Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
20 Eylül 2016

Mimarlardan Tarık Akan’a saygı duruşu

Sanatçı, yurtsever, Cumhuriyet aşığı, devrimci, Tarık Akan’ı büyük bir sevgi gösterisiyle, “Halkın sanatçısı” sloganlarıyla, alkışlarla ve gözyaşlarıyla sonsuzluğa uğurladık. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bir sinema oyuncusu olmasının ötesinde hayata karşı duruşu, toplumcu bakışı ve insan sevgisi ile hafızalara kazınan Tarık Akan’ı film gösterimleriyle anacağız.

Toplumsal mücadele alanında varlık gösteren Tarık Akan, 2009 Tekel Direnişi ve 2013 Haziran Direnişi'ne destek verirken, birçok toplumsal eylemde de polis barikatını yaranlar arasında yer aldı.

Tarık Akan ‘ın toplumsal sorunlara eğilen, “Kanal, Sürü, Maden ve Yol Filmleri’ni bir saygı duruşu niteliğinde sanatseverler ve mimarlık ortamı ile buluşturacağız.

Bu kapsamda gerçekleştireceğimiz tüm film gösterimlerine herkesi bekliyoruz.

Film gösterimi Programı:

Film gösterimleri programı

Yer: Mimarlar Odası Zemin Kat Konferans Salonu

23 Eylül 2016 Cuma: Kanal saat 19:00

30 Eylül 2016 Cuma: Sürü saat 19:00

7 Ekim 2016 Cuma: Maden saat 19:00

14 Ekim 2016 Cuma: Yol saat 19:00

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi


Kanal

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yaşamı, sanatı ve duruşuyla onurlu bir hayat süren ve 16 Eylül’de aramızdan ayrılan ödüllü aktör, yazar, aktivist Tarık Akan’ı film gösterimiyle anacak.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu kapsamda yurtsever, Cumhuriyet aşığı, devrimci Tarık Akan’ın ödüllü ve bir döneme damgasını vurmuş, toplumsal mesajlar içeren, Kanal, Sürü, Maden ve Yol filmlerini sanatseverlerle ve mimarlık ortamı ile buluşturacak.

Mimarlar Odası Zemin Kat Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimler, 23 Eylül’de saat 19:00’da Tarık Akan’ın başrolünü oynadığı Kanal filmiyle başlayacak. Film 1979 Altın Portakal  ödüllü sömürülen topraksız köylülerle birlikte ağalık düzenine karşı savaşan bir kaymakamı konu alıyor. Filmde Akan’a, Meral Orhonsay, Tuncel Kurtiz ve  Kamran Usluer de eşlik ediyor.  1979 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Kamuran Usluer’e  "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu"  Arif Erkin’e "En İyi Müzik" Ödülü kazandıran film ise gerçek bir olaydan esinlenerek İhsan Yüce tarafından senaryolaştırıldı. Yönetmen Erdal Kıran’ın ilk uzun metrajlı filmidir.

Film Hakkında

Yörenin belli başlı geçim kaynağı pirinç ekimidir. Kasabaya yeni atanan genç kaymakam ise bu sorunlara yabancıdır. Yörenin tek hakimi çeltik ağası Haşim Bey (Kamuran Usluer) ise deneyimsiz kaymakamı avucunun içine alıp, yalnızca kendi çıkarları uğruna, devlete ait iki kanalı açtırır. Çevre köylerini su basar, sağlık koşulları yetersiz olduğundan çocuklar sıtmaya yakalanır. Köylülerin uyarısıyla kaymakam (Tarık Akan) arkları kapatıp suyu durdurur. Çıkarları engellenen ağa bu kez de yüksek makamdaki adamları aracılığıyla kaymakamı başka bir yöreye tayin ettirir.

Sürü

Sanatı ve duruşuyla onurlu bir hayat süren ve 16 Eylül’de aramızdan ayrılan ödüllü aktör, yazar, aktivist Tarık Akan’ı film gösterimiyle anan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Sürü filmi ile Tarık Akan’ı saygı duruşuna devam ediyor. 

Mimarlar Odası Zemin Kat Konferans Salonu’nda gerçekleşecek Sürü filmi gösterimi, 30 Eylül Cuma günü 19:00’da yapılacak.  12 Ekim 2011'de düzenlenen "Geç Gelen Altın Portakallar" gecesinde 1980 "En İyi Film Ödülü"nü alan filmin senaryosunu Yılmaz Güney hapisteyken yazdı.

Türkiye sinema tarihimizde bir başyapıt olarak literatüre geçen "Sürü" filminde, feodal sorunlar, bir  sürünün Anadolu'nun doğusundan batısına trenle taşınması ön plana alınarak, Anadolu'nun yoksulluğu, çaresizliği ve o günlerin siyasal çelişkileri ve çatışmaları perdeye yansıtılmaktadır. Yönetmenliğini Zeki Ökten’in üstlendiği filmde Hamo (Tuncel Kurtiz) geçimleri hayvancılık üzerine kurulu, göçer bir ailenin reisidir. Hamo’nun oğlu Şivan (Tarık Akan), kaderin bir cilvesi olarak, aralarında kan davası olan düşman bir aşiretin kızı Berivan’la (Melike Demirağ) evlidir. Hamo, oğlundan olan üç çocuğu da yaşamadığı için Berivan’a bir türlü ısınamamaktadır. Berivan, Hamo’nun aşireti için uğursuz ve lanetlenmiş bir gelindir. Hamo, sürekli oğlunun aklını çelmek istemektedir. Şivan’ın Berivan’dan boşanmasını ister. Şivan ise, babasının baskılarına karşı, yalnız ve çaresiz Berivan’i terketmez. Bu yüzden baba oğul sürekli kavgalıdırlar.Filmde kadınların sadece bir nesne gibi kullanıldığı, geleneklere bağlı pederşahi bir toplumu, diğer yandan genç bir çiftin bu baskıcı toplum modelini kırmaya çalışması da görülmektedir. Şivan nı Şivan, onu sınırlayan ve ailesine bağlı olmasına neden olan geleneğe isyan etmektedir.

Maden

Mimarlar Odası Ankara Şubesi halkın sanatçısı olan Tarık Akan’ı anmaya film gösterimleriyle anmayı sürdürüyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin bu kapsamda başlattığı film gösterimleri 1978 yılında Tarık Akan’a 15. Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran Maden filmi ile devam ediyor.

Mimarlar Odası Zemin Kat Konferans Salonu’nda gerçekleşecek Maden filmi gösterimi 7 Ekim 2016 Cuma günü 19:00’da yapılacak. Senaristliğini ve yönetmenliğini Yavuz Özkan’ın yaptığı film,  maden ocağında işçilerin patrona karşı hak arama mücadelesini anlatıyor. Filmde,  İlyas (Cüneyt Arkın) maden ocağındaki sahip oldukları kötü koşullarla daha fazla çalışmak istemediklerini bütün işçilere anlatmaya çalışan bir devrimcidir. Bu çabaları sonuç verir ve Nurettin (Tarık Akan) ve arkadaşlarını sarı sendikanın etkisinden kurtarır. O sıralarda göçük altında kalan işçilerin bunda etkisi büyüktür. İşçilerin huzursuzluğunu yatıştırmak için maden sahibi şehre lunapark getirir. Bu olumsuz durumu aşmak ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için İlyas ve Nurettin bir imza kampanyası düzenlerler. Bu faaliyetleri yürütürken İlyas'a patronun adamları suikast düzenler. Bundan sonra işçilerin kendi aralarındaki dayanışması artar ve ilk önce iş yavaşlatma daha sonra İlyas'ın göçük altında kalmasıyla greve giderler.

Film 1978 yılında 15. Antalya Film Festivali’nde Tarık Akan En İyi Erkek Oyuncu, Maden (1978) Meral Orhonsay En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Hale Soygazi En İyi Kadın Oyuncu Yavuz Özkan ise En İyi Film ödülünü almıştır.  Tarık Akan bu alandaki mücadelesini sürdürmüş ve 1990 Büyük Madenci Grevi’nde de Zonguldak Maden işçilerinin mücadelesine de destek olmuştur.

Yol

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Tarık Akan’a bir saygı duruşu özelliği taşıyan film gösterimlerinin finalini, 12 Eylül darbesinin yarattığı toplumsal sorunlara ve Kürt sorununa değinen, 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan, unutulmaz Yol filmiyle yapacak.

Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan, Şerif Gören tarafından yönetilen film, Türk sinemasını en cesur filmlerinden birisi olarak biliniyor. Yılmaz Güney filmi hapishaneden yönetmiştir ve Şerif Gören'e neyin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermiştir. Yurt dışında büyük ilgi gören film, Türkiye'de yasaklanmıştır. İzleyenlere cezalar bile verilmiştir.

Türkiye, 17 yıl sonra izlenme yasağı kaldırılmış ve 1999 tarihinde Fatoş Güney'in çabalarıyla gösterime girmiştir. 1982 Cannes Film Festival'inde büyük ödül Altın Palmiye'yi kazanmıştır. Bu ödül ise Türk sinema tarihinde kazanılan en önemli ödüllerden birisidir. Film İmralı Açık Cezaevi'nden bayram iznine çıkan beş mahkumun öyküsü içiçe gelişir. Seyit Ali (Tarık Akan) şeytana uyup kendisini aldatarak namusuna leke düşüren karısı Zine’nin cezasını vermek için köyüne gider. Filmin en ilginç ve sarsıcı bölümünü oluşturan öykü. Özellikle de kar sahneleri, Seyit'in karısını sırtında taşıması ve tövbekar Zine'nin donmaması için kamçıyla dövülmesi ama sonuçta ölmesi, Batının da ilgisini çektiği insan dramlarından biridir. Zine'nin törelere göre öldürülme görevi öncelikle ihanete uğrayan kocaya düşmektedir. Karısını, ailenin ceza olarak zincire vurduğu ahırda bulan Seyit Ali, bir ölüm yürüyüşüne çıkar. Dondurucu soğuğa dayanamayan Zine, kendisini kurtarması için yalvarır. Gerçekte Seyit, baştan beri karısını öldürmeye karşıdır. Onu kurtarmak için çırpınır durur. Ama vahşi doğanın ölümcül soğuğuna karşı gücü yetmeyecektir. Diğer dört mahkumun öyküsü çeşitli olaylar içinde sürüp gider. Sorunları ve özlemleri törelerin mahkum ettiği kadınlardır.

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 5771
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları