TR   EN
Ana SayfaKayıtŞartnameŞartname EkleriAOÇ BuluşmasıSSSİletişim
DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

ANKARA DİŞ HEKİMLERİ ODASI
ANKARA TABİP ODASI
ATILIM ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK BÖLÜMÜ
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ
BİLKENT ÜNİVERSİTESİ
ÇAĞDAŞ GAZETECİLER DERNEĞİ
ÇANKAYA BELEDİYESİ
GAZİ ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK FAKÜLTESİ
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ
KAVAKLIDEREM DERNEĞİ
MİMARLAR DERNEĞİ 1927
ODTÜ MİMARLIK BÖLÜMÜ
ODTÜ MİMARLIK FAKÜLTESİ
SANAT KURUMU DERNEĞİ
TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ
TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ
TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ
TMMOB MİMARLAR ODASI
TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI
TMMOB ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ
TÜRK SERBEST MİMARLAR DERNEĞİ
YENİMAHALLE BELEDİYESİ
SSS

“KENT DÜŞLERİ 9”

“ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ ALANLARI DEĞERLENDİRME PROJESİ”

ULUSLARARASI FİKİR YARIŞMASI SORU-CEVAPLAR

 

 • §  Soru 1: Bizden beklenen Atatürk Orman Çiftliğinin günümüz modern kent park modeli mioluşturmalı ya da eskiye referanslar verecek işlevler ve modeller miüretmeliyiz?

 

Cevap: Şartnamenin II nolu maddesinde yer alan “Kent Düşleri Yarışmaları Konusu ve Amacı” bölümünde yer alan hususlar, Atatürk Orman Çiftliği alanlarının mekansal ve çevresel özellikler, Atatürk’ün şartlı bağış yaptığı vasiyeti ve buna istinaden kararlaştırılan Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ilkeleri dikkate alınarak geliştirilecek her yorumlama, fikir ve müdahale yarışmanın konusu ve amacı kapsamındadır. Kazandırılacak işlevler ve modeler yarışmacının yorumlamasına bırakılmıştır.

 

 • §  Soru 2: Kayıt yaptığımız web sayfasında yarışmacılardan istenilenler kısımda; ''Atatürk Orman Çiftliğinin en geniş sınırları üzerinden fikir yürütmenizi öneririz'' şeklinde bir madde var. Yani bugünkü sınırlarını korumak zorunda değiliz mi demek oluyor?

 

Cevap: Şartnamenin IX nolu maddesinde yer alan “Yarışmacılardan İstenilenler” bölümünde belirtildiği gibi fikirler Atatürk Orman Çiftliği alanlarının en geniş sınırları üzerinden geliştirilecektir. Alanın en geniş sınırı Şartname Ekleri- Haritalar ve Krokiler bölümlerinde yarışmacılara sunulmuştur.

 

 • §  Soru 3: Atatürk Orman Çiftliğini Ankara'daki diğer yeşil akslarla birleştirip yeni sınırlar önerebilir miyiz?

 

Cevap: Atatürk’ün şartlı bağış yaptığı vasiyeti ve buna istinaden kararlaştırılan Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ilkeleri dikkate alınarak geliştirilecek her türlü yeni fikir yarışmacının yorumlamasına bırakılmıştır.

 

 • §  Soru 4: Atatürk Orman Çiftliğinin giriş sayısının yetersiz olduğunu düşünüyorum bu nedenle yeni girişler tanımlayacak yeni akslar önerebilir miyim?

 

Cevap: Atatürk’ün şartlı bağış yaptığı vasiyeti ve buna istinaden kararlaştırılan Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ilkeleri dikkate alınarak geliştirilecek her türlü yeni fikir yarışmacının yorumlamasına bırakılmıştır.

 

 • §  Soru 5: Atatürk Orman Çiftliği arasizinden kamu yada özel birçok kuruma kiralama ya da devir yapılmış.Bu kurumlarında birbirinden farklı işlev ve hedefleri var.Bu kurumları kaldırıp Atatürk Orman Çiftliğinin arazisini  birleştirebilir miyim?Yoksa varlıklarını kabul edip yeni hedefler önerip bunları birleştirmeli miyim?

 

Cevap: Atatürk’ün şartlı bağış yaptığı vasiyeti ve buna istinaden kararlaştırılan Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ilkeleri dikkate alınarak geliştirilecek her türlü yeni fikir yarışmacının yorumlamasına bırakılmıştır.

 

 

 • §  Soru 6: Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılan 'Kaçak Saray' Başbakanlığa belli bir süre için ücretsiz kiralanmış ve Saray bugün arazide var.Bu kiralanma süresi dolduğunda ne olacağına dair bir öngörü var mı?Bu kadar yüksek maliyete sebep olan Kaçak Saray’ı önerilerimizde sanki yokmuş ya da yıkmışız gibi mi davranmalıyız ya da kabul mü etmeliyiz?

 

Cevap: Atatürk’ün şartlı bağış yaptığı vasiyeti ve buna istinaden kararlaştırılan Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ilkeleri dikkate alınarak geliştirilecek her türlü yeni fikir yarışmacının yorumlamasına bırakılmıştır.

 

 • §  Soru 7: Atatürk Orman Çiftliği çevresindeki ana yollara müdahale edebilir miyiz?Yol güzergahlarını değiştirebilir miyiz?

