Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
07 Ocak 2015

Kentlilerden diplomatik otele izin çıkmadı

Halk katılımıyla Eymir ÇED toplantısı polis eşliğinde yapıldı.

Mühye’de yapılan halkın bilgilendirileceği Eymir ÇED toplantısına halkın girişini polis engellemek istedi.  Başkent Dayanışması bileşenlerinin de katıldığı toplantıda halkın bilgilendirilmesi amacıyla yapılan toplantıya polis halkın katılmasına izin vermeyince tartışma yaşandı.  Kısa süren tartışmanın ardından Emniyet güçleri toplantının yapılacağı köy kahvesine girişlere izin vererek, kahvenin önündeki bekleyişini toplantı sonuna kadar sürdürdü.  Toplantıya Meslek Odaları temsilcileri sivil toplum kuruluşları çok sayıda kentli katıldı. Kentlilerin  toplantı sırasında “Bu da mı ‘göl’ değil” “Eymir bize yeter” “Eymir Ankaralınındır” gibi dövizler taşıdığı dikkat çekti.

Öncelikle Firmanın sunumunu izlendiği toplantıda ilk sözü Meslek Odaları temsilcileri aldı. İlk sözü alan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Firma yetkililerine sorular yöneltti. Candan “ Avrupa  Kentli hakları bildirgesi kapsamın insanlar sağlıklı çevrelerde yaşaması haktır. Dünya sağlık örgütünün yer verdiği şekilde insanın ayağının toprağa basması ve doğayla iç içe olması adına çevresel etki değerlendirmesi ile birlikte sağlık etki değerlendirmesi araştırması yaptınız mı? Yaptığınız Çevresel Etki Değerlendirmesi raporunda bu etkileri göremiyoruz. Köylünün yerinden edilme sürecini yaşayıp yaşayamayacağını? Diplomatik otel yapılması ile birlikte yapılaşma tehdidi altına girecek İmrahor ve Eymir gölü nasıl etkilenecek?  Kentleşme süreci nasıl etkilenecek? Yeni yapılaşmalar arka arkaya gelecek mi? İnsanlar kendi topraklarında yaşamaya devam edebilecek mi ? İnsan hareketlerini yerleşim hareketlerini göz önüne aldınız mı? Binlerce insanın betondan kaçıp Eymir’e  nefes almaya geldiğinde betonla karşılaşan bizlerin ruhsal ve bedensel sağlığı ile ilgili bir değerlendirme yaptınız mı?” ifadelerini kullandı.

“Ruhsat eksikken tapu nasıl alındı?”

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu ise “ ÇED raporunu inceleyecek komisyonda ODTÜ yoktur, komisyonda yer alması gereken meslek odaları yoktur. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ruhsatı etkileyen projeler alınmadan bu şirket nasıl gidip kat irtifakı tapusunu alıyor?” sorusunu yöneltti.

Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan ise “ Mühye’nin insanlarının sorunları diplomatik otelle çözülmeyecek. 1. Derece doğal sit alanının dibinde olan bir alana diplomatik otel yapılmak isteniyor.  1/5000 ölçekli plana bağlı olan 1/1000 ölçekli plan şu an yapılan plana uygun değildir. Alan ağaçlandırılması gereken alandır, yapılaşmanın artmasına dikkat etmek gerekiyor. ”  dedi.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Deniz Kimyon ise “ Alanda üst ölçekli planlar iptal edilmiştir, ÇED toplantısı bile hukuksuzdur”dedi.

Söz alan Mühyeliler ise çevreye zarar verecek bir Diplomatik otel istemediklerini belirtti. Diplomatik otel için değil kendi arsaları için imar hakkı isteyerek şu soruları yönelttiler:  “ Otelde arıtma sistemi var mı? Otel bölgede yaşayan kuş, bitki ve böcek türleri için tehdit oluşturacak mı? Yapılaşma devam edecek mi? Burada oturan insanlar buradan sürülecek mi? Çed yönetmeliği değişmeden başvurusu yapılan diplomatik otel için  ÇED süresinde 2013 yönetmeliğine mi? Yeni çıkan 2014 yönetmeliğine mi tabii olacaklar?  Firma adına sorulara cevap vermesi gereken Harun Yıldırım soruları yanıtlandıramadı.

Sorular yanıtsız kaldı

Soruların yanıtlanmadığının tutanaklara geçmesini isteyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Diplomatik Otel planlarının kararlarını verenler,  bin liralık bardaklardan çay içiyorlar, Mühye halkı muhtarı, ODTÜlüler ve meslek odaları olarak hiçbirimizin sorumluluğu farklı değil. Bakanlık Vadi’de kamulaştırma yaparak, Yaşayan insanların, köylünün hakkını misliyle vermeli ve vadiyi yapılaşmaya açmaktan vazgeçmelidir. Otel üzerinden sadece Çevresel Etki Değerlendirmesi hazırlanmış, çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğini organize etmeye çalışıyoruz çocuklarımızın yaşayacağı çevreyi tartışacağız. Sorularımıza hiçbir şekilde cevap verilmediği tutanaklara geçmeli. “ şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda, Oda yöneticileri ÇED raporunu inceleyecek komisyonunun cevaplanmayan soruları dikkate almasını isteyerek, komisyonda meslek odalarının yer alması gerektiği taleplerini tutanağa geçirdi. Katılımcılar ayrıca emniyet güçleri eşliğinde bilgilendirme toplantısına katıldıkları için demokrasiden uzak tehditkar tutum nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü kınadı.

 

 

Okunma Sayisi : 15862
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları