Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
10 Aralık 2014

"ORGANİZE RANT TASARISI"

TMMOB Kanunu ve İmar Kanunu’nu da içerisine alan 13 kanunda değişiklik öneren yasa tasarısına Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Yeni yasa tasarısı ile halkın malına da ortak oluyorlar, ses çıkaran örgütleri dağıtıyorlar rantın her aşamasını ellerinde topluyorlar,organize rant tasarısı” ifadeleri ile tepki gösterdi.

TMMOB Kanunu ve İmar  Kanunu’nun da içerisinde olduğu yasa tasarısını bugün yapılan basın toplantısında eleştiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Tapu kanunu, Belediye gelirleri kanunu, İmar Kanunu, TMMOB Kanunu, yapı denetim Kanunu ile 13 kanunu içerisine alan bir yasa tasarısı ile karşı karşıyayız . Tasarı, kent rantını, kültürel ve doğal varlıkların talanıyla elde edilen rantı  tek elde organize etme tasarısıdır.Tasarıda kamusal değerlere el koyma süreci var.Arsanız, toprağınız bu tasarıyla size ait değil, malımıza mülkümüze ortak oluyorlar. Bu ortak olma durumu Osmanlı’da var. Aynı şekilde belediyenin yaptığı her asfalta,  asfalt payı ödüyoruz her birimiz. Bu tasarıyla emsal değişikliği yaptık, yol geçirdik, evinizin yakınına park yaptık sizin de evinizin değeri arttı diyerek, değer artışı payı isteyecekler  16 milyon aileden topladıkları paraları Kaçak Saraya yatıracaklar. Planlama süreçlerinde elde edecekleri rantın yanına, bir de milletin cebinden alan bir sistem getirilecek” şeklinde konuştu.

“Dava açmayalım istiyorlar”

Candan şöyle devam etti:  “AKP bütün sermayesini inşaat sektörü üzerinden doğal varlıkları ve kültürel varlıkları ekonomiye dönüştürüyor. İmar Kanunu’nda yapmaya çalıştığı değişiklikler, merkezileştiren değişikliklerdir. İmar Kanunu ile Kültür Bakanlığı gibi ihtisas Bakanlıkları devre dışı bırakarak  ilgili bakanlık statüsüne getiriyor, belediyeleri ilgili belediye haline getiriyor. TMMOB ve meslek odalarının ismini çıkartarak  ilgili kuruluş haline getiriyor. Her kurumu devre dışı bırakarak bütün rantı tek elden idare edilebilecek bir tür ekonominin Anayasası’nı çıkartıyor.  Burada tüm bu organizasyonları yaparken, muhalefet eden herkesin ve TMMOB’un sesini kısmak örgütlenmesini dağıtmak istiyorlar. Muhalefet edilmesin diye TMMOB'un birliğini ve dirliğini bozmaya yelteniyorlar. Tüm davalarımızı Anayasa’dan aldığımız kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü dayanağı ile açıyoruz.Davalarımızı düşürmek için, halka ait olan değerlere el koyulurken dava açılmasını engellemek için kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü niteliğini kaldıracak bir düzenleme getiriyorlar. Bu ne demek, kaçak saraya dava açamazsın, Haydarpaşayı satarken dava açamazsın,Taksime Topçu Kışlasına dava açamazsın, Atatürk'ün vasiyetini ihlal ederim dava açamazsın demek.Tasarının yasalaşması durumunda,TMMOB  ve bağlı odalar tarafından açılmış binlerce davamızı düşürmeye çalışıyorlar. AOÇ’de 35 davamız var, Kaçak Saray’a dava açmayalım istiyorlar,halka doğru bilgi vermemizi istemiyorlar.Rahatça rantı kontrol edelim istiyorlar,ancak yağma yok. Yarın Anayasa Mahkemesi’nde AOÇ’ye bireysel başvurumuz görüşülecek ne karar çıkarsa çıksın bu bir hukuk mücadelesi, sorumlular yargılanana kadar mücadelemiz devam edecek. Olumsuz karar çıkarsa Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi’ne gidecek bir hazırlığımız zaten var, AOÇ'yi Uluslararası ortamlara taşıdık.“dedi.

"Teknik müşavirlik firmaları kuruluyor,mimarlar mühendisler taşeronlaşıyor"

Candan, “Tasarı sadece bunlarla yetinmiyor, mühendislik, mimarlık bürolarını da devre dışı bırakarak, hükümetten izin alan teknik müşavirlik firmaları kuruyor.Yandaş Teknik Müşavirlik firmaları hem inşaat sektöründe yıkım işlerini yapacak, hem mimar mühendisin yaptığı  projeleri yapacak. Hem de bunların yapımını denetleyecek. Bir Kamu denetiminde olmayacak denetimsizleştirilecek şekilde, sorumluluk  tek bir firmaya veriliyor. Firmaların çalışma sistemini de AKP’ye bağlıyor.  Burada ciddi bir taşeronlaşma süreci yaşanacak, mühendis, mimar hepsi taşeron olacak işçileşecek. İnşaatın denetlenmesinde yetkisi olan şantiye şefliği işlerinde de taşeronlaşmayı yaygınlaştırmak için teknik öğretmenlere ve teknikerlere sözde hak tanıyarak, teknik bilgilerinin de ötesinde bir yük ve sorumluluk yükleyecek. Bu taşeronlaşmada meslek odalarına da bir görev veriyor ; Eğer teknik eleman yanlış yapmışsa onu cezalandırmak da bizlere düşüyor.Meslek Odalarını da taşeron olarak kullanmaya niyet ediyor.İlgili bakanlık yapılı çevreye müdahale ediyor. Bir mimarın muvaffakatını almadan değiştiremeyeceğiniz, cephe değişikliklerine karar veriyor.  Belediyenin aldığı kararların ötesine geçemeyecek bir yapılı çevre getiriyorlar. Yapılı çevre ibadethane ve karakoldan öteye gidemiyor. 200 metrede bir camii, bir karakol yapılacak.”

Candan bu taşeronlaşmanın işçi cinayetlerini artıracağını, asansör kazalarını artıracağını dile getirerek, “AKP’nin fıtratı ile Kapitalizmin fıtratı örtüşüyor” dedi.

 

“Nalıncı keseri gibi her şeyi kendine yontuyor”

TMMOB Kanunda yapılacak değişiklikleri bir ses kısma yöntemi  ve örgütlenmeyi dağıtma olarak yorumlayan Candan,  ”Aykırı ses çıkmasın diye örgütsel birliğimizi bozacak düzenlemeler de yapıyor. Yönetimlerinizin birliğini  ve dirliğini bozarım diyor. Yönetim Kurulu kararları ile kamuoyunu bilgilendiriyoruz, mücadele kararları veriyoruz. Bundan sonra Nispi temsil sistemi ile çalışacaksınız, bendende insanlar  yönetim kuruluna girecek demiş oluyor. Böyle bir yönetim kurulunda ne birlik çıkar, ne AOÇ'nin talan edilmesine nede kaçak saraya karşı mücadele çıkar. Yüzde 10 barajını geçemeyen partiler milletvekili çıkartamıyor.Türkiye’de çoğunluk sistemine göre meclis oluşturuyorlar. Meclisteki sistem bu kadar sakatken ve iktidarını bu sistemle yürütürken kimse bize demokrasi dersi veremez. Böyle demokrasi mi olur? Nalıncı keseri gibi her şeyi kendine yontuyor. Mimarlar Odası olarak sürecin takipçisiyiz, bu kanun değişikliklerinin iktidarlarını sürdürme kanunu olduğunu biliyoruz. Ancak 60 yıllık TMMOB geleneği ve direnişi bunları boşa çıkartacaktır.Öyle kolay yağma yok, biz varız.” Şeklinde konuştu.

“güçleri yetmeyecek”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “ Bir gecede yasalar değişiyor, 12 Eylül Darbe Anayasası’nın değiştirilmesine dair ciddi bri çalışma olmadığını , bu yasalarla yanıltıcı ve darbe Anayasası’ndan faydalanılarak çıkartıldığını görüyoruz. Toplumu özgürleştiren yasalar olmadığını görüyoruz. Kendi ağını ören kanunlar sistemi birer birer meclisten geçiyor. Toplum yararı yok ediliyor. Tüm ülkenin sağlık, hukuk eğitim ve planlama süreçlerine müdahale ediliyor sıra TMMOB’ye gelmiştir. TMMOB’nin 60 yıllık deneyimi vardır.  Hangi yasayı çıkarırlarsa çıkarsınlar TMMOB’nin içini boşaltmaya güçleri yetmeyecek. Kendini tehlikede gören yapı gittikçe topluma baskı yapma çabasıdır. ” İfadelerini kullandı.

Okunma Sayisi : 17545
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları