Ana SayfaJüri RaporuŞartnameBelgelerFotoğraflarSSSİletişim

 

 

 

 

 

 


 

SSS

1- Öğrenci Üyelik nedir?

Üniversitelerin Mimarlık bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin oda ile ilişkilerinin öğrencilikleri sırasında kurulmasını sağlamak ve mesleki, bilimsel çalışmalarına destek vererek, eğitim sorunlarına yönelik çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir örgütlenme biçimidir.

Öğrenciler, Mimarlar Odası’na öğrenci üye olarak kayıt yaptırdığında;

  • Öğrencilerin, Mimarlar Odası Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi’nin (SMGM) öğrencilere yönelik program ve çalışmalarından ve Oda’nın sağladığı “meslek pratiği-staj” olanaklarından yararlanabilecek,
  • Öğrenci Üyelik Yönetmeliği’nde belirlenen kurallar çerçevesinde Oda çalışmalarının yürütüldüğü komisyonlara “öğrenci üye” statüsüyle katılabilmek ve görüş ifade edebilecek,
  • Öğrenim gördükleri kent ve mimarlığı için çalışma olanağı elde ederek, görüşlerini ifade edebilecekleri bir ortam kazanacak,
  • Mimarlar Odası tarafından düzenlenen ulusal ve uluslar arası etkinliklere ya da yurtdışındaki mimarlık örgütlerinin/kurumların düzenlediği uluslar arası etkinliklere katılabileceklerdir.

2- Öğrenci Üyelik için hangi belgeler gereklidir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye’deki üniversitelerin mimarlık bölümlerinde lisans öğrencisi olan öğrenciler, Mimarlar Odası Öğrenci Üyesi olabilirler.

Öğrenci Üyelik için aşağıdaki belgeler gerekmektedir;

  • ·         4 adet vesikalık fotoğraf,
  • ·         Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • ·         Başvuru tarihi itibariyle öğrenci olduğunu belirtir, üniversiteden alınmış belge

Bu belgelerle, eğitim gördüğü kentteki Oda birimine başvurmaları halinde, Şube Yönetim Kurulu kararı ile Öğrenci Üyeliğe kabul edilirler. Üyeliğe kabul edilenlere, Oda Genel Merkezi’nce hazırlanmış ”Öğrenci Üye Kimlik Belgesi” verilir. Üyelik, öğrenci üyenin istifası veya öğrenciliğinin herhangi bir nedenle son bulması halinde biter.

(Not: Kayıt için her hangi bir ücret talep edilmemektedir.)

3- Nasıl Öğrenci Üye olunur?

Öğrenci üye olmak için, üniversitelerin mimarlık ve ilgili bölümlerinde lisans öğrencisi olma şartı aranır. Okulunuzun bağlı bulunduğu il kapsamındaki Mimarlar Odası Şubeleri’ne ya da Temsilcilikleri’ne belgeleriniz ile birlikte başvurabilirsiniz.

4- Bize gönderilen dosyaların içeriğinde herhangi bir vaziyet planı bulunmuyor acaba bizlere gönderilmesi mümkün mü? İstanbul’dan yarışmaya katılan öğrenciler için vaziyet planına ulaşmak kolay olmuyor. Ankara Mamak belediyesinden istek yaptık ancak herhangi bir olumlu yanıt alamadık. Bu konuda herhangi bir şey yapılacak mı?

Herhangi bir vaziyet planı alınamamıştır. Vaziyet Planı ile ilgili bilgiler ancak uydu görüntüsü üzerinden çıkarılabilmektedir.

5-Mevcut yapıların iç ve dış alanlarında (duvar, tavan, zemin vs.) gibi alanlarda malzeme değişikliğine gidilebilir mi yoksa mevcut yapıda herhangi bir değişiklik yapılmaması mı gerekiyor?

Yarışmacıya bırakılmıştır.

6-Yabancı Uyruklu ve KKTC’de ki öğrenciler yarışmaya katılabilir mi?

Yarışma Türkiye’de ve KKTC’de mimarlık öğrenimi gören tüm lisans öğrencilerine açıktır. Yarışmaya bir ekip halinde girilmesi durumunda ekip içinde en az 1 kişinin mimarlık bölümü öğrencisi olması ve ekip başının mimarlık öğrencisi olması gerekmektedir. (Yarışmaya katılım için yarışmanın ilan edildiği Eylül 2012 tarihinde üniversitelerin mimarlık bölümlerinde öğrenci olmak esastır. Eylül 2012’den sonra mezun olan katılımcıların, bu tarihten sonra mezun olduklarını gösteren bir belge ile başvurmaları gerekmektedir.) Yabancı uyruklu öğrenciler öğrenci üye kaydı yaptıramadıkları için ekip başı olamazlar, yalnız yarışmaya katılabilirler.