 

Cevap: Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ilkeleri ve Atatürk’ün bu ilkelere istinaden şartlı bağış yaptığı vasiyeti göz önünde bulundurularak geliştirilecek her türlü yeni fikir yarışmacının yorumlamasına bırakılmıştır. Atatürk Orman Çiftliği alanlarına yönelik geliştirilecek yeni fikirler ve belirlenecek yeni kullanım senaryoları doğrultusunda ana yollara ve diğer ulaşım sistemlerine müdahale edilebilir.

 

 • §  Soru 8: Bizden beklenen Atatürk Orman Çiftliğinin sınırlarını netleştirmek mi yoksa kent içerisinde eritmek mi?

 

Cevap: Şartnamenin II nolu maddesinde yer alan “Kent Düşleri Yarışmaları Konusu ve Amacı” bölümünde yer alan hususlar, Atatürk Orman Çiftliği alanlarının mekansal ve çevresel özellikler, Atatürk’ün şartlı bağış yaptığı vasiyeti ve buna istinaden kararlaştırılan Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş ilkeleri dikkate alınarak geliştirilecek her yorumlama, fikir ve müdahale yarışmanın konusu ve amacı kapsamındadır.

 

 • §  Soru 9: Teslimde hazırladığımız paftanın çıktısını alıp mı göndereceğiz? Paftalar numaralı olarak birbirini takip mi etmeli?

 

Cevap: Şartnamenin IX nolu maddesinde yer alan “Yarışmacılardan İstenilenler” bölümünde belirtildiği gibi projeler en az bir adet 80x200 cm ebatlarında fotoğraf kağıdı üzeri folyo kaplama poster formatında teslim edilecektir. Buna ek olarak her bir paftanın A3 baskısı da istenmektedir. Birden fazla pafta teslim edilmesi durumunda paftaların asma sırasını belirten şemanın her paftanın sağ alt köşesinde yer alması gerekmektedir.

 

 • §  Soru 10: Atatürk Orman Çiftliği arazisi ve yakın çevresinin DWG dosyasını nasıl temin edebilirim?

 

Cevap: Atatürk Orman Çiftliği alanları için geliştirilecek yeni fikirlerin şartnamede ek olarak sunulan dökümanlardan yararlanılarak oluşturulması yeterli olacaktır. Uygulama ölçeğinde bir proje beklentisi taşımayan bu Kent Düşleri yarışması bağlamında Atatürk Orman Çiftliği üzerinde yeni fikirlerin ve düşlerin paylaşılması beklenmektedir.

 

 • §  Soru 11: Kayıt yaptıktan sonra bize gelen belgelerdeki krokiler kısmında AOÇ sınırları dosyasındaki dökümanları anlayamadım o dosyaların yakın çevresini de içeren kısımlarını nasıl temin edebilim?

 

Cevap: Şartname ekinde sunulan korokiler güncel ana yollar ve arterlere referansla oluşturulmuştur. Bu krokilerin Google Haritalar uyumlu güncel eşleşimine Kaynakça bölümünde sunullan http://aocarastirmalari.arch.metu.edu.tr/ websitesi “Bilinmeyen AOÇ” bölümünden ulaşabilirisiniz.

 

 §  Soru 12: Arazi gezisine katılmak zorunlu mu?

 

Cevap: 31 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleşecek AOÇ Buluşması’na katılım zorunlu olmamakla beraber hem alanı deneyimlemek hem de sözlü tarih ile AOÇ hikayelerine tanık olmak amacıyla katılım Jüri Üyeleri tarafından önerilmektedir.

 

 • §  Soru 13: Yarışmaya 5 kisilik bir ekip olarak katılmak mümkün müdür?

 

Cevap: Yarışmaya grup olarak katılım önerilmektedir ve kişi sınırlaması yoktur. Öğrenci kategorisi için ekip başı mimarlık öğrencisi ve profesyonel kategori için ekip başı mimar olma zorunluluğu vardır.

 

 • §  Soru 14: Yarışmaya öğrenci kategorisi kapsamında yüksek lisans öğrencileri katılabiliyor mu?

 

Cevap: Yüksek lisans öğrencileri yarışmaya profesyonel kategoriden katılabilmektedir.

 

 • §  Soru 15: Şehir plancısıyım, kamu kurumunda çalışıyorum. Odaya kayıtlı değilim. Meslek odalarına kayıtlı olmayanlar başvuru yapamıyor mu?

 

Cevap: Şartnamenin V nolu maddesinde yer alan “Yarışmaya Katılım Esasları” bölümünde belirtildiği gibi her iki kategoride de katılım için ilgili meslek odasına üye olma şartı vardır.

 

 • §  Soru 16: Gazi Üniversitesi 2. sınıf mimarlık öğrencisiyim. Yarışmaya katılmak istiyorum.
  Sorum şu ki: Biz o kadar büyük alanı sadece düzenleyecek miyiz? Yoksa yapılar mı inşa edecğiz ? Yapı inşa edeceksek de fonksiyonları ne olacak ve miktarı ne olacak?
  Bir de yarışmaya ön kayıt gerekiyor mu?

 

Cevap: Uygulama ölçeğinde bir proje beklentisi taşımayan bu Kent Düşleri yarışması bağlamında Atatürk Orman Çiftliği üzerinde yeni fikirlerin ve düşlerin paylaşılması beklenmektedir. Fikirler doğrultusunda tasarlanacak her yapının fonksiyonu ve alanı yarışmacıya bırakılmıştır.

 

 • §  Soru 17: Şartnameye ek olarak verilenler dışında, AOÇ'ye ait dwg haritasını nasıl temin edebiliriz?

 

Cevap: Bkz.Soru-Cevap 10.