin ihtiyacı varken AKP  rant politikalarına karşı çıkan bizleri yok etmek için, gece yarısı operasyonları yapıyor. Ama bizler  kamu ve toplum yararını savunmaya ,sonuna dek mücadeleyi yükselterek devam ettireceğiz” dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Ebru Akgün Yalçın ise ileride yıkılan binalar patlayan trafolar gibi projelerin çoğalacağına değindi. Yalçın : “ Odalar, mesleki denetim yaparken üyelerinin mesleki hizmetlerini de denetliyor. Bu denetim mekanizması ortadan kalkarsa imzacı denen insanlar türeyecek ve niteliksiz hizmet ile karşı karşıya kalınacak. Bu düzenleme sadece TMMOB ve Odalar arasındaki ilişkiyi koparmıyor. Serbest mimarlık, mühendislik hizmetini de ortadan kaldıracak. Yarın büyük teknik müşavirlik firmaları ortaya çıkarak, serbest çalışan mühendis, şehir plancıları ve  mimarların imzacı konumuna düşeceği ve mesleklerini icra edemeyeceği bir noktaya götürecek. Sahte mimar ve mühendisler türeyecek. Nitelikli hizmet üretilemeyeceği için karşımıza patlayan trafolar ve yıkılan binalar gibi projelerle karşılaşılacağını öngörüyoruz. İleride telafisi mümkün olmayan sonuçlara gebe bir süreç. Çok yakından gördük ki üçüncü köprünün yerini tutturamayanları bu ülkede Nükleer santraller yapmaya kalkıyor.” Şeklinde konuştu. 

Okunma Sayisi : 6619
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları